Справа № 711/8535/2012
Провадження № 2-а/711/6276/2012
П О С Т А Н О В А
іменем України
23 жовтня 2012 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Ніточко В.В., при секретарі Плиска Ю.С., з участю представника позивача ОСОБА_1, відповідача Рішка І.М., представників Бедевлянської сільської ради Свереняка І.І. та Лазаренко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Бедевлянського сільського голови Рішка Івана Михайловича та Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області про зобов'язання суб'єктів владних повноважень вчинити дію та прийняти рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_5 звернулася до суду з адміністративним позовом до Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, у якому просить суд зобов'язати Бедевлянського сільського голову РішкаІ.М. внести до порядку денного чергової сесії Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області питання про розгляд заяви ОСОБА_5. від 29 травня 2012 року про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради, зобов'язати Бедевлянську сільську раду Тячівського району Закарпатської області розглянути на черговій сесії сільської ради заяву ОСОБА_5. від 29 травня 2012 року та прийняти рішення про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради, зобов'язати Бедевлянську сільську раду Тячівського району Закарпатської області повідомити ОСОБА_5. про дату, час та місце проведення чергової сесії Бедевлянської сільської ради, на якій розглядатиметься її заява для особистої присутності на сесії та надати їй витяг з протоколу сесії про результати голосування і прийняте рішення.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послалася на те, що 29 травня 2012 року вона звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на збір матеріалів для проекту відведення земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку із земель запасу Бедевлянської сільської ради. Однак, дану заяву відповідач -сільський голова Рішко І.М. не вніс в порядок денний чергової сесії Бедевлянської сільської ради, і остання відповідно не розглянула її та не прийняла по ній рішення. На її думку, відповідач навмисно ухиляється від розгляду її заяви на сесії сільської ради, у зв'язку із чим, вона була вимушена звернутися до суду з даним позовом.
Представник відповідача -Бедевлянський сільський голова Рішко І.М. подав письмове заперечення на позов, в якому пояснив, що дійсно 29 травня 2012 року позивачка звернулася в сільську раду із заявою про внесення на чергову сесію Бедевлянської сільської ради питання про надання дозводу на збір документів для проекту відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку. Однак, ним як сільським головою дане питання на розгляд сесії сільської ради не виносилося, оскільки позивачем до заяви не було додано ситуативний план розташування земельної ділянки, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, акт обстеження житлових умов, виписку із погосподарської книги, довідку з районного бюро технічної інвентаризації про наявність або відсутність майна, довідку з місця роботи.
В судовому засіданні представник позивачаКузів Я.М. вимоги позову підтримав, дав покази аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задоволити.
Представник відповідача -Бедевлянський сільський голова Рішко І.М. в судовому засіданні проти позову заперечив, дав покази аналогічні викладеним в запереченні на позовну заяву та пояснив, що оскільки заява ОСОБА_5 не відповідала вимогам Земельного кодексу України, він її не вніс в порядок денний чергової сесії Бедевлянської сільської ради. Також зазначив, що доказів того, що ОСОБА_5 отримала відповідь сільської ради за № 02-9/155 від 19 червня 2012 року, представити не може. Просив в позові відмовити.
Представники відповідача -Бедевлянської сільської радиСвереняк І.І. та Лазаренко О.В. в судовому засіданні проти позову заперечили та пояснили, що заява ОСОБА_5 не могла бути розглянутою на сесії сільської ради, оскільки до неї не було додано документів, передбачених ст.151 ЗК України. Також зазначили, що при розгляді заяви ОСОБА_5 не було порушено вимог законодавства, просили в позові відмовити.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач зверталася до Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області з заявою від 29 травня 2012 року про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради.
19 червня 2012 року сільський головаБедевлянської сільської радиТячівського району Закарпатської області повідомивпозивача, щоб остання вказала точне місце розташування земельної ділянки, однак не вніс дану заяву на розгляд сесії сільської ради, тобто не розглянув її. Доказів того, що позивачка отримала дану відповідь сільського голови, в судовому засіданні не подано.
Порядок безкоштовної передачі земельних ділянок у власність громадянам регулюється нормами Земельного кодексу України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до частини першої статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують, крім передбачених в Основному Законі України, й інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. За правовою позицією Конституційного Суду України предметами відання місцевого самоврядування є не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 26 березня 2002 року № 6-рп/2002). Зокрема, згідно з цим законом до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону (пункт 34 частини першої статті 26).
Системний аналіз положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (частини першої статті 10, статей 16, 17, 18, 25, 26 та інших) свідчить, що органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу. Як суб'єктивладнихповноваженьорганимісцевогосамоврядуваннявирішують в межах закону питання в галузіземельнихвідносин.
Так, згідно із п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до п.7 ст. 118 Земельного Кодексу сільська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно п.8 ч.3 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликаєсесії ради, вносить пропозиції та формує порядок деннийсесій ради і головує на пленарнихзасіданнях ради.
За змістом п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання у власність земельної ділянки вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
П.п. 10,11 ст.118 ЗК України визначено, що відмову органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду, а також, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
З огляду на те, що відповідачами в установленому законом порядку не було винесено та розглянуто на черговій сесії заяву (клопотання) позивача про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, а також не прийнято відповідного вмотивованого рішення стосовно вказаної заяви (клопотання), суд вважає, що відповідачі допустили неправомірну бездіяльність щодо недотримання передбаченого законодавством порядку розгляду звернень зазначеного характеру.
Згідно ст. 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень, тобто позовна вимога позивача про зобов'язання Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області повідомити її про дату, час та місце проведення чергової сесії Бедевлянської сільської ради, на якій розглядатиметься її заява для особистої присутності на сесії, підлягає до задоволення.
Однак, суд не може погодитися з позовними вимогами позивача про зобов'язання сільської ради прийняти рішення про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради, оскільки Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2010 від 01.04.2010 року у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що предметами відання місцевого самоврядування є питання саме місцевого значення. Перелік таких питань визначено у Конституції України та Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні". Таким чином, до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин відповідно до закону (п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 29.10.2008 № 19-3767/0/8-08, при розгляді справ за адміністративними позовами до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування про визнання неправомірною бездіяльності щодо не розгляду заяви про надання земельної ділянки в оренду, про передачу земельної ділянки у власність, суди вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про передачу у власність, що не належить до компетенції суду.
Також, суд не може погодитись із позовними вимогами позивача щодо зобов'язання відповідачів надати їй витяг з протоколу сесії про результати голосування і прийняте рішення, оскільки заява позивача ще не розглянуте на черговій сесії, і позивач не подав доказів того, що відповідачі не нададуть їй таку інформацію, тобто дана вимога є передчасною.
На підставі ст. ст. 10, 25, 26, 42, 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 12, 38, 40, 118, 121 Земельного Кодексу України, ст. 18 Закону України "Про звернення громадян", керуючись ст. ст. 7-11, 41, 128, 158-163 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Зобов'язати Бедевлянського сільського голову Рішка Івана Михайловича внести до порядку денного чергової сесії Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області питання про розгляд заяви ОСОБА_5 від 29 травня 2012 року про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради.
Зобов'язати Бедевлянську сільську раду Тячівського району Закарпатської області розглянути на черговій сесії сільської ради заяву ОСОБА_5 від 29 травня 2012 року про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради.
Зобов'язати Бедевлянську сільську раду Тячівського району Закарпатської області повідомити ОСОБА_5 про дату, час та місце проведення чергової сесії Бедевлянської сільської ради, на якій розглядатиметься заява ОСОБА_5 від 29 травня 2012 року про надання дозволу на збір документів для проекту відведення їй земельної ділянки у приватну власність площею 0,25 га для будівництва і обслуговування житлового будинку з земель запасу сільської ради.
В інших позовних вимогах -відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тячівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя В.В. Ніточко
Дата виготовлення та підписання постанови в повномуобсязі -24 жовтня 2012 року.