Судове рішення #25953477


Компаніївський районний суд Кіровоградської області


Справа № 1110/1996/12

Провадження № 2а/1110/60/12


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


07 листопада 2012 року селище Компаніївка


Компаніївський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Ревякіної О.В.,

при секретарі Боковій А.С.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Восьмак М.М.,

представника третьої особи Піскун С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, третя особа Компаніївська районна державна адміністрація Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,


В С Т А Н О В И В :


Позивач звернулася до суду з позовом до Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, третя особа Компаніївська районна державна адміністрація Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Позов мотивує тим, що вона являється багатодітною матір'ю, що народила та виховала п'ятеро дітей, які навчались та навчаються в освітніх закладах різних рівнів. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державні нагороди України»Президент України затверджує положення для інших державних нагород, зокрема для почесного звання України. Указом Президента України «Про почесні звання »від 29.06.2001 року №476/2001 затверджено положення про почесне звання «Мати-героїня»присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей. Вказує, що неодноразово зверталася до органу місцевого самоврядування щодо направлення клопотання до райдержадміністрації щодо присвоєння їй почесного звання «Мати-героїня», але в даному питанні їй відмовляють.

Просить визнати бездіяльність Червоновершківської сільської ради Компаніївського району та Компаніївської райдержадміністрації протиправною, зобов'язати відповідача Червоновершківську сільську раду Компаніївського району Кіровоградської області направити клопотання до Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області про присвоєння їй почесного звання „Мати-героїня", зобов'язати третю особу - Компаніївську районну державну адміністрацію Кіровоградської області направити подання про присвоєння їй звання „Мати-героїня" до Кіровоградської обласної державної адміністрації для подальшого внесення подання про присвоєння їй звання „Мати-героїня" Президентові України.

В судовому засіданні позивач позов підтримала, просила задовольнити в повному обсязі. Пояснила, що вона являється матір'ю п'яти дітей, яких виховала до восьмирічного віку. В 2007 році нею була подана заява до Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області про присвоєння їй почесного звання „Мати героїня", однак їй було повідомлено, що необхідно надати документи про повну середню освіту дітей. Молодша донька ОСОБА_5 закінчила 9 класів та здобула базову середню освіту, однак вказана обставина, на думку позивача, не може бути перешкодою для порушення клопотання про присвоєння їй почесного звання. Вважає, що відповідач незаконно вимагає документ про повну середню освіту доньки, оскільки чинним законодавством це не передбачено.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що виконавчим комітетом Червоновершівської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області двічі приймалося рішення про присвоєння почесного звання «Мати-героїня»ОСОБА_1, однак підготувати відповідні документи немає можливості, оскільки позивач не надає документ про повну середню освіту молодшої доньки ОСОБА_5, що є підставою для відмови у наданні відповідного клопотання. На даний час рішення про відмову надати клопотання щодо присвоєння ОСОБА_1 почесного звання виконкомом сільської ради не приймалося.

Представник третьої особи Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області суду пояснила, що подання до Компаніївської РДА від Червоновершківської сільської ради відносно ОСОБА_1 не надходило, ОСОБА_5, яка є донькою позивача, в 1997 році закінчила 9 класів, в 1998 році за сімейними обставинами була відрахована зі списку учнів школи. Просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки відсутність документа про повну середню освіту перешкоджає присвоєнню позивачу почесного звання «Мати-героїня».

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вивчивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про одруження від 12.10.1973 року позивачка з 30.07.1972 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_6 (а.с. 7).

Як вбачається зі свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 19.01.1973 року, серії НОМЕР_2 від 10.09.1975 року, серії НОМЕР_3 від 11.10.1976 року, серії НОМЕР_4 від 17.02.1982 року, серії НОМЕР_5 від 20.01.1979 року позивачка має п'ятеро дітей. (а.с. 6, 8, 9, 10).

