Судове рішення #26228320

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №: 22-ц/0191/1430/2012Головуючий суду першої інстанції:Кіт М.В.

Головуючий суду апеляційної інстанції:Полянська В.



"30" жовтня 2012 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого суддіПолянської В.О

СуддівМоісеєнко Т.І.,Авраміді Т.С.,

При секретаріКувшиновій А.Д.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до Першої Керченської державної нотаріальної контори, третя особа - ОСОБА_7 про визнання відмови нотаріуса вчинити нотаріальні дії неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Керченського міського суду АР Крим від 19 липня 2012 року


В С Т А Н О В И Л А :


У червні 2012 року ОСОБА_6 звернувся до суду із позовом до Першої Керченської державної нотаріальної контори, в якому, посилаючись на ст.ст. 1218, 1296 ЦК України, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1 та зобов'язати відповідача видати свідоцтво про право на спадщину на зазначену квартиру.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_8, яка заповіла його братові ОСОБА_9, належну їй квартиру. 14 січня 2011 року ОСОБА_9 направив до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але оформити право спадщини не встиг, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Позивач, як спадкоємець другої черги після смерті брата - ОСОБА_9 звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Частину спадщини оформив, але у видачі свідоцтва про право на спадщину на квартиру АДРЕСА_1, що належить спадкодавцеві ОСОБА_8 нотаріус відмовив, посилаючись на те, що достовірність заяви ОСОБА_9 від 14.01.11 року, за якої він прийняв спадщину після смерті ОСОБА_8, ні чим не підтверджено. Позивач вважає відмову нотаріуса неправомірною, оскільки на підставі ст. 1218 ЦК України усі права ОСОБА_9 перейшли до його спадкоємців. Позивач посилається на рішення Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосії від 04.04.2012 року, за яким достовірність заяви ОСОБА_9 підтверджена.

Рішенням Керченського міського суду АР Крим від 19 липня 2012 року у позові ОСОБА_6 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення Керченського міського суду АР Крим від 19 липня 2012 року скасувати, позов задовольнити.

На думку апелянта, відсутність постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії не може бути підставою у відмові у задоволенні позову, оскільки відмова у вчиненні нотаріальної дії може бути, крім постанови, виражена в іншій формі. Суд першої інстанції не звернув уваги на те, що така відмова міститься у листі нотаріуса від 22.11.11 року.

Також апелянт посилається на те, що суд не взяв до увагу те, що рішенням Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосії від 04.04.2012 року підтверджується достовірність заяви про прийняття спадщини померлого ОСОБА_9

В запереченнях третя особа ОСОБА_7 просить відхилити апеляційну скаргу ОСОБА_6, рішення Керченського міського суду АР Крим від 19 липня 2012 року залишити без змін як ухваленого з додержанням вимог закону.

Відповідно до частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши пояснення осіб, що з'явилися у судове засідання, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Відповідно ч.ч.1,2 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Пунктом 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України встановлено, що письмова заява про прийняття спадщини та відмову від неї подається спадкоємцем особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла ОСОБА_8, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого відділом РАЦС Керченського міського управління юстиції АР Крим (а.с.8).

Згідно заповіту від 25.11.1993 року ОСОБА_8 заповідала належну їй квартиру АДРЕСА_1 у м. Керчі АР Крим - ОСОБА_9 (а.с.9).

17 січня 2011 року до Першої Керченської нотаріальної контори від імені ОСОБА_9 надійшла заява у простій письмовій формі про прийняття спадщини, на підставі якої була заведена спадкова справа №25/2011 (а.с.37).

18 січня 2011 року Першою Керченською державною нотаріальною конторою ОСОБА_9 був направлений лист №129/02-14, у якому заявнику повідомлено, що для належного оформлення заяви йому необхідно направити на адресу нотаріальної контори посвідчену заяву про прийняття спадщини, до якої необхідно додати відповідні документи (а.с.38).

ОСОБА_9 не дотримався установленого ст. 1269 ЦК України порядку звернення до нотаріальної контори, оскільки його заява була надіслана поштою, а особистий підпис не посвідчений нотаріально. Належно оформленої заяви нотаріальна справа не містить.

Отже, відповідно до положень наведених норм закону ОСОБА_9 не можна вважати особою, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_8, оскільки доказів на підтвердження того, що саме ОСОБА_9 підписав на надіслав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини матеріали справи не містять.

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_9 відкрилася спадщина, позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, була заведена спадкова справа. (а.с. 14).

Позиваючись до нотаріальної контори, ОСОБА_6 вважає, що нотаріус повинен видати йому свідоцтво про право на спадщину, а саме: на квартиру АДРЕСА_1 у м. Керчі АР Крим тому, що його брат ОСОБА_9 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_8., але не встиг її оформити.

Відповідно до п.2 частини 1 ст. 49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано не будь-яких, а необхідних для вчинення нотаріальної дії документів.

Вимоги цього закону, у разі відмови вчинити нотаріальну дію, зобов'язують нотаріуса винести постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Оскільки позивач не надав суду відомості про відмову нотаріуса вчинити нотаріальну дію рішення суду про відмову у задоволенні позову є правильним.

Доводи апелянта про помилковість висновку суду, що судовому оскарженню підлягає саме постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а не повідомлення нотаріуса не можна визнати підставою для скасування оскарженого рішення що висновок суду ґрунтується на законі (ст.49 Закону України «Про нотаріат»).

Крім того, матеріали справи не містять листа нотаріуса від 22.11.11 року. на яке посилається апелянт.

Інші доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду та не містять правових підстав для скасування або зміни рішення Керченського міського суду АР Крим від 19 липня 2012 року.

Оскільки оскаржуване рішення судом першої інстанції ухвалене з додержанням норм процесуального та матеріального права, відповідно до положень ст.308 ЦПК України апеляційні скарги підлягають відхиленню, а рішення суду залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 303, 307п.1ч.1, 308, 313, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів судової палати по цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії,



УХВАЛИ Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити

Рішення Керченського міського суду АР Крим від 19 липня 2012 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.


В.О. Полянська Т.І. Моісеєнко Т.С.Авраміді



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація