Справа № 2-2909/12
РІШЕННЯ
іменем України
14.11.2012 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Нікушина В.В.
при секретарі Василенко Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_2 про повернення гарантійної суми за попереднім договором,-
в с т а н о в и в :
У липні 2012 року позивачка звернулася до суду з названим позовом. Свої вимоги мотивувала тим, що 30 грудня 2011 року між нею та ОСОБА_2 ОСОБА_3 був укладений строковий попередній договір щодо купівлі жилого будинку, що знаходиться за адресою: 08136 АДРЕСА_1 Згідно даного попереднього договору, нею було передано Відповідачу гарантійну суму в розмірі 3 тис. дол. США, що становить еквіваленті 24 тис. грн., що входить в ціну жилого будинку для оформлення невистачаючих документів та зібрання повного пакету. З остаточним строком повернення 30 березня 2012 року.
Оскільки відповідач ухиляється від зобов'язання та у встановлений строк сума боргу ним не була повернута.
Тому просив суд стягнути з відповідача солідарно суму боргу у сумі 3000,00 дол. США, що еквівалентно 24 000,00 грн. та судові витрати в розмірі 240,00грн.
В судове засідання позивачка не з'явилася. Суду надіслав клопотання про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про час і місце слухання справи повідомлені належним чином, причини неявки суду невідомі. Клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. За таких обставин та за відсутності заперечень позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали наявні по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (сума позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
У відповідності до ст. 1047 ЦК України договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неподаткового мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа -незалежно від суми.
На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
При розгляді справи судом встановлено, що 30 грудня 2011 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ОСОБА_3 було укладено попередній договір позики, за яким ОСОБА_2 ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_1 позику в розмірі 3000 дол. США., що еквівалентно 24 000,00 грн.
Отримані в борг кошти ОСОБА_2 ОСОБА_3 зобов'язувався повернути до 30 березня 2012 року, що підтверджується власноручно підписаним попереднім договором від 30 грудня 2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачами було порушено строки повернення боргу мотивуючи тим, що вони не встигли в строки оформити документи на житловий будинок за адресою : АДРЕСА_1
Згідно ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно до ст. 526 КЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, ЦК України, інших актів цивільного законодавства.
Як встановлено у судовому засіданні попередній договір, який був укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ОСОБА_3 30 грудня 2011 року не був укладений у відповідності зі статтями 635, 657 ЦКУ у зв'язку з тим, що документи на житловий будинок ще не були оформлені і Відповідач ухилявся від нотаріального посвідчення попереднього договору
Відповідно до ч.2 ст. 635 ЦК України, сторона, яка необгрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, повинна відшкодувати другій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором або актами цивільного законодавства.
Порушення зобов'язання у розумінні ст. 610 ЦК України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
У попередньому договорі пр. доповненні №1 від 30.12.2011 року передбачено, що продавцями виступають, як ОСОБА_2 ОСОБА_3 так і ОСОБА_2, які відповідають як солідарні боржнки.
Згідно ст.. 554 УК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором, як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову(субсидіарну) відповідальність поручителя.
За ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором чи законом.
Відповідно до п. 4.2 попереднього договору, якщо порушення зобов'язання щодо укладення договору купівлі - продажу сталося з вини продавця ОСОБА_2 ОСОБА_3, він зобов'язаний повернути покупцю ОСОБА_1 гарантійну суму, зазначену у п.3.2.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що основний договір купівлі -продажу житлового будинку не було укладено саме з вини ОСОБА_2 ОСОБА_3, а тому вимоги останньої зобов'язані повернути ОСОБА_1, отриману ними гарантійну суму в розмірі 3 000, 00 дол. США., що еквівалентно сумі 24 000,00грн., відповідно до умов попереднього договору від 30.12.2011 року.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Враховуючи наведене, з відповідачів слід стягнути витрати пов'язані зі сплатою судового збору розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 1046, 1047, 526, 554, 610, 635, ЦК України та ст.ст.88, 208, 213-215, 294 ЦПК України, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_2 про повернення гарантійної суми за попереднім договором - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 гарантійну суму в розмірі 3000,00 дол. США., що становить в еквівалентні 24000,00 грн., (двадцять чотири тисячі гривень) 00коп.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 , судові витрати по сплаті державного мита в розмірі 240,00 грн. (двісті сорок гривень.) 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданої протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.В. Нікушин
- Номер: 2-3685/12
- Опис: про визнання договору дарування недійсним та договорів купівлі-продажу в частині покупця недійсним із переведенням прав покупця
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-2909/12
- Суд: Печерський районний суд міста Києва
- Суддя: Нікушин В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.08.2012
- Дата етапу: 28.09.2012