Згідно характеристики Червоновершківської сільської ради від 25.09.2012 р. позивач народила та виховала п'ятеро дітей. У 1983 році Указом президії Верховної Ради УРСР була нагороджена медаллю «Медаль материнства ІІ ступеня». За час проживання на території сільської ради зарекомендувала себе з позитивного боку (а.с.14).

Рішенням виконкому Червоновершківської сільської ради № 17 від 28.03.2008 року було вирішено підготувати необхідні документи та подати до відділу у справах сім'ї, молоді і спорту Компаніївської райдержадміністрації клопотання про присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»ОСОБА_1 (а.с.27).

Рішенням виконкому Червоновершківської сільської ради № 91 від 29.12.2011 року було вирішено підготувати необхідні документи та надати до відділу у справах сім'ї, молоді і спорту Компаніївської райдержадміністрації клопотання про висунення кандидатури щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня»ОСОБА_1 (а.с.28).

Згідно довідки Червоновершківської ЗШ І-ІІІ ступенів Компаніївського району ОСОБА_5 дійсно закінчила в 1997 році 9 класів та здобула базову загальну середню освіту та зарахована до 10 класу в цьому ж році. В 1998 році за сімейними обставинами відрахована зі списку учнів школи (а.с.30).

Відповідно до Закону України «Про державні нагороди», почесне звання України є державною нагородою і є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги перед Україною.

Згідно з Положенням про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29 червня 2001 року № 476/2001 почесне звання України "Мати-героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Згідно ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Крім цього, статтею 150 Сімейного Кодексу України визначено обов'язки батьків, а саме:

1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Виходячи з викладеного, багатодітні матері, діти яких були засуджені умовно, або перебували в місцях позбавлення волі, а також без поважних причин мають інвалідність, виховувались в інтернатних закладах, перебували під опікою, не мають повної загальної середньої освіти -не мають підстав для порушення клопотання для присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».

Органом місцевого самоврядування, до повноважень якого входить вирішення питання щодо порушення клопотання про присвоєння почесного звання «Мати - героїня»є виконавчий комітет Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області.

Позивач ОСОБА_1 свій материнський обов'язок щодо виховання дітей, піклування про їх здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, створення належних умов для розвитку їх природних здібностей та самостійного життя і праці виконала, в період неповноліття дітей за неналежне виховання дітей до будь-якої відповідальності не притягувалися.

Однак прийняття рішення про направлення клопотання про присвоєння почесного звання віднесено до виключної компетенції Червоновершківської сільської ради. Адміністративний суд не наділений компетенцією зобов'язувати суб'єкта владних повноважень змінювати порядок та процедуру розгляду певного питання та/або приймати за його результатом конкретно визначене рішення. При вирішенні даного спору суд не може перебирати на себе функції органу місцевого самоврядування, на якого законодавством покладені такі повноваження.

Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не зверталася з відповідною заявою до Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області щодо направлення клопотання на присвоєння їй почесного звання України "Мати-героїня", відповідачем двічі приймалось рішення про висунення кандидатури про присвоєння почесного звання України "Мати-героїня" ОСОБА_1, яке не виконується через відсутність відповідних документів з боку позивача.

Вимога позивача щодо зобов'язання Компаніївської районної державної адміністрації Кіровоградської області направити подання про присвоєння почесного звання до Кіровоградської обласної державної адміністрації, також не підлягає задоволенню, оскільки на даний час відсутнє відповідне клопотання органу місцевого самоврядування, а крім цього, суд не може зобов'язувати третю особу вчинити певні дії.

На підставі викладеного, Положення про почесні звання України від 29.06.2001 року, керуючись ст.ст. 7, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167 КАС України, суд


П О С Т А Н О В И В:


В задоволені позову ОСОБА_1 до Червоновершківської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, третя особа Компаніївська районна державна адміністрація Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити за безпідставністю вимог.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Компаніївський районний суд Кіровоградської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови у повному обсязі.


Повний текст постанови виготовлено 08.11.2012 року.



Суддя Компаніївського районного суду

Кіровоградської області О.В. Ревякіна




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація