Судове рішення #2656586
Справа № 2-364/2008 р

Справа № 2-364/2008 р.

                                                                   

                                                           Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

                                                         ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

             26 серпня 2008 року              Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі:                            головуючого - судді                      Цибульського О.Є.

                                                              при секретарі                     Мельник А.О.

                                                     з участю  позивача                     ОСОБА_1.

                                          представника відповідача                     Слободянюк О.Н.,      

             розглянувши у  відкритому судовому засіданні в смт. Муровані Курилівці справу за  позовом ОСОБА_1до Обухівської  територіальної громади, в особі сільської ради про продовження строку для прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку, -                                                                                                                                                  в с т а н о в и в:

            ІНФОРМАЦІЯ_1року в с. Обухів Мурованокуриловецького району Вінницької області помер батько позивача  ОСОБА_2, 1918 року народження, після смерті якого відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки  розміром 0,5296 га., з яких для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель - 0,25 га., та для ведення особистого селянського господарства - 0,2796 га. та вкладів в Ощадному банку України. За життя ОСОБА_2. не отримав правовстановлюючий документ ( державний акт) на земельну ділянку, тому державним нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом за відсутністю правовстановлюючого документа. Позивач являється спадкоємцем після смерті свого батька за заповітом, і будучи необізнаною з новим цивільним законодавством, із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк не звернулася до нотаріальної контори, а тому просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини і визнати за нею право власності на зазначену присадибну земельну ділянку.

            Позивач в судовому засіданні позов підтримала та пояснила, що її батько -  ОСОБА_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. ЇЇ мати ОСОБА_3, ОСОБА_4та ОСОБА_5, які являються її рідним братом та сестрою  та є спадкоємцями першої черги за законом на спадщину батька не претендують, про що подали відповідні заяви до нотаріальної контори.

            Представник  відповідача - Слободянюк О.М., секретар Обухівської сільської ради, позов визнала, не заперечує щодо встановлення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, яка залишилася після смерті її батька, та визнання за позивачем права власності на присадибну земельну ділянку по АДРЕСА_1.

            Розглянувши справу в судовому засіданні, суд прийшов до висновку, що позов  слід задоволити, виходячи з наступного.

            Копією свідоцтва про смерть (а.с.37) стверджується, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1року в с. Обухів Мурованокуриловецького району Вінницької області, а копією заповіту (а.с.31), що на випадок смерті все своє майно він заповів позивачу по справі.  Копією довідки за №257 від 03.04.08 року, яка видана виконавчим комітетом Обухівської сільської ради (а.с.6) стверджується, що ОСОБА_2. до дня своєї смерті проживав в с. Обухів Мурованокуриловецького району Вінницької області, спадкоємцем за законом є його дружина ОСОБА_3, яка проживала разом із спадкоємцем до дня його смерті, що підтверджується реєстрацією за тією ж адресою з 1946 року і по даний час. Копією заяви до Мурованокуриловецької державної нотаріальної контори (а.с.32) стверджується, що дружина покійного ОСОБА_2- ОСОБА_3 на спадщину свого чоловіка не претендує.  Заявами ОСОБА_4. та ОСОБА_5. до Мурованокуриловецької державної нотаріальної контори (а.с.33,34) стверджується, що вони також не претендують на спадщину батька. Копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно  та витягом про реєстрацію права на нерухоме майно (а.с.8-9) стверджується, що за ОСОБА_2. та позивачем по справі рахується по ½ частки приватної  спільної власності житлового будинку з надвірними будівлями  по АДРЕСА_1.  Копією витягу з рішення виконавчого комітету Обухівської сільської ради від 04.12.1996 року «Про приватизацію присадибних земельних ділянок громадянами та передачу у безоплатну приватну власність на підставі ст.118 ЗК України» , яке затверджено рішенням 13 сесії 4 скликання Обухівської сільської ради від 24.12.2004 року, в яке пізніше було внесено зміни рішенням 14 сесією 4 скликання від 21.01.2005 року (а.с.35) стверджується, що ОСОБА_2. надано у приватну власність земельну ділянку розміром 0,5296 га. по АДРЕСА_1. Копією рахунків в Ощадному банку України (а.с.13-15) стверджується, що після смерті ОСОБА_2. на рахунках банках залишились належні йому кошти. Таким чином, після смерті ОСОБА_2. залишилось майно, яке може бути успадковане. 

             Постановою державного нотаріуса (а. с. 16), позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальних дій через відсутність доказів про своєчасне прийняття спадщини та відсутність правовстановлюючого документу на земельну ділянку.

            Як зазначила позивач в позовній заяві, та в судовому засіданні, вона не була   обізнана з нормами нового Цивільного кодексу України, який набрав чинності  1 січня 2004 року. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач з поважної причини пропустила  строк для прийняття спадщини, а тому відповідно до ст. 1272 ч. 3 ЦК України їй необхідно надати додатковий строк для звернення в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини.

            Відповідно до ч.1 ст. 1233 ЦК України позивач є спадкоємцем за заповітом  після смерті свого батька.            Відповідно до ч.1 ст.81 ЗК України, громадяни набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, та згідно із ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення, а до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.

            Керуючись  ч.1 ст.81 ЗК України, ст.1225, ч.1 ст. 1233, ч.3 ст. 1272 ЦК , ст. ст.  3, 10, 60, ч.4 ст. 174, 212, 213, 215  ЦПК України, суд,-

                                                           в и р і ш и в:

            Позов задоволити. Встановити  ОСОБА_1, 1948 року народження, додатковий строк до 01 грудня 2008 року для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори, що відкрилась після смерті її батька ОСОБА_2, 1918 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Обухів  Мурованокуриловецького району Вінницької області.

            Визнати за ОСОБА_1, 1948 року народження, право власності на присадибну земельну ділянку, що розташована по АДРЕСА_1 Вінницької області площею 0,5296 га., в тому числі                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель - 0,25 га. та для ведення особистого селянського господарства - 0,2796 га. в порядку спадкування за заповітом, після смерті її батька.

            Рішення може бути оскаржене шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається  протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області через Мурованокуриловецький районний суд.

 

                                                          Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація