Судове рішення #26013806


РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"07" листопада 2012 р. Справа № 18/5007/808/12


Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючий суддя Крейбух О.Г.

суддя Юрчук М.І. ,

суддя Василишин А.Р.


при секретарі Михальчук В.К.

за участю представників сторін:

позивача: Горбань Ю.О.

відповідача: Скуратівський В.Є.

розглянувши апеляційну скаргу позивача Фізичної особи-підприємця Горбаня Юрія Олександровича на рішення господарського суду Житомирської області від 26.09.12 р. у справі № 18/5007/808/12 (суддя Соловей Л.А.)

за позовом Фізичної особи-підприємця Горбаня Юрія Олександровича

до Новоград-Волинської районної державної адміністрації

про спонукання до продовження договору оренди земельної ділянки

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.


ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Житомирської області (суддя Соловей Л.А.) від 26.09.2012 року у справі № 18/5007/808/12 в позові Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи Горбаня Юрія Олександровича до Новоград-Волинської районної державної адміністрації про спонукання до продовження договору оренди земельної ділянки відмовлено /а.с.58-61/.

Не погоджуючись з даним рішенням, позивач Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особи Горбань Ю.О. звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Житомирської області від 26.09.2012 року у справі № 18/5007/808/12 скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задоволити в повному обсязі /а.с. 68-70/.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги скаржник зазначає, що Новоград-Волинською районною державною адміністрацією порушено переважне право позивача на поновлення договору оренди земельної ділянки та укладення договору оренди відповідно до розпорядження голови РДА від 17.03.2011 року № 318 "Про надання земельної ділянки в оренду". Крім того, скаржник не отримував проекту договору, підписаного відповідачем. Таким чином, на думку скаржника, правові підстави для відмови в задоволенні правових вимог відсутні, просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.

В судовому засіданні 7 листопада 2012 року представник позивача підтримав свою позицію, викладену в апеляційній скарзі.

Представник відповідача відзиву на апеляційну скаргу не надав, проте, безпосередньо в судовому засіданні 7 листопада 2012 року висловив свою позицію щодо обставин на які він посилався як підставу своїх вимог та заперечень. Просить рішення у даній справі залишити без змін, апеляційну скаргу -без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін, виходячи з наступного.

21 липня 2006 року між Новоград-Волинською районною державною адміністрацією (надалі - орендодавець, відповідач) та Приватним підприємцем Горбанем Юрієм Олександровичем (надалі - орендар, позивач, апелянт) укладено Договір оренди землі (надалі - Договір), відповідно до п.1 якого орендодовець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва кафе із з Кам'яномайданської сільської ради (за межами населеного пункту) Новоград-Волинського району Житомирської області. Договір зареєстровано у Новоград-Волинському відділі земельних ресурсів, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.07.2006р. за № 232 /а.с.10-17/.

Згідно п.2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 0,08 га, якій присвоєний кадастровий номер - 1824081700:04:000:0005.

Договір укладено на 3 місяці. Орендар має право на викуп даної земельної ділянки (п.7 Договору).

15 січня 2007 року між Новоград-Волинською районною державною адміністрацією та ПП Горбанем Юрієм Олександровичем укладено додаткову угоду про зміну договору оренди земельної ділянки № 232 від 26.07.2006 року, відповідно до якої сторони погодили викласти п.7 Договору у наступній редакції: "Договір укладено на 3 місяці. Орендар має переважне право на поновлення на новий строк або на викуп земельної ділянки." /а.с.18-19/.

26 червня 2007 року між Новоград-Волинською районною державною адміністрацією та ПП Горбанем Ю.О. укладено додаткову угоду про зміну договору оренди земельної ділянки № 232 від 26.07.2006 року, відповідно до якої сторони погодили викласти п.7 Договору у наступній редакції: "Договір укладено на 1 рік. Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк або на викуп земельної ділянки." /а.с.20-21/.

21 липня 2008 року між Новоград-Волинською районною державною адміністрацією та ПП Горбанем Ю.О. укладено додаткову угоду про зміну договору оренди земельної ділянки № 232 від 26.07.2006 року, відповідно до якої сторони погодили викласти п.7 Договору у наступній редакції: "Договір укладено до 21.07.2010 року. Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк або на викуп земельної ділянки" /а.с.22/.

