Судове рішення #25694657

Справа № 2303/931/12

30.07.2012



                                                             Справа № 2/2303/309/12

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          24 липня 2012 року Драбівський районний суд Черкаської області в складі: головуючого –судді Чепурного О.П., при секретарі –Бубир В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Драбів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним та визнання права власності на нього, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним та визнання права власності на нього. В обґрунтування своїх вимог вказувала, що 04.05.2012 року між нею та ОСОБА_2 була досягнута домовленість про купівлю-продаж житлового будинку з господарськими спорудами та земельною ділянкою площею 0,65 га, що знаходиться по вул. Коцюбинського, 60, в с. Бирлівка Драбівського району Черкаської області. При укладенні угод ними було погоджено всі належні умови купівлі-продажу житлового приміщення, зокрема щодо ціни, передачі будинку з господарськими спорудами та земельної ділянки у власність, оформлення документів в нотаріальній конторі. На підтвердження укладених угод позивачем було сплачено відповідачу 20 000 та 5 000 гривень, що було оформлено відповідними розписками. Після виконання зобов’язання покупця відповідач передав ключі від спірного домоволодіння, і позивач здійснив заселення до нього. Після цього відповідач під різними приводами відмовляється посвідчити дані угоди в нотаріальній конторі.

В судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_3 заявлений позов підтримав та просив суд його задоволити.

Відповідач в судове засідання не з’явилася, подала до суду письмову заяву, в якій позов визнала та просила суд розглянути справу у її відсутність.

Визнання відповідачем позову суд не приймає, так як вважає, що це може порушити інтереси держави, оскільки оспорюваний сторонами договір, відповідно до законодавства підлягає обов’язковій державній реєстрації.

          Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

          В судовому засіданні встановлено, що між позивачем та відповідачем частково вжиті заходи щодо виконання договору купівлі-продажу житлового будинку з господарським спорудами по вул. Коцюбинського, 60, в с. Бирлівка Драбівського району Черкаської області та земельної ділянки площею 0,65 га за вказаною адресою. Так, як вбачається з наданих суду розписок від 04.05.2012 року ОСОБА_2 отримала від ОСОБА_1 кошти у сумі 20000 грн. та 5000 грн. за житловий будинок та земельну ділянку відповідно. Право власності відповідача на вказане майно підтверджується рішенням Драбівського районного суду Черкаської області від 11 травня 2007 року по справі № 2-194/2007 рік та Державним актом на право приватної власності на землю від 06.08.2002 року серії І-ЧР № 017113.

Відповідно ч.1 ст. 210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Відповідно ч.1 ст.657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Згідно ч.1 ст. 220 ЦК України, у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним. Згідно ч.2 ст.220 ЦК України, якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулось повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Суд вважає, що правила ч. 2 ст. 220 ЦК України не поширюються на правочини, які підлягають нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Об’єкти нерухомого майна мають особливий правовий режим, який полягає у тому, що дані об’єкти, а також права на них підлягають спеціальній державній реєстрації відповідним органом, що встановлено ст. 182 ЦК України та Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». За змістом ч.3 ст. 640 ЦК України, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації є укладеним з моменту його державної реєстрації. Таким чином договір між сторонами без державної реєстрації вважається неукладеним і не може бути визнаний судом дійсним.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 182, ч.1 ст. 210, ч.3 ст. 640, ст.657 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.88, ст.ст. 208, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, суд,-

          

ВИРІШИВ :


          В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу нерухомого майна дійсним та визнання права власності на нього –відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Черкаської області через Драбівський районний суд.


          

Головуючий                                                  




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація