Судове рішення #265411
22/347-06-9061А

             

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"03" листопада 2006 р.

Справа  № 22/347-06-9061А


о 10 год. 00 хв.


господарський суд Одеської області у складі судді Торчинської Л.О.

при секретарі судового засідання Келіній М.Ю.,

за участю представників від позивача: Громова О.А. –за дорученням; Медвєдь В.О. –за дорученням;

від відповідача: Конончук О.В. –за дорученням;. Філоненко М.В. –за дорученням;


          розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 5 господарського суду Одеської області в м. Одесі адміністративну справу 22/347-06-9061А за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до відповідача Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 284008,47грн.


          Позивач –Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області, звернулась  до господарського суду з адміністративним позовом  до відповідача –державного підприємства „Одеський морський торговельний порт”, про стягнення  суми боргу по економічних санкціях у розмірі 284008,47 грн. за порушення державної дисципліни цін, а саме: постанови КМУ від 25.12.1996р. № 1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”; постанови КМУ від 12.10.2000р. № 1544 Про затвердження „Положення про портові збори”; наказу Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214 „Про затвердження зборів і плат за послуги, які надаються суднам в морських торговельних портах України”, в редакції наказу Міністерства транспорту України від 15.12.2000р. № 711.

          Відповідач надав заперечення на позов, де пояснив свою позицію стосовно порядку застосування вище зазначених нормативних актів, а також порядку  формування та застосування тарифів  на послуги, що надаються портом до тих судно - та вантажовласників, на які у своєму позові посилається Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області (далі - Державна інспекція) .


Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив:


Постанова  Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)” визначає, що  збори і плата за послуги, що надаються суднам закордонного плавання у морських і річкових портах (на причалах) України  встановлюються Міністерством транспорту та зв’язку України  за погодженням з Міністерством економіки України.

Постанова КМУ від 12.10.2000р. № 1544 Про затвердження „Положення про портові збори” встановлює, що розміри портових зборів, передбачені цим  Положенням, є граничними, а порядок застосування знижок до них визначається Міністерством транспорту та зв'язку.

Пунктом 2 Наказу Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214 „Про затвердження зборів і плат за послуги, які надаються суднам в морських торговельних портах України”, в редакції наказу Міністерства транспорту України від 15.12.2000р. № 711   встановлено, що рівень зборів і плат є граничним.

Пунктом 3 „Зборів і плат за послуги, які надаються суднам в морських торговельних портах України”, затверджених наказом від 15.12.2000р. № 711 визначено, що „для розрахунку всіх видів зборів і плати умовний об'єм суден РО-РО, РО-ФЛОУ, ОБО, ЛО-РО, контейнеровозів, худобовозів, ліхтеровозів, автомобілевозів застосовується з коефіцієнтом 0,7 за умови використання зазначених суден відповідно до їх спеціалізації. Тип судна та його спеціалізація визначаються за судновими документами”.

Із пояснень відповідача та наданих їм доказах вбачається, що судно „СМА Си Джи Ем Україна”  за період з 01.12.04р. по 01.06.06р. тричі заходило в Одеський порт для  перевезення контейнерів.  Відповідно до наказу № 711 від 15.12.2000р. судно „СМА Си Джи Ем Україна”  відноситься до класу контейнеровозів, що вимагало від порту застосування до цього судна коефіцієнту 0,7 до умовного об’єму судна.

Як було з’ясовано в судовому засіданні коефіцієнт 0,7 не був застосований внаслідок технічного збою бухгалтерської програми IC. Помилка була виявлена портом самостійно, її виправлення було  погоджено  з агентською   фірмою „СМА Си Джи Ем Україна” (акти звірки взаємо рахунків між ДП „Одеський морський торговельний порт” та ТОВ „СМА Си Джи Ем Україна” від 31.03.06, 15.05.06, 31.05.06, 30.06.06). Тим самим,  вжиті портом заходи,  не призвели до отримання ним додаткової виручки у розмірі 75982,3грн.

Абзац 4 пункту 3 постанови  Кабінету Міністрів України  від 12.10.2000 року №1544 „Положення про портові збори”  передбачає  застосування коефіцієнта 0,7 до умовного об’єму судна при нарахуванні портових зборів для суден типа  РО-РО,       РО-ФЛОУ, ОБО, ЛО-РО, контейровозів, худобовозів, ліхтеровозів, автомобілевозів  за умови використання зазначених суден відповідно до їх спеціалізації.

Відповідно до наданих відповідачем доказів т/х „Navigia”  призначений як для перевезення генеральних вантажів, так і для перевезення контейнерів. У сертифікаті класу  судна т/х „Navigia”    визначено  як:  GENERAL CARGO та  eguepped for carrieage of containtrs –тобто судно, що призначено для перевезення генеральних вантажів та додатково обладнане для перевезення контейнерів. Відповідач пояснив, що  на час заходу в Одеський порт т/х „Navigia”  перевозило одночасно два різновиду вантажу: контейнера та метал. Крім того,  в той же період  у порт Іллічівськ судно  заходило також із неоднорідним  вантажем: папір та контейнера, про що свідчать надані відповідачем  у якості доказів  лоцманські квитанції.  За таких обставин т/х „Navigia”  не може вважатися  судном вузької спеціалізації, тобто не може вважатися тільки контейнеровозом із застосуванням коефіцієнту 0,7.  Тим самим дії відповідача по незастосуванню коефіцієнту  0,7 до т/х „Navigia”  є правомірними і сума портових зборів, яка нарахована т/х  „Navigia”  у розмірі 6 154,86 грн. відповідає вимогам  постанови   КМУ від 12.10.2000р. № 1544.

В ході розгляду справи  Державна інспекція визнала припущення помилки на суму у розмірі 8 037,46грн. при розрахунку  додатково отриманої портом виручки при обслуговуванні судна „CMA CGM Дарданеялис”. Суму у розмірі 28 924,7грн. Одеський порт перерахував на рахунок Державної інспекції разом із штрафними санкціями на суму 57 849,4грн. Таким чином,  вимоги Державної інспекції до Одеського порту стосовно  судна „CMA CGM Дарданеялис” зняті, і позовні вимоги відповідно зменшені  на зазначену суму.

Відповідно до наданих відповідачем доказів (сертифікат класу судна) судно „Captain Zaman” є пасажирським судном типу „RO-RO Passenger”. В порт судно прибуло для виконання грузопасажирських операцій, маючи на борту як пасажирів так і вантаж одночасно.          Розвантаження цитрусових проводилась на паллетах, а автомобілів –самоходом, через апарель.  Навантаження судна автомобілями також проводилось  самоходом. Враховуючи, що відповідно до п. 1 Положення про портові збори  дане судно відноситься до групи „Б” (так як воно зайшло в порт для виконання грузопасажирських операцій), то причальний збір має розраховуватися по ставці 0,0072 дол. США, який зазначений в абз. 2 п. 24 Положення про портові збори.

Відповідно до п. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 Кодексу.

Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхній посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи вищевикладене,  відповідно до  постанови КМУ від 25.12.1996р. №1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”, постанови КМУ від 12.10.2000р. № 1544 Про затвердження „Положення про портові збори”, наказу Міністерства транспорту України від 27.06.1996р. № 214 „Про затвердження зборів і плат за послуги, які надаються суднам в морських торговельних портах України”, в редакції наказу Міністерства транспорту України від 15.12.2000р. № 711 позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області  задоволенню не підлягають.



                              Керуючись ст. ст. 160, 162, 163,  КАС України, суд, -


ПОСТАНОВИВ :


          1. У позові Державній інспекції з контролю за цінами в Одеській області   до Державного підприємства „Одеський морський торговельний порт” про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін  відмовити повністю.



Сторонам надано право ст.185 КАС України подати апеляційну заяву на постанову господарського суду Одеської області протягом 10 днів з дня її складання в повному обсязі.

Згідно п.1 ст.254 КАС України постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого п. 3 ст. 186 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 07.11.2006 р.






Суддя                                                                                 Торчинська Л.О.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація