Судове рішення #26440160

Справа № 0910/2007/2012

Категорія 37

Головуючий у 1 інстанції Бельмега М.В.

Суддя-доповідач Томин О.О.


Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


03 грудня 2012 року м. Івано-Франківськ


Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючої Томин О.О.

суддів: Шишка А.І., Малєєва А.Ю.,

cекретаря Бойчука Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Косівської районної державної нотаріальної контори про визнання незаконною відмови нотаріуса у вчиненні нотаріально дії, зобов'язання видати свідоцтво про право на спадщину за законом, за апеляційною скаргою завідуючої Косівською районною державною нотаріальною конторою ОСОБА_3 на заочне рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 29.08.2012 року,-

в с т а н о в и л а:

Заочним рішенням Косівського районного суду Івано-Франківської області від 29.08.2012 року позов задоволено. Визнано незаконною відмову державного нотаріуса Косівської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії. Зобов'язано державного нотаріуса Косівської районної державної нотаріальної контори видати ОСОБА_2 свідоцтво про право на спадщину за законом, що залишилася після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1

На дане рішення суду завідуюча Косівською районною державною нотаріальною конторою ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що рішення суду першої інстанції постановлене з порушенням норм процесуального та матеріального права, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та зібраним доказам. Оскільки, по-перше: нотаріальна контора не видавала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

________________________________________________________________________________

Справа №0910/2007/2012 Головуючий у 1 інстанції - Бельмега М.В.

Провадження №22ц/0990/2387/2012 Суддя-доповідач - Томин О.О.

Категорія 37

По друге: Косівською районною державною нотаріальною конторою 29.07.2011 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом на майно спадкодавця спадкоємцю за законом ОСОБА_5 на підставі рішення Апеляційного суду Івано-Франківської області від 19.07.2011 року. Крім того, право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 за ОСОБА_6 на підставі вказаного свідоцтва зареєстровано в ОКП «Коломийське МБТІ». Тому просила рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявленого позову.

Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07.02.1998 року помер ОСОБА_4, внаслідок чого відкрилася спадщина на належне йому майно - домоволодіння в с. Уторопи. Косівського районного суду Івано-Франківської області.

Встановлено також, що рішенням Косівського районного суду Івано-Франківської області від 01.11.2011 року задоволено позов ОСОБА_2 до Косівської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Надано додатковий термін строком три місяці від дня вступу рішення в законну силу для прийняття спадщини після смерті його батька - ОСОБА_4 (а.с. - 9).

Відповідно до повідомлення Косівської районної державної нотаріальної контори №384/02-14 від 30.03.2012 року, позивачем не було подано до нотконтори належним чином оформленої заяви про прийняття спадщини (а.с. - 11).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відмова державного нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій з підстав неналежного оформлення заяви про прийняття спадщини не передбачена ЗУ «Про нотаріат», а отже відмова державного нотаріуса Косівської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії з підстав неналежного оформлення заяви про прийняття спадщини - безпідставна.

Однак, погодитися з таким висновком колегія суддів Апеляційного суду Івано-Франківської області не може, виходячи з наступного.

Згідно ст. 34 ЗУ «Про нотаріат» нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії: посвідчують правочини (договори, заповіти, довіреності тощо); вживають заходів щодо охорони спадкового майна; видають свідоцтва про право на спадщину; видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя; видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів); видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися; провадять опис майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або місце перебування якої невідоме; видають дублікати нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса; накладають та знімають заборону щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації; засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчують справжність підпису на документах; засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу; посвідчують факт, що фізична чи юридична особа є виконавцем заповіту; посвідчують факт, що фізична особа є живою; посвідчують факт перебування фізичної особи в певному місці; посвідчують час пред'явлення документів; передають заяви фізичних та юридичних осіб іншим фізичним та юридичним особам; приймають у депозит грошові суми та цінні папери; вчиняють виконавчі написи; вчиняють протести векселів; вчиняють морські протести; приймають на зберігання документи. На нотаріусів може бути покладено вчинення інших нотаріальних дій згідно із законом.

За змістом ст. 49 вказаного Закону нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 цього Закону, або містять відомості, передбачені частиною третьою статті 47 цього Закону. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

Позивачем не представлено суду належних доказів, які б свідчили про відмову нотаріуса у вчиненні будь-якої нотаріальної дії, а також не доведено факт його неправомірних дій.

Посилання на повідомлення Косівської районної державної нотаріальної контори про те, що позивачем не було подано належним чином оформленої заяви про прийняття спадщини, таким доказом слугувати не може.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Апеляційного суду 29.07.2011 року (а.с. 45 - 46) Косівською районною держаною нотаріальною конторою ОСОБА_5, дочці померлого ОСОБА_4, було видано Свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 зареєстроване в реєстрі за №893 (а.с. - 56). Право власності за нею зареєстроване 01.08.2011 року в ОКП «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» (а.с. - 55).

Враховуючи те, що позивач не представив доказів, які б свідчили про порушення завідуючою Косівською районною державною нотаріальною конторою ОСОБА_3 його прав як спадкоємця за законом чи у інший спосіб, суд першої інстанції не мав правових підстав для задоволення позовних вимог.

За наведених обставин, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої ухвалив рішення з порушенням норм матеріального права.

У зв'язку з цим, по суті вимог, слід постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до Косівської районної державної нотаріальної контори про визнання незаконною відмови нотаріуса у вчиненні нотаріально дії, зобов'язання видати свідоцтво про право на спадщину за законом.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 307, 309, 313-314, 316-317 ЦПК України, колегія суддів, -

в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу завідуючої Косівською районною державною нотаріальною конторою ОСОБА_3 задовольнити.

Заочне рішення Косівського районного суду Івано-Франківської області від 29.08.2012 року скасувати та ухвалити нове.

В задоволенні позову ОСОБА_2 до Косівської районної державної нотаріальної контори про визнання незаконною відмови нотаріуса у вчиненні нотаріально дії, зобов'язання видати свідоцтво про право на спадщину за законом - відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.


Головуюча Томин О.О.

Судді Шишко А.І.

Малєєв А.Ю.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація