ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 листопада 2012 р. (11:09) Справа №2а-12643/12/0170/31
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О., при секретарі Сидельовій М. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Національного центру управління та випробувань космічних засобів
про визнання протиправною бездіяльності та стягнення 2919,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1
від відповідача: не з'явився
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Центру контролю космічного простору Національного центру управління та випробувань космічних засобів та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачеві одноразової грошової допомоги - грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Зброних Силах України та стягнути з Національного центру управління та випробувань космічних засобів заборгованість з виплати позивачеві одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах України у розмірі 2919 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має стаж безперервної військової служби у Збройних Силах України 20 років та набув право на отримання додаткового виду грошового забезпечення - винагороди за 20 років безперервної військової служби. Відповідно до довідки - розрахунку відповідача розмір винагороди за безперервну військову службу за 20 років складає 2919,00 грн., проте фактично винагорода позивачу виплачена не була.
Ухвалами суду від 08.11.2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак надав заяву про розгляд справи за його відсутністю. Згідно письмових заперечень позовні вимоги не визнав з тих підстав, що основним законодавчим актом у цій сфері є Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", який визначає склад грошового забезпечення військовослужбовців, до складу якого, згідно статті 9, включено посадовий оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення. Розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів установ та організацій визначено постановами Кабінету Міністрів України від 07.02.01р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" та від 07.11.07р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового начальницького складу". Винагорода за тривалість безперервної військової служби визначена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (додаток № 25), як одноразовий додатковий вид грошового забезпечення військовослужбовців, до виплати працівникам НКАУ не передбачена.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, заслухавши пояснення позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Національний центр управління та випробування космічних засобів утворений Указом Президента України від 12.08.1996 р. № 698/96 "Про Національний центр управління та випробувань космічних засобів".
Судом встановлено, що на час розгляду справи ОСОБА_1 проходить військову службу у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України (далі -ЦККП НЦУВКЗ ДКАУ) на посаді інженера лабораторії ЦККП НЦУВКЗ згідно наказу ДКА України №14-ко від 13.04.2012р.
Відповідно до довідки-розрахунку від 31.10.2012 р. № 2052/41 розмір винагороди позивача за тривалість безперервної військової служби становить 2919 грн., сума єдиного соціального внеску складає 75,89 грн., до виплати - 2843,11 грн. (а.с. 6).
Судом встановлено, що 18.10.2012р. ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника відділу, відповідно до якого клопотав про виплату йому матеріальної винагороди за двадцять років безперервної служби у Збройних Силах.
Матеріали справи свідчать, що окремого рішення в письмовому вигляді за результатом розгляду рапорту відповідачем прийнято не було, однак на самому рапорті зроблена наступна помітка: «Довідка: вказана виплата відрядженим військовослужбовцям до державних органів не передбачена чинним законодавством» (а. с. 8).
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виплати одноразового додаткового виду грошового забезпечення та стягнення з відповідача належної суми коштів.
Частиною п'ятою статті 17 Конституції України регламентовано, що держава забезпечує соціальних захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулюються Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.91 р. (зі змінами та доповненнями).
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює єдину систему соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 9 Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною четвертою статті 9 Закону передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Частина сьома статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює, що за військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, установ і організацій, зберігаються всі види забезпечення, передбачені статтями 9 і 9-1 цього Закону, гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, Державної спеціальної служби транспорту. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями у цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.
Відповідно до п. 78 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщикам (мічманам) Збройних Сил України, затвердженого указом Президента України від 07.11.01 р. № 1053, за відрядженими військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань (далі - державні органи).
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджені:
- схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1 - 8;
- схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9 - 23;
- схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24;
- додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25 - 28.
Згідно додатка № 25 до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір одноразової винагороди за тривалість безперервної військової служби за 20 років (яка є додатковим видом грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу) складає 1,5 посадових оклади і 1,5 оклади за військовим званням.
Наказом Міністерства оборони України від 11.06.08р. № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.08р. за № 638/15329, затверджено Інструкцію "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі -Інструкція).
