Справа № 22ц/1645 Головуючий в суді 1-ї інстанції Якухно О.М.
Категорія 27 Доповідач Матюшенко І.В.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 жовтня 2006 року апеляційний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Матюшенка І. В.
суддів: Жизневської А.В., Малаховоі Н.М.
секретаря
судового засідання Мартишок І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі
апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на рішення Овруцького районного суду від 6
червня 2006 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про захист честі, гідності, ділової репутації та стягнення
моральної шкоди,
встановив :
У липні 2004 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив зобов'язати ОСОБА_2 спростувати відомості щодо викрадення ним будівельних матеріалів та заняття підприємницькою діяльністю. Позивач зазначав, що такі відомості поширені відповідачем шляхом подачі заяви до органів прокуратури і вони, відомості, порочать його честь, гідність та ділову репутацію, оскільки є неправдивими і стосуються його приватного життя. Також просив стягнути з ОСОБА_2 20 тисяч грн. на відшкодування моральної шкоди.
У процесі розгляду справи ОСОБА_1 звернувся з уточнюючою позовною заявою в якій зазначав, що вище вказані відомості були поширені відповідачем серед жителів сіл Листвин і Словечне та в м. Овручі (а.с. 35-36).
Рішенням Овруцького районного суду від 6 червня 2006 року позов задоволено частково: визнано, що висловлювання ОСОБА_2 на адресу ОСОБА_1 протягом 2004-2005 років про те, що останній „злодій, займається підприємницькою діяльністю" в присутності сторонніх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 а також викладені в листі від 7 липня 2004 року прокурору району є такими, що не відповідають дійсності, образливими і порочать його честь, гідність та ділову репутацію. Зобов'язано ОСОБА_2 спростувати такі висловлювання у присутності тих же осіб та направити відповідне спростування до Овруцької міжрайонної прокуратури. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1500 грн. на відшкодування моральної шкоди. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено за безпідставністю.
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справ та невірну оцінку доказів по справі. Зокрема апелянт зазначає, що суд не звернув увагу на те, що свідки по справі є зацікавленими особами, а його заява про вивіз ОСОБА_1 будівельних матеріалів з території колишньої військової частини більше двох років перевіряється правоохоронними органами і не знаходить свого вирішення.
ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині стягнення з ОСОБА_2 на його користь 1500 грн. моральної шкоди та ухвалити нове рішення, яким стягнути з відповідача на його користь 20000 грн. моральної шкоди. Апелянт зазначає, що судом при визначенні розміру моральної шкоди не враховані всі обставини справи.
Апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає до задоволення, а апеляційна скарга ОСОБА_1 до часткового задоволення з таких підстав.
Відповідно до положень ст. ст. 277, 2 97, 2 99 ЦК України фізична особа, особисті немаинові права якої порушено внаслідок поширення про неї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації. Кожен має право на повагу до його гідності та честі та право на недоторканість своєї ділової репутації.
При цьому однією з умов, за якої настає відповідальність винної особи є поширення інформації, яка не відповідає дійсності.
Оскільки звернення особи до правоохоронних органів з заявою про вчинення злочину не може розглядатися як поширення неправдивих відомостей, а судом першої інстанції встановлено, що саме з такою заявою ОСОБА_2 звернувся до Овруцької міжрайонної прокуратури, то висновок суду першої інстанції про те, що такими діями відповідач поширив неправдиву інформацію , яка порочить честь, гідність та ділову репутацію позивача є помилковим.
Апеляційний суд вважає, що позивачем не доведено самого факту поширення відповідачем інформації про нього, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Так, допитані судом першої інстанції в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтвердили, що ОСОБА_2 висловлювався біля магазину на їх адресу та на адресу позивача, що вони викрали будівельні матеріали (а.с. 48) . Свідок ОСОБА_5 пояснила суду, що чула від ОСОБА_2 про те, що позивач покрав плити (а.с.49), а свідок ОСОБА_6 дав суду пояснення про те, що ОСОБА_2 неодноразово в різних місцях говорив про крадіжку ОСОБА_1 плит з території військової частини (а.с.50). Підтвердив поширення відповідачем негативної інформації про позивача і свідок ОСОБА_7 (а.с. 50-51).
При цьому, суд першої інстанції не звернув уваги на пояснення відповідача про те, що вказані свідки є зацікавленими особами та перебувають з ним, відповідачем, у неприязних стосунках (даний факт при допиті підтвердили ОСОБА_5 (а.с 49) та ОСОБА_6 (а.с. 50)), а свідок ОСОБА_7 є співробітником позивача. Такі пояснення вище вказаних свідків спростовуються повідомленням Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області від 18 вересня 2009 року. Крім того, зі змісту постанови про відмову в порушенні кримінальної справи щодо ОСОБА_1 від 18 вересня 2006 року слідує, що при перевірці заяви позивача встановлено, що відповідач дійсно приймав від громадян ягоди чорниці і в його діях вбачається ознака адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП. Не враховано судом і тієї обставини, що жоден з вказаних свідків не підтвердив факту поширення ОСОБА_2
інформації про те, що ОСОБА_1 займається підприємницькою діяльністю.
За таких обставин, коли висновок суду першої інстанції про поширення ОСОБА_2 недостовірної інформації відносно ОСОБА_1 не відповідає фактичним обставинам справи, рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нового рішення про відмову в задоволенні позову. А відтак, не підлягають до задоволення вимоги апелянта ОСОБА_1 про збільшення суми стягнутої моральної шкоди.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, апеляційний суд,
вирішив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, а апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Рішення Овруцького районного суду від 6 червня 2006 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 скасувати, ухваливши в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1
У решті рішення залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього дня може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.