Верховний Суд України
Апеляційний суд Запорізької області
Справа № 22-5100 / 2006р. Головуючий у 1 інстанції: Булашев Р.Л.
Суддя-доповідач: Мануйлов Ю.С.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2006 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Пільщик Л.В.
суддів Гончара О.С.
Мануйлова Ю.С. при секретарі Ткаченко М.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 4 липня 2006 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області (далі Управління Пенсійного Фонду) про визнання права на пенсію на пільгових умовах, -
ВСТАНОВИЛА :
У березні 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. При цьому зазначив, що у минулому році звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно п.»в» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки має спеціальний загальний стаж роботи у відповідності до ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" -20 років 1 місяць 20 днів. Відповідач відмовив йому у призначенні вказаної пенсії, пославшись на те, що загальний пільговий стаж його роботи склав 8 років 26 днів. Його робота в якості тракториста-мапшніста в СПК »Шумиловський» Петровського району Тамбовської області з 28 квітня 1966 р. по 30 жовтня 1968 р. та з 11 лютого 1971 р. по 2 березня 1972 p., а також трактористом-машиністом в рибколгоспі «Ударники моря» з 21 липня 1987 р. по 15 березня 1996 р. в пільговий стаж не зараховано, оскільки відсутні документи, які б підтверджували його безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції. Вважає, що йому необгрунтовано відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах . Просив визнати за ним право на пенсію на пільгових умовах, визнати відмову у призначенні йому вказаної пенсії недійсною та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду призначити пенсію на пільгових умовах, передбачену п.»в» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В судовому засіданні позивач підтримав свій позов.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивачем при зверненні за призначенням пенси на пільгових умовах не надано документів, які свідчать про його роботу трактористом-машиністом, безпосередню
зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства протягом 20 років. Так, його праця в Рай ДРСУ не віднесена до виробництва сільпгоспродукції, довідки з колгоспу „Шуміловський" та РК „Ударники моря", що підтверджували б його безпосередню зайнятість у виробництві сільгосппродукції не надано. Згідно довідки Ногайського державного агротехнічного технікуму НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 15 грудня 1972 р. по 26 грудня 1973 р. та з 10 липня 1980 р. по 13 липня 1987 р. працював трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільгосппродукції, тобто, його пільговий стаж складає 8 років 26 днів.
Постановою Приморського районного суду Запорізької області від 4 липня 2006 року відмовлено у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нову про задоволення позову.
Заслухавши суддю - доповідача дослідивши обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.200 КАС України апеляційний суд залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно зі ст.. 13 п.»в» Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи - машиністи, безпосередньо зайняті н у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства,- чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано : періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів - машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
З матеріалів справи, зокрема, довідок СПК»Шуміловський» Петровського району Тамбовської області (а.с.17,19) вбачається, що Овсянніков працював в колгоспі »Шумиловський» трактористом - машиністом з 28 квітня 1966 р. по 30 жовтня 1968 p., тобто, 2 роки 6 міс. 2 дн. З архівної довідки рибколгоспу «Ударники моря» вбачається, що ОСОБА_1 працював трактористом-машиністом з 21 липня 1987 р. по 18 березня 1996 p., тобто, 8 років 7 міс.25 дн. Разом з тим, у вказаній довідці відсутні відомості про його безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
З листа Управління Пенсійного фонду НОМЕР_2 (а.с.7-8) з посиланням на довідку Ногайського державного агротехнічного технікуму НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 з 15 грудня 1972 р. по 26 грудня 1973 р. та з 10 липня 1980 р. по 13 липня 1987 р. працював трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільгосппродукції, тобто, його пільговий стаж складає 8 років 26 днів.
У відповідності до п.5 Роз'яснення про проведення атестації робочих місць, за умовами праці в окремих випадках, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21 серпня 2000 р. № 205, підтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок про характер роботи і умови праці, а також про безпосередню зайнятість на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, протягом не менше як 80 відсотків встановленої тривалості робочого часу, виданих на підставі первинних документів у встановленому порядку. Підтвердження характеру роботи та умов праці на підставі показань свідків не допускається.
Згідно з п.4 Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 р. № 7 Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і інших підприємствах сільського господарства при зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає в органи соціального забезпечення довідку про стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення (форма довідки додається).
Стаж зазначеної роботи визначається комісією в складі керівника господарства, працівника по кадрах, головного бухгалтера і представника профспілкового комітету на підставі відповідних документів.
Оскільки ОСОБА_1 не надав довідок, які підтверджували його безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції за час роботи в РК»Ударники моря» та колгоспі»Шумиловський», то рішенням комісії по спірним питанням призначення та виплати пенсії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області від ЗО травня 2005 р. ОСОБА_1 відмовлено у призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки у нього відсутній необхідний для цього 20-літній стаж роботи тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.
За таких підстав суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що вказане рішення комісії від 30 травня 2005 р. є правильним, у зв'язку з чим у задоволенні позову відмовив.
Оскільки рішення суду першої інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 198,200,205 КАС України колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду Запорізької області від 4 липня 2006 р. по цій справі залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена протягом одного місяця після набрання законної сили судового рішення суду апеляційної інстанції шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.