Справа № 1007/7679/2012
Провадження № 2-о/1007/115/2012
01.11.2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2012 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Маценко Н.П.
при секретарі Лисенко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, Броварська міська рада Київської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини
в с т а н о в и в:
У липні 2012 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із даною заявою, в якій просить суд встановити факт її постійного проживання в будинку АДРЕСА_3 разом з чоловіком ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок його смерті.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Бровари Київської області помер її чоловік ОСОБА_4 Внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне майна, яким останній при житті не розпорядився. Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 є вона, його дружина та діти ОСОБА_2 і ОСОБА_3 Спадкоємці, які б мали право на обов»язкову частку у спадщині відсутні. Вона за усною домовленістю з дітьми вирішила, що останні не будуть подавати заяву про прийняття спадщини після смерті батька, вся спадщина буде оформлятися на її ім'я.
Разом з тим у шестимісячний строк вона до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталася, так як невірно зрозуміла вимоги законодавства щодо строків звернення із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса.
Далі зазначає, що на початку липня 2012 року звернулася до Броварської міської державної нотаріальної контори з приводу подання заяви про прийняття спадщини, при цьому отримала письмову відмову, оскільки вона та померлий були зареєстровані за різними адресами. З підстав встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини змушена звернутися до суду.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала в повному обсязі, дала пояснення аналогічні фабулі позовної заяви. Додала, що з ОСОБА_4 перебувала у зареєстрованому шлюбі. Впродовж майже 34 років вони проживали спільно однією сім'єю, але були прописані за різними адресами: вона з дітьми в квартирі своїх батьків за адресою АДРЕСА_1, а чоловік -у будинку своїх батьків по АДРЕСА_3.
У період з 03.09.1992 року по лютий 1998 року чоловік був прописаний разом з нею АДРЕСА_2 проте з 24.02.1998 року знову зареєструвався за місцем їх фактичного проживання по АДРЕСА_3. Просить заяву задовольнити.
Представник заявника ОСОБА_5 заяву та пояснення дані заявницею підтримала, просить її задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 заяву визнала, не заперечила того факту, що її мати на час смерті батька проживала спільно з ним за однією адресою в м. Бровари, по АДРЕСА_3. На спадщину померлого батька не претендує.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з»явився, подав заяву з проханням слухати дану справу в його відсутності, проти задоволення заяви не заперечує.
Заінтересована особа Броварська міська рада Київської області в судове засідання не з»явилася, надіслала пояснення, в яких зазначила, що не заперечує проти вимог ОСОБА_1, розгляд даної справи просить здійснити на власний розсуд.
Вислухавши пояснення заявниці, її представника, заінтересованої особи. свідків, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.3 ст.1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, про що свідчить свідоцтво про смерть, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Броварського міськрайонного управління юстиції у Київській області 09.11.2011р, актовий запис №767.
Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України спадкоємцями першої черги є його дружина заявниця по даній справі та діти - заінтересовані особи.
Факт перебування померлого та заявниці в шлюбі на час відкриття спадщини та належності її до спадкоємців першої черги підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу та паспортними даними останньої.
Родинність відносин між померлим та ОСОБА_2 і ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвами про народження останніх.
З листа Броварської міської державної нотаріальної контори вбачається, що спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 не відкривалася.
Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися у суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Факт постійного проживання заявниці зі спадкодавцем ОСОБА_4 на момент його смерті посвідчується актом, складеним депутатом Броварської міської ради 10 липня 2012 року зі слів сусідів ОСОБА_6 (АДРЕСА_4) і ОСОБА_7 (АДРЕСА_5) згідно з яким ОСОБА_1 протягом 30 років постійно проживала в будинку по АДРЕСА_3 в м. Бровари разом зі своїм чоловіком.
Згідно з довідкою КП «Служба замовника»від 11 липня 2012 року №223 заявниця дійсно проживає, але не прописана в м. Бровари по АДРЕСА_3, разом з нею проживав та був прописаний її чоловік ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 підтвердили, що заявниця та померлий ОСОБА_4 проживали спільно за однією адресою в м. Бровари по АДРЕСА_3.
Оцінюючи в сукупності всі докази, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню. В судовому засіданні при розгляді даної справи по суті знайшов своє підтвердження факт постійного проживання заявниці зі спадкодавцем на час його смерті. Факт про встановлення якого заявник просить суд, необхідний для оформлення спадкових прав. При розгляді даної справи по суті судом не встановлено наявності спору про право на спадщину.
На підставі викладеного та відповідно до ч.2 ст. 1220, ч. 2 ст. 1223, ст. 1261, ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, ст. ст. 13, 234, 235, 256-259 Цивільного процесуального кодексу України,
в и р і ш и в:
заяву задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 в будинку АДРЕСА_3 спільно з її чоловіком ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок його смерті.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд.
Суддя Н. П. Маценко