Таким чином, строк дії договору оренди земельної ділянки від 21.07.2006р. закінчився 21 липня 2010 року.

14.07.2010 року позивач звернувся до Новоград-Волинської РДА із заявою про надання дозволу на поновлення договору оренди земельної ділянки 0,08 га для будівництва кафе /а.с.23/.

Новоград-Волинська районна державна адміністрація листом № Г-568/21 від 13.08.2010 р. повідомила Горбаня Ю.О., що його заява розглянута, для вирішення питання поновлення договору оренди на новий строк запропоновано до заяви додати викопіювання з планового матеріалу із зазначенням місця розташування земельної ділянки та документацію із землеустрою /а.с.24/.

15.11.2010р. позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про укладення додаткової угоди до договору оренди від 21.07.2006 р. /а.с.25/.

03.12.2010р. Новоград-Волинська РДА листом № Г-1121/21 повідомила ПП Горбаня Ю.О., що його заява розглянута. На підставі Положення про врегулювання земельних відносин до моменту укладання договору оренди земельної ділянки, затвердженого розпорядженням голови Новоград-Волинської РДА від 12.10.2010р. № 832 запропоновано укласти попередній договір оренди, який буде діяти з моменту його підписання до моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (основного договору) /а.с.26/.

17 березня 2011 року Новоград-Волинською РДА прийнято розпорядження № 318 "Про надання земельної ділянки в оренду", яким ПП Горбаню Ю.О., жителю м.Київ, вул.Шолома Алейхема, 24, кв.201, надано земельну ділянку площею 0,08 га строком до моменту укладення основного договору оренди земльної ділянки на території Кам'яномайданської сільської ради /а.с.27/.

Проте, як вірно встановлено місцевим господарським судом, попередній договір укладено не було.

20 квітня 2012 року Новоград-Волинська РДА, розглянувши чергову заяву позивача, листом за № Г-260/21 повідомила ПП Горбаня Ю.О., що оскільки термін дії договору закінчився 21.07.2010 р. та на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна, Договір оренди земельної ділянки не може бути поновлений на новий строк /а.с.28/.

За вказаних обставин позивач ФОП Горбань Ю.О. звернувся до господарського суду із позовом про поновлення порушених прав, що виникли в результаті дій та бездіяльності органів, посадових осіб, та про відновлення права на продовження оренди вказаної земельної ділянки шляхом спонукання відповідача до продовження договору оренди земельної ділянки з належним оформленням відносин.

При прийнятті судового рішення за результатами дослідження наявних у справі доказів, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно приписів ч.2 ст.792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений ст.ст.124-126 Земельного кодексу України та ст.18 Закону України "Про оренду землі". Так, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав, посвідчується договором оренди землі. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ч.ч.1,2,4 ст.4 Закону України "Про оренду землі", орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Позивач вважає, що договір оренди земельної ділянки підлягає поновленню, оскільки він до цього часу вносить орендну плату і орендодавець її приймає.

Відповідно до ст.33 Закону України "Про оренду землі", в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, а саме на момент закінчення строку договору оренди -21.07.2010р., у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Тобто пролонгація договору оренди землі не була автоматичним наслідком закінчення первісного договору оренди. Якщо за законом договір оренди землі підлягає поновленню, то таке поновлення має здійснюватися за волевиявленням сторін, яке зі сторони орендодавця оформлюється відповідним рішенням органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.

Відповідно до част.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають і державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

За змістом ст.16 Закону України "Про оренду землі" сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.

Таким чином, згідно з вимогами чинного законодавства необхідною умовою укладання договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній чи комунальній власності є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Місцевим господарським сдом вірно встановлено, що на виконання вищевказаних норм закону Новоград-Волинською РДА прийняторозпорядження від 17.03.2011р. № 318 "Про надання земельної ділянки в оренду", яким відповідач фактично виявив своє волевиявлення на укладання з позивачем договору оренди земельної ділянки площею 0,08 га на території Кам'яномайданської сільської ради.

Порядок укладення попереднього договору передбачено Положенням про врегулювання земельних відносин до моменту укладання основного договору оренди земельної ділянки (надалі -Положення), затвердженим розпорядженням Новоград-Волинської РДА № 832 від 12.10.2010 р. /а.с.44-47/.

Згідно вказаного Положення, на підставі розпорядження голови Новоград-Волинської РДА про надання дозволу на проведення робіт із землеустрою, особа, яка виявила бажання та має право згідно діючого законодавства отримати земельну ділянку, вільну від забудови в орендне користування, а також власники і орендарі будівель і споруд, після одержання їх у власність або оренду протягом місяця після прийняття цього рішення обов'язково повинна уклз попередній договір щодо укладання договору оренди земельної ділянки в майбутньому.

Відповідно до п.п.4,5 Положення, попередній договір діє з моменту підписання до моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (основного договору) та зобов'язує майбутнього орендодавця та майбутнього оренаря в восьмимісячний термін укласти договір оренди земельної ділянки. Для укладення попереднього договору особа, якій надано дозвіл на розроблення землевпорядної документації надає на ім'я голови заяву про укладання попереднього договору.

Отже, розпорядженням Новоград-Волинської РДА від 17.03.2011р. № 318 «Про надання земельної ділянки в оренду»надано позивачу право користування земельною ділянкою до моменту укладення основного договору оренди землі та надано право укладення попереднього договору оренди землі.

Відповідно до част.1 ст.635 Цивільного кодексу України попереднім є договір, стосовно якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір вмайбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Істотні умови основного договору, що не встановлені попереднім договором, погоджуються у порядку, встановленому сторонами у попередньому договорі, якщо такий порядок не встановлений актами цивільного законодавства. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена, - у письмовій формі.

Загальний порядок укладення господарських договорів визначений ст.181 Господарського кодексу України.

Згідно з ст.181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденнии строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденнии строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до ч.2 ст.180 ГК України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Таким чином, обов'язковими умовами укладення договору є надсилання стороною, яка бажає укласти договір (в даному випадку позивачем), пропозиції про укладення договору оренди з істотними умовами договору, проекту договору іншій стороні (відповідачу) та погодження сторонами всіх істотних умов договору.

Згідно п.3 ст.179 ГК України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Част.1 ст.187 ГК України встановлено, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Станом на день прийняття рішення у даній справі місцевим господарським судом докази звернення позивача до Новоград-Волинської РДА в порядку ст.181 ГК України з пропозицією укласти попередній договір оренди землі на підставі розпорядження райдержадміністрації № 318 від 17.03.2011р. відсутні, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягали.

Відповідно до ст.101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обгрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.

Позивачем до апеляційної скарги додано додаткові докази, а саме заяву від 25.09.2012р., подану до Новоград-Волинської РДА, з пропозицією укласти попередній договір оренди земельної ділянки на підставі розпорядження РДА № 318 від 17.03.2011р.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження.

26 жовтня 2012 року Новоград-Волинська РДА листом за № Г-942/21 повідомила ФОП Горбаня Ю.О., що питання укладення попереднього договору оренди землі буде вирішено після розгляду Рівненським апеляційним господарським судом апеляційної скарги на рішення господарського суду Житомирської області від 26.09.2012р. у справі № 18/5007/808/12.

За наведеного, розпорядження Новоград-Волинської РДА № 318 від 17.03.2011р. «Про надання земельної ділянки в оренду»є чинним, позивач з пропозицією укласти попередній договір оренди землі звернувся до відповідача 25.09.2012р., під час судового розгляду даної справи, а тому звернення позивача 27 червня 2012 року з позовом до суду про відновлення права на продовження оренди земельної ділянки площею 0,08 га на території Кам'яномайданської сільської ради було передчасним.

Відповідно до ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона належними і допустимими доказами повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Житомирської області у даній справі ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд -


ПОСТАНОВИВ:


Рішення господарського суду Житомирської області від 26.09.2012 р. у справі № 18/5007/808/12 залишити без змін, апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Горбаня Юрія Олександровича - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу № 18/5007/808/12 повернути на адресу господарського суду Житомирської області.


Головуючий суддя Крейбух О.Г.


Суддя Юрчук М.І.

Суддя Василишин А.Р.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація