20.11.2012
Справа № 206/3357/2012
Провадження № 2/232/134/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2012 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Луценко Л. В.,
при секретарі Чумаченко С.М.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
відповідачів ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участю третьої особи: органу опіки та піклування Вінницької міської ради про визначення порядку користування житловою площею та зобов'язання не чинити перешкоди в користуванні, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участю третьої особи: органу опіки та піклування Вінницької міської ради про визначення порядку користування житловою площею та зобов'язання не чинити перешкоди в користуванні.
Позов обґрунтовується тим, що 29 червня 1991 року позивач уклав шлюб з ОСОБА_2, який було зареєстровано у Виконавчому комітеті Дзержинської районної ради Харківської області, актовий запис №588. Від шлюбу вони мають двох дітей: дочку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_2.
Під час шлюбу позивач, як військовослужбовець, 22.04.2004 року отримав на весь склад сім'ї трьохкімнатну квартиру, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1.
09.11.2006 року, виконкомом Вінницької міської ради прийнято рішення за № 2643 про передачу даної квартири у власність ОСОБА_1 та членам його сім'ї.
Згідно даного рішення було видано свідоцтво про право власності на квартиру, в якому зазначено, що ОСОБА_1 належить на праві спільної часткової власності 1/4 частки зазначеної квартири.
Дана квартира складається з трьох житлових приміщень загальною площею 51,5 кв. м. а саме: 1-а кімната 17,9 кв. м., 2-а кімната 16,8 кв. м., 3-я кімната 16,8 кв. м. Загальна площа квартири складає 107,2 кв. м.
12 січня 2010 року позивач та відповідач ОСОБА_2 розлучилися. Угоди про поділ спільного майна при розірванні шлюбу вони не досягли.
На даний час позивач не може користуватися своєю власністю, оскільки відповідач ОСОБА_2, змінила замки та не впускає його до квартири. На пропозицію урегулювати питання шляхом переговорів та домовленостей вона не відреагувала. Зокрема позивач неодноразово пропонував відповідачу надати йому кімнату № 6 згідно плану, загальною площею 16,8 кв.м., але відповіді позивач не отримав.
На сьогоднішній день, позивач фактично позбавлений можливості користуватися та володіти своєю часткою у квартирі, між ним та відповідачем ОСОБА_2, як власниками цього нерухомого майна виникають непорозуміння, сварки, суперечки з приводу користування, утримання та збереження цього майна. Відповідач ОСОБА_2, вчиняє перешкоди, щоб позбавити позивача права користування та володіння на 1/4 частку квартири.
За таких підстав позивач вважає, що відповідачем грубо порушуються його законні права та інтереси.
Оскільки визначити порядок користування квартирою добровільно відповідач ОСОБА_2 категорично відмовляється, позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач уточнив свої позовні вимоги та просив суд визначити порядок користування квартирою, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1, наступним чином:
виділити в користування ОСОБА_1, ОСОБА_5 житлову кімнату № 6 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв. м.
виділити в користування ОСОБА_2, ОСОБА_4 житлові кімнати № 4 на плані технічного паспорта, житловою площею 17,9 кв. м. та житлову кімнату № 5 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв.м.
У спільному користуванні залишити коридор № 8, кухню № 3 на плані технічного паспорта, туалет № 7 на плані технічного паспорта, ванну кімнату № 3 на плані технічного паспорта, та хол № 2 на плані технічного паспорта.
Зобов'язати ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 перешкод в користуванні, володінні та розпорядженні належними йому 1/4 (однією четвертою) частинами квартири, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1.
Заборонити ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 у подальшому здійснення права користування, володіння та розпоряджання належними1/4 (однією четвертою) частинами квартири, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні чіткої позиції щодо заявлених позовних вимог не висловила, а також ніяких заперечить щодо заявлених уточнень позивачем не надала.
Відповідач ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечила проти задоволення заявлених уточнених позовних вимог позивача.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, проти заявлених позовних вимог не заперечила та просила суд врахувати права та законні інтереси неповнолітньої особи ОСОБА_5.
Заслухавши пояснення сторін дослідивши і оцінивши у сукупності інші докази у справі, суд вважає, що заявлені уточненні позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
В ході розгляду справи, судом було встановлено, що 29 червня 1991 року позивач уклав шлюб з ОСОБА_2, який було розірвано 12 січня 2010 року.
Від шлюбу вони мають двох дітей: дочку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та неповнолітнього сина ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_2.
Під час шлюбу позивач, як військовослужбовець, 22.04.2004 року отримав на весь склад сім'ї трьохкімнатну квартиру, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1.
09.11.2006 року, виконкомом Вінницької міської ради прийнято рішення за № 2643 про передачу даної квартири у власність ОСОБА_1 та членам його сім'ї.
Згідно даного рішення було видано свідоцтво про право власності на квартиру, в якому зазначено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_4, ОСОБА_5 належить на праві спільної часткової власності по 1/4 частки зазначеної квартири.
Дана квартира складається з трьох житлових приміщень загальною площею 51,5 кв. м., а саме: 1-а кімната 17,9 кв. м., 2-а кімната 16,8 кв. м., 3-я кімната 16,8 кв. м. Загальна площа квартири складає 107,2 кв. м.
На даний час позивач не може користуватися своєю власністю, оскільки відповідач ОСОБА_2, змінила замки та не впускає його до квартири.
Тобто, позивачу чиняться перешкоди в користуванні, розпорядженні та володінні його часткою у квартирі, між ним та відповідачем ОСОБА_2, як власниками нерухомого майна виникають непорозуміння, сварки, суперечки з приводу користування, утримання та збереження цього майна.
На 1/4 частки долю кожного із співвласників у спільній частковій власності на квартиру припадає 26,8 кв.м площі (з розрахунку: 107,2 кв.м : 4 особи = 26,8 кв.м/особу).
На 1/4 частки долю кожного із співвласників у спільній частковій власності на квартиру припадає 12,8 кв.м жилої площі (з розрахунку: 51,5 кв.м : 4 особи = 12,8 кв.м/особу).
Враховуючи те, що позивач ОСОБА_1 і ОСОБА_5 (батько і син), являються особами однієї статі, рівно як і відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (мати і донька), суд вважає, що визначити порядок користування квартирою доцільно таким чином, щоб в кожній із кімнат жили особи однієї статі.
Враховуючи те, що особи жіночої статі потребують за своїми фізіологічними особливостями більших зручностей, за доцільне виділити в користування їм, відповідачам ОСОБА_2 та ОСОБА_4, житлові кімнати № 4 на плані технічного паспорта, житловою площею 17,9 кв. м. та житлову кімнату № 5 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв.м., а позивачу ОСОБА_1 і неповнолітньому сину ОСОБА_5, житлову кімнату № 6 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв. м.
Хоча при такому порядку користування позивач та неповнолітній син ОСОБА_5, будуть користуватися житловою площею менше, ніж доля кожного з них в жилій площі квартири, однак, необхідно врахувати потреби відповідачів, як жінок у більших зручностях.
Відповідно до ст.358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.
Як судом встановлено, сторони не дійшли згоди про порядок користування спільною квартирою. Тому, відповідно до ст.15 ЦПК такий спір належить до цивільної юрисдикції суду.
Вирішуючи питання про виділення співвласникам у користування конкретних жилих кімнат, суд враховує, що сторони по справі є різної статі особи, тому, вирішенням даного спору буде доцільно встановити між співвласниками квартири яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1 наступним чином:
виділити в користування ОСОБА_1, ОСОБА_5 житлову кімнату № 6 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв. м.
виділити в користування ОСОБА_2, ОСОБА_4 житлові кімнати № 4 на плані технічного паспорта, житловою площею 17,9 кв. м. та житлову кімнату № 5 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв.м.
У спільному користуванні залишити коридор № 8, кухню № 3 на плані технічного паспорта, туалет № 7 на плані технічного паспорта, ванну кімнату № 3 на плані технічного паспорта, та хол № 2 на плані технічного паспорта.
Також, враховуючи те, що згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Незважаючи на наявність зареєстрованого права власності у позивача на 1/4 частку у квартирі АДРЕСА_1, а також норми ст. 317 ЦК України, відповідно до якої власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, відповідач своїми протиправними діями створює перешкоди позивачу у користуванні квартирою, що також було підтверджено самим відповідачем у судовому засіданні.
Пункт 7 ст. 92 Конституції України встановлює, що правовий режим власності визначається виключно законами України.
Стаття 321 ЦК України, встановлює непорушність права власності. Зокрема, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів зокрема можуть бути припинення дії, яка порушує право, примусове виконання обов'язку, або іншим способом.
Згідно ст. 391 ЦК України, власника майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Тому, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги щодо зобов'язання ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 перешкод в користуванні, володінні та розпорядженні належними йому ? (однією четвертою) частинами квартири, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1 та встановлення заборони ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 у подальшому здійснення права користування, володіння та розпоряджання належними 1/4 (однією четвертою) частинами квартири, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1, є законними та знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи, в зв'язку з цим також підлягають задоволенню.
Враховуючи, що позивач в судовому засіданні не заявляв вимогу про відшкодування йому судових витрат відповідачами, суд залишає їх за ним.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 60, 209, 212, 215 ЦПК України, ст. 319, 321, 391, 358 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, за участю третьої особи: органу опіки та піклування Вінницької міської ради про визначення порядку користування житловою площею та зобов'язання не чинити перешкоди в користуванні -задовольнити.
Визначити порядок користування квартирою яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1 наступним чином:
Виділити в користування ОСОБА_1, ОСОБА_5 житлову кімнату № 6 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв. м.
Виділити в користування ОСОБА_2, ОСОБА_3 житлові кімнати № 4 на плані технічного паспорта, житловою площею 17,9 кв. м. та житлову кімнату № 5 на плані технічного паспорта, житловою площею 16,8 кв.м.
У спільному користуванні залишити коридор № 8, кухню № 3 на плані технічного паспорта, туалет № 7 на плані технічного паспорта, ванну кімнату № 3 на плані технічного паспорта, та хол № 2 на плані технічного паспорта.
Зобов'язати ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 перешкод в користуванні, володінні та розпорядженні належними йому 1/4 (однією четвертою) частинами квартири, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1;
Заборонити ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 у подальшому здійснення права користування, володіння та розпоряджання належними1/4 (однією четвертою) частинами квартири, яка розташована за адресою: 21007, АДРЕСА_1;
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, через Вінницький міський суд Вінницької області.
Суддя: Л. В. Луценко