Судове рішення #2654116

                                                                                

                                                                       

                                                                                                                  Копія:Справа № 2-514/2008р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

07 серпня 2008 року        Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого-судді                 Білецької В.І.

при секретарі                           Лопатка О.В.

 

розглянувши на попередньому  судовому засіданні в селищі Велика Багачка справу за позовом ОСОБА_1до відкритого акціонерного товариства « Санаторій «Псьол» про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку дійсним та визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями, -

 

В С Т А Н О В И В:

 

          В 1986 році, після аварії на Чорнобильській АЕС, позивач ОСОБА_1. вирішив придбати для своєї сім'ї будинок в екологічно чистому регіоні.

          Відвідавши в серпні 1986 року міжгосподарський « Санаторій «Псьол» у Великій Багачці Полтавської області, позивач дізнався від головного лікаря « Санаторію  «Псьол »ОСОБА_2., що санаторій купив будинок по АДРЕСА_1 з метою створення на ній пасіки, як підсобного господарства.        

            Позивач вмовив головного лікаря продати  зазначений будинок, так як мав в тому гостру потребу для оздоровлення своєї сім'ї, де було двоє малолітніх дітей.

            19 серпня 1986 року між позивачем та міжгосподарським « Санаторієм «Псьол »  був укладений договір купівлі - продажу житлового будинку, за яким санаторій передає йому у власність житловий будинок АДРЕСА_1 з господарськими будівлями, а позивач сплачує санаторію десять тисяч карбованців до 31 грудня 1986 року.

            Також в позовній заяві позивач вказує, що в зв'язку з переїздом на нову квартиру в АДРЕСА_1 він втратив всі документи на домоволодіння: квитанції про сплату податку за землю, договір купівлі-продажу будинку, рішення про виділення земельної ділянки. Тому він вимушений в судовому порядку визнати договір від 19.08.1986 року дійсним, оскільки у відповідності до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

            Посилаючись на те, що він виконав свої зобов'язання по договору від 19.08.1986 року  і у вересні 1986 року вніс до каси санаторію 10 000 карбованців, а санаторій передав йому будинок та земельну ділянку, але відповідач все затягував з нотаріальним оформленням даного договору, позивач по справі ОСОБА_1. звернувся з позовом до суду і просив суд постановити рішення, яким визнати дійсним договір купівлі - продажу житлового будинку АДРЕСА_1 укладений 19 серпня 1986 року між ним та відповідачем  ВАТ «Санаторій «Псьол»,  та визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями. Таке рішення йому необхідне для отримання правовстановлюючих документів на даний житловий будинок.

            Представник позивача  - ОСОБА_2   позов ОСОБА_1підтримав, просив його задовольнити. Також просив справу розглянути на попередньому судовому засіданні.

            Представник відповідача  - ВАТ «Санаторій «Псьол» в судове засідання не з'явився, а направив до  суду свій відзив, де вказав, що повністю визнає позов ОСОБА_1про визнання договору купівлі - продажу житлового будинку дійсним. Договір від 19.08.1986 р. був нотаріально не оформлений з вини санаторію. Справу просили розглянути без участі  їх представника.          

            Представник третьої особи Великобагачанської селищної ради - Писаренко А.А. позов визнав, не заперечував проти його задоволення та розгляду справи на попередньому судовому засіданні.

Суд, заслухавши думку представника позивача ОСОБА_2 представника третьої особи ОСОБА_3свідків ОСОБА_4.,  ОСОБА_5 ОСОБА_6. та вивчивши матеріали справи і давши їм належну оцінку, приходить до висновку,  що позов підлягає до задоволення. Розгляд справи провести на попередньому судовому засіданні.

Судом встановлено, що 19 серпня 1986 року між ОСОБА_1 та міжгосподарським «Санаторієм  «Псьол» ( в даний час ВАТ «Санаторій «Псьол») був укладений договір купівлі  - продажу житлового будинку, за яким санаторій передає у власність ОСОБА_1житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований  поАДРЕСА_1 а покупець сплачує санаторію  10 000 карбованців до 31 грудня 1986 року (а.с.6).

           У вересні 1986 року ОСОБА_1. у касу « Санаторію «Псьол» вніс 10 000 карбованців за придбаний будинок  АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою ВАТ

« Санаторію «Псьол» ( а.с.10).

           «Санаторій «Псьол» спочатку затягував нотаріальне оформлення даного договору купівлі - продажу, а потім зовсім відмовився це зробити.

Факт користування житловим будинком та земельною ділянкою для обслуговування будинку ОСОБА_1. за адресою: АДРЕСА_1 підтвердили в судовому засіданні свідки - очевидці ОСОБА_7 ОСОБА_8 та ОСОБА_9

            Відповідно до ч.2 ст. 47 ЦК України ( в редакції 1963 року ),  якщо одна з сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд в праві за вимогою сторони, яка виконала угоду визнати угоду дійсною. В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.

           При таких обставинах справи, коли позивач ОСОБА_1. виконав умови договору, а відповідач ухилився від нотаріального посвідчення договору, у суду є підстави для визнання договору дійсним.

           На підставі вимог ст. 392 ЦК України - власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який посвідчує його право власності.

            Суд визнає право власності на придбаний будинок за позивачем ОСОБА_1., так як останній надав суду достатньо доказів про укладення договору купівлі-продажу.

           На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 47, 227  ЦК України ( в редакції 1963 року), ст.ст.12, 13 Закону України “Про власність”, ст. 392 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 130, 174,  212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

 

           Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходиться  поАДРЕСА_1 укладений 19 серпня 1986 року між ОСОБА_1 та Відкритим акціонерним товариством «Санаторій «Псьол» (колишнім міжгосподарським «Санаторієм «Псьол»).

          Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований  по АДРЕСА_1

          Заяву  про  апеляційне оскарження  рішення суду  може бути подано  протягом  десяти днів з дня  проголошення  рішення.

          Апеляційна  скарга до апеляційного суду Полтавської  області  може  бути подана   протягом двадцяти днів після  подання заяви  на апеляційне  оскарження.

 

         Суддя  -  підпис.

 

          Копія вірна:  Голова суду -         

 

                                Секретар -

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація