Дата документу: 14.08.2012
Справа № 0818/8017/2012
Номер провадження 2/0818/2632/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2012 року місто Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Гашук К.В., при секретарі Черненко А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину та стягнення коштів на непрацездатну дружину,-
В С Т А Н О В И В :
У липні 2012 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину та стягнення коштів на непрацездатну дружину.
В обґрунтування позову зазначала, що 22 червня 2009 року між сторонами було укладено шлюб, який було зареєстровано у Орджонікідзевському відділ РАЦС Запорізького міського управління юстиції. В даний час нею подано позовну заяву про розірвання шлюбу з відповідачем. Від шлюбу сторони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який знаходиться на утриманні позивача по справі –ОСОБА_1 Посилаючись на те, що відповідач у добровільному порядку матеріальної допомоги ні на утримання сина, ні на її утримання не надає, а вона самостійного заробітку немає, оскільки доглядає сина до 3-х років, ОСОБА_1 просила суд стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_4 у розмірі ? частини з усіх видів заробітку відповідача щомісячно, але не менше 30 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку з моменту подачі позову і до досягнення дитиною повноліття, а також стягнути з ОСОБА_2 на утримання позивачки –ОСОБА_1 аліменти у розмірі ? частини від усіх видів заробітку відповідача, але не менше ніж 30 % прожиткового мінімуму щомісячно до досягнення сином трирічного віку.
У судовому засіданні позивачка змінила позовні вимоги, з урахуванням того, що відповідач на даний час офіційно не працює та немає стабільного заробітку, просила суд стягнути з відповідача на свою користь аліменти на утримання дитини та її утримання в твердій грошовій сумі 1000 грн.
Відповідач у судовому засідання позов визнав частково, і посилаючись на те, що він в даний час не працює та не має постійного заробітку, просив суд стягнути з нього на користь позивачки аліменти на утримання сина та на її утримання в загальній сумі 700 грн., при цьому зазначав, що після досягнення дитиною трирічного віку, він не заперечує продовжувати сплачувати аліменти на утримання сина в сумі 700 грн.
Заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 12.06.2009 року у Орджонікідзевському відділі РАЦС Запорізького міського управління юстиції зареєстрували шлюб, про що було зроблено актовий запис № 139. Від даного шлюбу сторони мають неповнолітнього сина –ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає разом із матір’ю –ОСОБА_1, що підтверджується актом ЖЕУ № 10 від 11.07.2012 року та не заперечується відповідачем.
Відповідач ОСОБА_2 в даний час ніде не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття. У силу ст. ст. 181, 182 СК України у випадку невиконання батьками свого обов'язку утримувати дітей, аліменти присуджуються за рішенням суду в долі від доходу їхньої матері, батька і (чи) у твердій грошовій сумі .
Таким чином судом встановлено що позивачка має право на отримання аліментів на утримання неповнолітньої дочки.
Суд вважає, що відповідач зобов'язаний надавати дитині допомогу, достатню для задоволення її розумних потреб, виходячи зі стану здоров'я дитини, її матеріального становища.
Згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006р. «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів, наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до 184 СК України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
За цих, безпосередньо встановлених у суді обставин, відповідно до конституційного принципу верховенства права, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що неповнолітній син сторін проживає разом з позивачкою, а також зважаючи на матеріальні та духовні потреби дитини, суд вважає за необхідне та справедливе, з урахуванням встановлених фактичних обставин справи, відповідно до вимог ст. 184 СК України, присудити стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4, 09.12.2009 року, у твердій грошовій сумі у розмірі 700 грн., щомісячно, з дня звернення позивачки до суду з позовом і до досягнення дитиною повноліття.
Крім того, відповідно до ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років, незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
В судовому засіданні відповідач заявляв, що немає можливості сплачувати аліменти на утримання ОСОБА_1, проте на порушення вимог ст. ст. 10, 60 ЦПК України доказів на підтвердження неможливості сплачувати аліменти на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку суду не надав.
Враховуючи наведені обставини, суд доходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення аліментів на утримання дружини підлягають задоволенню і з урахуванням принципу справедливості вважає за необхідне стягнути з відповідача на утримання ОСОБА_1 аліменти на її утримання у розмірі 300 грн. до досягнення їх сином трирічного віку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Ця норма закону є безспірною під час виконання судового рішення про стягнення аліментів та передбаченою чинним законодавством України, через що не підлягає доведенню чи встановленню.
Надана відповідачем копія квитанції від 06.08.2012 року про перерахування грошових коштів у сумі 700 грн., як аліменти на утримання сина, може бути врахована при виконанні судового рішення.
Враховуючи те, що позивач за подання позову, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору, суд вважає за необхідне стягнути дані витрати з відповідача по справі на користь держави.
Керуючись ст.51 Конституції України, ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», ст. ст. 84, 141, 180, 184 СК України, п. 3 ст. 10, п. 1 ст. 11, п. 1 ст. 60, ст. ст. 212-213, 215, 218, 367 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину та стягнення коштів на непрацездатну дружину задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Запоріжжі, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти на утримання неповнолітнього сина, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 у твердій грошовій сумі у розмірі 700 (сімсот) гривень щомісячно, але не менше 30 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, з 16 липня 2012 року і до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Запоріжжі, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти на її утримання у розмірі 300 (триста) гривень починаючи з 16 липня 2012 року і до досягнення неповнолітнім сином, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, трирічного віку.
Допустити негайне виконання рішення суду у частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Запоріжжі, судовий збір в сумі 214 грн. 60 коп. в доход держави.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: К.В. Гашук