Згідно п. 32.1. вказаної Інструкції (розділ XXXII "Правила виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби") особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода за строк безперервної календарної військової служби 20 років, складає 1,5 посадових оклади і 1,5 оклади за військовим званням.
Винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачується за місцем штатної служби за наказом командира військової частини, а командирам військових частин (начальникам) - за наказами вищих командирів (начальників).
Згідно з пунктами 32.7 та 32.8 Інструкції для підтвердження законності виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби до роздавальної відомості додається завірений витяг з особової справи військовослужбовця про проходження ним військової служби. Винагорода за тривалість безперервної військової служби військовослужбовцям нараховується від окладу за основною посадою, яку займає військовослужбовець на день виникнення права на винагороду, та окладу за військовим званням.
Пунктом 1.13 Інструкції передбачено, що військовослужбовцям, відрядженим до органів державної влади, на підприємства, в установи, організації, у вищі навчальні заклади (далі - державні органи, установи та організації) із залишенням на військовій службі, прикомандированим до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів (далі - Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування) із залишенням на військовій службі, а також направленим для проходження служби в інші військові формування, правоохоронні органи, правоохоронні органи спеціального призначення, спеціально уповноважений орган з питань цивільного захисту, спеціалізований державний орган транспорту, орган кримінально-виконавчої системи, державні органи та податкову міліцію (далі - військові формування та правоохоронні органи), якщо вони до дня відрядження (прикомандирування, направлення) не отримали грошового забезпечення за поточний місяць, виплата належного грошового забезпечення здійснюється до дня виключення зі списків особового складу у зв'язку з відрядженням (прикомандируванням, направленням) включно з урахуванням часу, необхідного для проїзду до нового місця служби. Грошове забезпечення (заробітна плата) цим військовослужбовцям виплачується за місцем відрядження, служби (прикомандирування) у порядку та розмірах, визначених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України від 07.02.01 р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально - виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ і організацій" зазначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому, грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
Виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах. Факт безперервної служби підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з особового справи позивача (а. с. 7).
Судом встановлено, що посадовий оклад ОСОБА_1 на момент настання права на отримання одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах складав 1821 грн.
Оклад за військовим званням, на момент настання у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах, дорівнював 125 грн.
Виходячи з того, що відповідно до Додатку № 25 до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір винагороди за тривалість безперервної військової служби за 20 років складає 1,5 посадових оклади і 1,5 оклади за військовим званням, судом встановлено, що розмір грошової винагороди визначено відповідачем в сумі 2919 грн. вірно.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені вимоги про визнання протиправною бездіяльності Центру контролю космічного простору Національного центру управління та випробувань космічних засобів щодо невиплати позивачу одноразової грошової допомоги - грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах та стягнення з Центру контролю космічного простору Національного центру управління та випробувань космічних засобів заборгованості з виплати позивачу одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, ефективний судовий захист порушеного права позивача також потребує і задоволення вимог щодо стягнення з Національного центру управління та випробувань космічних засобів належних до виплати сум коштів.
При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 9 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), особи рядового і начальницького складу.
Відповідно до частини 10 статті 8 цього Закону єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 9 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 2,6 відсотка грошового забезпечення.
В довідці-розрахунку відповідача від 31.10.2012 р. № 2052/41 зазначено, що сума єдиного соціального внеску складає 75,89 грн.
Пленум Верховного суду України в пункті 6 Постанови від 24 грудня 1999 року N 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» зазначив, що задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з Національного центру управління та випробувань космічних засобів заборгованості з виплати одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби у Збройних Силах підлягають задоволенню із застереженням щодо подальшого утримання з присудженої суми обов'язкового платежу (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача по справі.
В судовому засіданні 23.11.2012 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено та підписано 23.11.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Національного центру управління та випробувань космічних засобів щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної військової служби у Збройних Силах України.
3. Стягнути з Національного центру управління та випробувань космічних засобів на користь ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду за 20 років безперервної військової служби у Збройних Силах України в розмірі 29190,00 грн. (без урахування обов'язкових платежів та виплат).
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 107,30 грн. судового збору шляхом безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - Національного центру управління та випробувань космічних засобів.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.