Судове рішення #26472905

Справа № 0110/2788/2012


Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и


09 листопада 2012 року смт. Кіровське АР Крим

Кіровській районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого -судді Данилової О.В.

при секретарі -Ставицькій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Кіровське АР Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Журавської сільської ради Кіровського району АР Крим, третя особа -Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Журавської сільської ради Кіровського району АР Крим, третя особа -Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, мотивуючи позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його бабця ОСОБА_2. Позивач, який є спадкоємцем за законом, звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у оформленні документів, у зв'язку з тим, що він не надав витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно.

Позивач в судове засідання не з'явився, проте подав до суду заяву з клопотанням розглянути справу без його участі, вказавши що позовні вимоги підтримує.

Відповідач, Журавська сільська рада Кіровського району АР Крим, явку представника в судове засідання не забезпечила, натомість надіслала до суду заяву з клопотанням розглянути справу без участі її представника.

Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила, натомість надіслав до суду листа з проханням розглянути справу за його відсутністю.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін та представника третьої особи, за матеріалами, що містяться у справі.

Дослідивши матеріали цивільної справи у їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Згідно інструкції «Про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР»від 31.01.1966 року, затвердженої заступником міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966 року, яка діяла до затвердження правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.01.1996 року за № 31/1056 та згідно діючого на час виникнення правовідносин законодавства, реєстрації підлягали лише будинки, розташовані в містах та селищах міського типу і виникнення права власності на новозбудований будинок в сільській місцевості не було пов'язано з видачею правовстановлюючого документу та його реєстрацію в бюро технічної інвентаризації.

Судом встановлено, що згідно довідки Журавської сільської ради Кіровського району АР Крим від 10.09.2012 року, відповідно до записів в погосподарських книгах, домоволодіння АДРЕСА_1 значиться за ОСОБА_2 з 01.01.1955 року по день її смерті.

Судом також встановлено, що компетентним органом влади -Журавською сільською Радою Кіровського району АР Крим право власності ОСОБА_2 на спірний будинок визнавалося за життя, крім того ОСОБА_2 володіла, користувалася та розпоряджалася спірним будинком відкрито, відсутність у неї документів про право власності на спірний будинок відповідно до вимог законодавства не можна розцінювати як відсутність у неї прав власника.

Згідно рішення від 08.10.2008р реєстратора КП Феодосійського міжміського бюро реєстрації та технічної інвентаризації ОСОБА_1 було відмовлено в реєстрації права власності на домоволодіння по АДРЕСА_1, оскільки за ОСОБА_2 право власності на зазначене вище домоволодіння не оформлене.

Отже, за таких обставин, згідно положень законодавства, яке було чинне на момент набуття ОСОБА_2 права власності на спірний житловий будинок, суд дійшов висновку, що спадкодавець набув право власності на вищезазначений житловий будинок у 1955 році.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Журавки, Кіровського району АР Крим, свідоцтво НОМЕР_1, актовий запис № 69 від 17.12.2002 року, місце реєстрації -Журавська сільська рада Кіровського району АР Крим.

Позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 інших спадкоємців не має, про що свідчить спадкова справа №247, заведена після смерті ОСОБА_2, копія якої досліджена в судовому засіданні.

Згідно положень статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Як вбачається з листа завідувача Кіровської державної нотаріальної контори АР Крим від 29.10.2012р. позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірний житловий будинок з підстав відсутності правовстановлюючих документів на вказане спадкове майно.

Відповідно до пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування»№ 7 від 30.05.2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно положень статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Таким чином, вимоги позивача про визнання за ним права власності на спадкове майно - домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 цілком обґрунтовані, відповідають закону і підлягають задоволенню.

В поданій до суду заяві позивач вказав, що відмовляється від стягнення з відповідача судових витрат, у зв'язку з чим суд залишає питання стягнення з відповідача зазначених витрат без розгляду.

На підставі наведеного керуючись статями 1220, 1222, 1261, 1268 ЦК України, статями 10, 11, 60, 209, 212 -215, 218 ЦПК України, суд, -


в и р і ш и в :


Позовну заяву задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, право власності на домоволодіння АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


С у д д я О.В. Данилова


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація