Копія:Справа № 2-261/08р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2008 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого-судді Білецької В.І.
при секретарі Піпа Я.І.,
розглянувши на попередньому судовому засіданні в с-щі Велика Багачка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Остап'євської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок , -
В С Т А Н О В И В:
Згідно довідки, виданої виконкомом Остап'євської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області від 29.04.2008 року за № АДРЕСА_1, станом на 15.04.1991 року відносилось до категорії „Колгоспний двір”. Членами даного колгоспного двору значаться: ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Згідно ч. 2 ст. 123 чинного на той час Цивільного кодексу України (в редакції 1963 року), розмір частки члена колгоспного двору встановлювався виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Отже, власниками вищевказаного домоволодіння в рівних частинах були: ОСОБА_2 та ОСОБА_1, тобто кожний з них мав право на 1/2 частину в майні даного колгоспного двору.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 Після його смерті відкрилась спадщина на ½ частку колишнього колгоспного двору, яку прийняла його дружина ( на час відкриття спадщини постійно проживала разом з ним), але право на спадщину юридично не оформила.
Після смерті матеріОСОБА_4 яка померлаІНФОРМАЦІЯ_2, відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами в цілому.
Спадкоємцями першої черги за законом на вказану спадщину в рівних частках являються сини померлої :ОСОБА_1та ОСОБА_1
ПозивачОСОБА_1прийняв спадщину шляхом подачі в установлений законодавством строк до Великобагачанської державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.ОСОБА_2таким же чином подав заяву про відмову від прийняття спадщини.
Посилаючись на те, що в зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на даний житловий будинок, позивач не має можливості оформити право власності на спадщину та розпорядитися нею, він звернувся з позовом до суду і просив постановити рішення, яким визнати, що померлійІНФОРМАЦІЯ_2 його матері ОСОБА_3 на день її смерті належав в цілому на праві власності житловий будинок з господарськими будівлями, розташований по АДРЕСА_1 А в порядку спадкування просив визнати за ним, ОСОБА_1 право власності в цілому на житловий будинок з господарськими будівлями, позначеними в характеристиці будинку, будівель і споруд літ. А-1, літня кухня - літ. Б, сарай - літ. В, гараж - літ. Г, сарай - літ. Д, сарай - літ. Е, сарай - літ. Ж, погріб вхідний - літ. З, сарай - літ. І, розташованого за адресою: АДРЕСА_1
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав і суду показав, що після смерті його батьківОСОБА_2таОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1 Спадкоємцями першої черги являється він та його братОСОБА_1 який подав до нотаріальної контори відмову від прийняття спадщини. Він же подав в шестимісячний строк до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, але не може її оформити із-за відсутності правовстановлюючих документів на даний житловий будинок. Просив суд постановити рішення, яким визнати за ним право власності на весь житловий будинок, що залишився йому в спадщину після смерті батьків.
Представник відповідача - Остап'євської сільської ради - в судове засідання не з'явився, направили до суду листа, в якому не заперечують проти задоволення позовуОСОБА_1, просили розглянути справу без участі їх представника.
Третя особа - представник Великобагачанської державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, до суду направили листа про те, що не заперечують проти задоволення позовуОСОБА_1, просять справу розглянути в їхню відсутність.
Третя особа ОСОБА_1 - в судове засідання не з'явився, зателефонував до суду і повідомив, що позов ОСОБА_1 просить задовольнити, а справу розглянути в його відсутність.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що даний позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що в колгоспному дворі проживали: ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_2помер ОСОБА_2 (а.с.6).
ОСОБА_4 померлаІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5).
Спадщину після смерті чоловіка прийняла ОСОБА_1, так як на час смерті спадкодавця постійно проживала разом з ним і вступила в управління та володіння спадковим майном..
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України ( в редакції 1963 року) - позивач визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
За повідомленням державної нотаріальної контори Великобагачанського району Полтавської області - дійсно,ОСОБА_1 звертався з заявою про прийняття спадщини, а ОСОБА_2направив заяву про відмову від прийняття спадщини (а.с.24).
Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України “ у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.”
При таких обставинах справи, коли визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи і інтереси інших осіб, суд приходить до висновку про ухвалення рішення про задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 120, 123, 529, 549 ЦК України (в редакції 1963 року), ст. ст. 1269, 1270 ЦК України, ст.ст. 12,13 Закону України „Про власність”, ст.ст.10,11,60,130, 174,212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Визнати, що померлійІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 на день її смерті належав в цілому на праві власності житловий будинок з господарськими будівлями, розташований поАДРЕСА_1
2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину, що залишилась після смерті його матеріОСОБА_3, та яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями, позначеними в характеристиці будинку, будівель і споруд літ. А-1, літня кухня - літ. Б, сарай - літ. В, гараж - літ. Г, сарай - літ. Д, сарай - літ. Е, сарай - літ. Ж, погріб вхідний - літ. З, сарай - літ. І, розташованими за адресою: АДРЕСА_1
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви на апеляційне оскарження.
Суддя - підпис.
Копія вірна: Голова суду -
Секретар -