Справа № 1013/8238/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2012 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Мікуліна А.В.,
при секретарі Мидловець М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області, третя особа Головне управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання дій суб’єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності з вимогою видати посвідчення інваліда війни,–
в с т а н о в и в:
У вересні 2012 року позивач звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з вищевказаним позовом. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідач, на якого відповідно до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, а також Положення про управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області, покладені обов’язки по видачі зазначених посвідчень і нагрудних знаків, безпідставно відмовив йому у встановленні передбаченого за ним статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни.
Позивач вважає, що зазначене право на отримання посвідчення та передбачені законодавством пільги він має у зв’язку із внесенням змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до яких, особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесені до інвалідів війни, у зв’язку з чим просить суд визнати дії відповідача щодо відмови йому у видачі посвідчення інваліда війни неправомірними та зобов’язати відповідача встановити йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
У судове засідання позивач не з’явився, надіслав заяву в якій просив слухати за його відсутності, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, направив до суду заперечення відповідача проти позовних вимог, а також просить суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи це тим, що змінами, внесеними до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено надання статусу інваліда війни особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони (ЦО), які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. В підтвердження факту залучення до складу невоєнізованого формування Цивільної оборони під час ліквідації аварії на ЧАЕС позивач надав довідку Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації від 10.08.2012 р. №01-04/1219/172. Дана довідка не містять інформації про документальне підтвердження щодо залучення позивача до невоєнізованого формування ЦО. Крім цього, у вищезазначеному управлінні відсутні архівні документи організацій, підприємств та установ про створення у них формувань ЦО із списками осіб, залучених до цих формувань. Змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2009 № 12 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни»доповнено абзацом першим такого змісту: «Посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності». Пункт 12 постанови КМУ від 12.05.1994 № 302 виключено. Тобто, довідки МНС не можуть бути однією з підстав для видачі посвідчення інваліда війни. Підставою для видачі посвідчення інваліда війни повинно бути: довідка МСЕК про групу та причину інвалідності, а саме, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань ЦО.
Також відповідач мотивує свої заперечення тим, що Міністерство праці та соціальної політики України своїм листом від 26.10.2011 №1088/014/91-11 особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони, статус інваліда війни встановлюється на підставі первинних документів, які повинні містити інформацію про залучення особи до вказаного формування (наказ чи розпорядження).
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, направив до суду заяву, в якій просив проводити слухання справи без його участі.
Ознайомившись з запереченнями відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.
В судовому засіданні було встановлено, що позивач звернувся до відповідача, на якого відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, та Положення про управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області, покладені обов’язки по видачі зазначених посвідчень і нагрудних знаків, із заявою про встановлення передбаченого за ним статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни, додавши до неї посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; витяг з ОСОБА_2 огляду у МСЕК до довідки серії КИО-1 № 332045, який визначає, що причиною інвалідності є захворювання, пов’язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи; довідки, видані ГУ МНС України в Київській області, як органом МНС України, правонаступником управління пожежної охорони УВС Київського облвиконкому, і на той час –органом управління протипожежної служби Цивільної оборони Київської області, Штабом ЦО Київської області, в якому зберігаються архівні дані і документи, що стосуються організації заходів Цивільної оборони у зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС, які підтверджували участь позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань протипожежної служби ЦО Київської області. Однак, відповідач відмовив позивачу у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни, мотивуючи це тим, що змінами, внесеними до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено надання статусу інваліда війни особам, залученим до складу формувань Цивільної оборони (ЦО), які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а довідка Головного управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації від 10.08.2012 р. № 01-04/1219/172 не містить інформації про документальне підтвердження щодо залучення позивача до невоєнізованого формування ЦО. Також, відповідач мотивував свою відмову тим, що відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», довідки МНС не можуть бути однією з підстав для видачі посвідчення інваліда війни, а підставою для видачі посвідчення інваліда війни може бути: довідка МСЕК про групу та причину інвалідності, а саме, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань ЦО.
Крім того, відповідач мотивував свою відмову у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни тим, що Міністерство праці та соціальної політики України своїм листом від 25.05.2009 р. № 631/0/15-09/014 роз’яснює, що чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»не поширюється на осіб які направлялися на виконання робіт з ліквідації аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони, створеними у складі підприємств установ і організацій. Умови визначення правового статусу цих категорій осіб та їх соціального захисту визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ч. 2 статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Пункт 9 частини 2 статті 7 цього Закону, визначає що, до інвалідів війни належать інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Абзац другий пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 № 302 встановлює, що «Посвідчення інваліда війни»і відповідні нагрудні знаки, видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.
Відповідно до пункту 10 цього Положення посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Наявні у матеріалах справи докази, зокрема, посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; витяг з ОСОБА_2 огляду у МСЕК до довідки серії КИО-1 № 147972, довідки, видані ГУ МНС України в Київській області, Штабом ЦО Київської області, підтверджують право позивача на встановлення за ним статусу інваліда війни, що в свою чергу надає йому право на отримання відповідного посвідчення інваліда війни.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд знаходить безпідставною відмову відповідача у встановленні позивачу, передбаченого за ним статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни, а отже такі дії відповідача суд визнає протиправними та зобов’язує останнього встановити позивачу статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення інваліда війни.
На підставі встановлених судом обставин та зазначених норм закону, керуючись ст. ст. 4, 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст.ст. 7-12, 14, 17-20, 23, 69-71, 99, 104, 107, 122, 158-163, КАС України суд,–
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення інваліда війни.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області встановити ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видати відповідне посвідчення інваліда війни.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_2