Справа №2-1019/565/12
1019/1523/12
РІШЕННЯ копія
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2012 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Опанасюка І.О.,
при секретарі Товстій В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ПАТ "Укртелеком", регіонального відділення фонду державного майна України по м. Києву, третя особа: Переяслав-Хмельницька міська рада, регіональне відділення фонду державного майна України в Київській області, державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України про передачу гуртожитку з держаної у комунальну власність територіальної громади міста, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до суду і просять зобов'язати ПАТ "Укртелеком" та регіональне відділення фонду державного майна України по м. Києву передати безоплатно гуртожиток по АДРЕСА_1, з державної у комунальну власність територіальної громади міста Переяслав-Хмельницький в особі Переяслав-Хмельницької міської ради в порядку і спосіб, визначений Законами України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 3 березня 1998 року №147/98-ВР, "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" від 4 вересня 2008 року №500-VI зі створенням комісії з передачі об'єкту за участю уповноважених представників сторін по Акту приймання-передачі з передачею усієї необхідної інвентаризаційної (проектної, технічної, фінансової) документації стосовно цього будинку.
Доповненням до позовної заяви з уточненням змісту позивних вимог просять: визнати гуртожиток по АДРЕСА_1 об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста Переяслав-Хмельницький в особі Переяслав-Хмельницька міської ради; зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» передати безоплатно гуртожиток, розташований по АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади міста Переяслав-Хмельницький в особі Переяслав-Хмельницька міської ради в порядку і спосіб, визначений Законами України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 3 березня 1998 року № 147/98-ВР, «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 4 вересня 2008 року № 500-VI зі створенням комісії з передачі об'єкту за участю уповноважених представників сторін по Акту приймання-передачі з передачею усієї необхідної інвентаризаційної (проектної, технічної, фінансової) документації стосовно цього будинку.
Позивачі та їх представник позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити, посилаючись на те, що ПАТ «Укртелеком» листами №9242-523-5 від 22.10.2009 р., №1241-13 від 6.11.2009 р. дав відповідь мешканцям гуртожитку, що ним готуються звернення до Міністерства транспорту та зв'язку України з клопотанням про передачу гуртожитку у комунальну власність.
29 жовтня 2010 року Міністерство транспорту та зв'язку України листом №21/2142-10 (правонаступник Державного комітету зв'язку та інформатизації згідно Указу Президента України від 16.06.2004 р. № 811/2004) дав відповідь, що порушене питання про передачу гуртожитку надіслано за належністю до Фонду державного майна України, оскільки воно не входить до компетенції Мінтрансзв'язку України.
27 вересня 2010 року розпорядженням Кабінету Міністрів України «Питання приватизації ВАТ «Укртелеком» № 1884-р ВАТ «Укртелеком» виключено з переліку підприємств, які раніш були передані до сфери управління Мінтрансзв'язку, затвердженого розпорядженням КМУ від 28 вересня 2004 р. № 684.
30 листопада 2010 року Фонд державного майна України листом №10-17-16512 дав відповідь, оскільки гуртожиток перебуває на балансі ВАТ «Укртелеком», але не увійшов до статутного капіталу товариства і є власністю держави, то прийняття рішення щодо передачі у комунальну власність гуртожитку повинно приймати Міністерство транспорту і зв'язку України, як орган, який управляє державним майном «Укртелеком».
21 вересня 2011 р. розпорядженням Кабінету Міністрів України N 902-р дано доручення Фонду державного майна України за участю Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації забезпечити проведення ПАТ "Укртелеком" інвентаризації державного майна, що не увійшло до статутного капіталу цього товариства, але перебуває на його балансі станом на 30 вересня 2011 р. (пункт 1). За результатами інвентаризації державного майна віднести до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації нерухоме та рухоме державне майно, що забезпечує виконання покладених на неї завдань, а до сфери управління Фонду державного майна - інше майно за переліками, затвердженими спільним рішенням Фонду та Адміністрації.
18 жовтня 2011 року спільним наказом Фонду державного майна України та Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації N1497/283 зобов'язано ПАТ "Укртелеком" надати у місячний строк до Фонду і Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України перелік державного майна, що не увійшло до статутного капіталу ПАТ "Укртелеком", але перебуває на його балансі. Також дано вказівку Регіональним відділенням Фонду та регіональним органам Адміністрації протягом місяця провести перевірку наявності державного майна згідно з цими переліками і подати за її результатами Фонду та Адміністрації відомості за встановленими цими органами виконавчої влади формами.
6 січня 2012 року ПАТ «Укртелеком» листом №25-13 повідомив, що на даний час проводиться інвентаризація держаного майна, яке не увійшло до статутного капіталу акціонерного товариства, але перебуває на його балансі; в зв'язку з реорганізацією держструктур за указами Президента відповідні державні органи ще не визначились, в сфері управління якого саме державного органу буде знаходитись гуртожиток.
1 лютого 2012 Фонд державного майна України листом №10-16-164 дав відповідь, що питання передачі гуртожитку у комунальну власність може бути вирішено після виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 №902-р. Тобто, після завершення інвентаризації всього майна, що відкладається на невизначений строк.
18 травня 2012 року РВ ФДМУ по м. Києву видало наказ №777 «Про створення територіальної комісії» згідно якого наказано створити територіальну комісію з питань ідентифікації державного майна, що не увійшло до статутного капіталу ПАТ "Укртелеком", але перебуває на його балансі.
Відповідачі позов не визнали.
Представник ПАТ "Укртелеком" зазначив, що відповідно до Законів України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків", "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури, що не увійшло до статутного фонду господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації) у комунальну власність, приймаються органами, уповноваженими управляти майном, що підлягає передачі. Спірне майно до статутного фонду ПАТ "Укртелеком" у процесі приватизації не увійшло.
Позивачам не надано рішення органу, уповноваженого управляти спірним майном. Крім того, як вбачається з заперечень третіх осіб, зокрема, регіональних відділень ФДМУ у м. Києві та Київській області, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України орган управління спірним майном до цього часу не визначений, а тому передача спірного майна в інший спосіб суперечить вимогам вищевказаних законів.
Представник Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, до суду не з'явився на адресу суду надіслав клопотання, про розгляд справи без його участі. В вищевикладеному клопотанні зазначив, що в поясненнях адміністрації Держспецзв'язку від 22.11.2012 року було зазначено про недоцільність залучення Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в якості третьої особи. Станом на 03.12.2012 року гуртожиток не увійшов до статутного капіталу ПАТ "Укртелеком" але перебуває на його балансі - до сфери управління Адміністрації Держспецзв'язку не віднесений.
Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб та дослідивши обставини справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з такого.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 16 ЦК України Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що позивачі проживають в гуртожитку за адресою по АДРЕСА_1.
Зазначений гуртожиток не увійшов до статутного фонду ПАТ "Укртелеком" в процесі корпоратизації, але перебуває на його балансі, і є об'єктом державної власності, у відповідності до ст. З Закону України «Про управління об'єктами державної власності».
Правовий аналіз вказаного Положення, свідчить про те, що єдиним способом управління об'єктами житлового фонду ( в т.ч. гуртожитками), що належать до державної власності є їх передача у комунальну власність.
На гуртожитки, які є об'єктами права державної власності, поширюється дія Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».
Згідно із приписами п.п. 1-3 ч.1 ст.3 вказаного Закону, забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів:
всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону (зокрема, відповідно до ч.3 ст.1 цього Закону на гуртожитки, які є об'єктами права державної чи комунальної власності),
підлягають передачі у власність територіальних громад у визначений цим Законом термін;
передача гуртожитків згідно з цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбачено Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону.
Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»визначено, що об'єктами передачі є, в тому числі, житловий фонд (гуртожитки), що не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), як є і в нашому випадку.
Все вищевикладене, знайшло своє підтвердження в постанові Вищого господарського суду України від 22.08.2011р по справі № 5015/301/11.
Крім того, судом встановлено, що спірний гуртожиток, в якому мешкають позивачі не увійшов до статутного фонду ПАТ «Укртелеком»в процесі корпоратизації, але перебуває на його балансі, і є об'єктом державної власності, не переданий до теперішнього часу у власність територіальної громади міста Переяслав - Хмельницький (копія листа № 9242-523-5 від 22.10.09р.,копія листа № 1241-13 від 06.11.09р., копія листа № 21/2142-10 від 29.10.2010р., копія листа № 10-17-16512 від 30.11.2010р., копія листа № 25-13 від 06.01.12р., копія листа № 10-16-164 від 01.02.12р.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»від 08.09.2011р. № 3716 - VI., внесені зміни до ЖК УРСР, Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», Закон України «Про приватизацію державного жилого фонду», що введені в дію з 30.09.2011р.
У відповідності до пп.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотримання таких підходів: всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад...», а ч.1ст.4 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»передбачає, що «громадяни, на яких поширюється дія цього Закону, мають право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад і можуть бути приватизовані відповідно до закону. Приватизація житлових приміщень у гуртожитках здійснюється відповідно до Закону «Про приватизацію державного житлового фонду»з урахуванням особливостей, визначених цим Законом»
Згідно із ч.3 ст.1 Закону України «Про приватизацію житлового фонду»«Особливості приватизації житлових приміщень у гуртожитках визначаються законом», п.3 ст.8 Закону України «Про приватизацію житлового фонду»передбачає: «Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону».
Крім того, Відповідно до ч. 2 ст. 14 вказано Закону України, рішення щодо передачі або про відмову в передачі гуртожитку у власність відповідної територіальної громади приймає власник гуртожитку, або уповноважена ним особа чи визначений статутом утвореної власником гуртожитку організації керівний орган, або суд за поданням місцевої ради, на території якої знаходиться гуртожиток.
Згідно ст. 317, ст. 319 Цивільного кодексу України тільки власникові належить право володіти, користуватися та розпоряджатися майном на свій розсуд та у відповідності до Законодавства України.
Оскільки в судовому засіданні встановлено, та не оспорюється сторонами той факт, що ПАТ «Укртелеком» не є власником гуртожитку що розташований по АДРЕСА_1, у суду відсутні правові підстави для зобов'язання ПАТ «Укртелеком» вчинювати дії щодо передачі цього гуртожитку в будь - яке володіння іншим особам. Також, визначений Законами України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 3 березня 1998 року № 147/98-ВР, «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 4 вересня 2008 року № 500-VI і порядок визнання гуртожитку по АДРЕСА_1 об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста Переяслав-Хмельницький в особі Переяслав-Хмельницька міської ради. З огляду на наведене вище у суду відсутні правові підстави для задоволення даних позовних вимог.
В силу ст. 58 ЦПК України - сторони мають право обґрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог, або заперечень, однак позивачі не надали суду доказів, щодо підтвердження позовних вимог.
Відповідно до ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Ст.ст.10,60 ЦПК України передбачають, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч.3 су.212 ЦК України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 57, 60, 79, 88, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.9, 129 ЖК УРСР, ст. ст.1, 3, 4, 8 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», ст.ст.3, 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», ст.ст.1,8 Закону України «Про приватизацію житлового фонду», п.п.14, 17-19 Положення про порядок передачі квартир(будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, суд-
ВИРІШИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ПАТ "Укртелеком", регіонального відділення фонду державного майна України по м. Києву, третя особа: Переяслав-Хмельницька міська рада, регіональне відділення фонду державного майна України в Київській області, державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання гуртожитку по АДРЕСА_1 об'єктом права комунальної власності територіальної громади міста Переяслав-Хмельницький в особі Переяслав-Хмельницька міської ради та зобов'язання публічне акціонерне товариство «Укртелеком» передати безоплатно гуртожиток, розташований по АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальної громади міста Переяслав-Хмельницький в особі Переяслав-Хмельницька міської ради, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дні отримання копії цього рішення. В разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: /підпис/
З оригіналом згідно
СУДДЯ: