РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2007 рік м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого Ступакова О.А.
суддів: Драгоморецького М. М. , Станкевича В. А.
при секретарі Мілонас Ю.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі цивільну по справі за позовом ОСОБА_1 до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі відділення виконавчої дирекції в Приморському районі м. Одеси про стягнення страхових виплат у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та відшкодування моральної шкоди за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі відділення виконавчої дирекції в Приморському районі м. Одеси на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 18 серпня 2005 року, -
встановила:
В квітні 2004 року позивач звернувся до суду з позовом до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі відділення виконавчої дирекції в Приморському районі м. Одеси (Фонд) та підприємству кольорової металургії «Південна регіональна група» (Підприємство) посилаючись на те, що 2 липня 2003 року стався нещасний випадок на виробництві Підприємства, в наслідок якого він отримав тяжку травму, повністю втратив працездатність, прніс значні витрати на лікування, проїзд до місця лікування і йому заподіяна моральна шкода. Позивач просив стягнути на його користь з Фонду витрати на лікування в сумі 35 130, 31 грн. та моральну шкоду в сумі 41 000 грн., з Підприємства витрати на проїзд до місця лікування в сумі 801, 64 грн. При розгляді справи позивач уточнив позовні вимоги і просив стягнути на його користь з Фонду витрати на лікування, на проїзд до місця лікування в сумі 34862, 68 грн. та моральну шкоду в сумі 62000 грн. Від позовних вимог до Підприємства позивач відмовилися.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 18 серпня 2005 року позов задоволено частково, з Фонду стягнуто витрати на лікування, на проїзд до місця лікування в сумі 34862, 68 грн. та моральну шкоду в сумі 35000грн.
Не погодившись з цим рішенням ОСОБА_1. та Фонд подали апеляційні скарги.
В апеляційних скаргах ставиться питання про скасування рішення суду оскільки судом при постановленні рішення були порушені норми матеріального права. Фонд просить повністю відмовити в позові. ОСОБА_1. просить рішення змінити в частині стягнення з Фонду моральної шкоди і задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Головуючий у першій інстанції Корчевний Г.В. Справа № 22ц-4268/07
Доповідач Ступаков О.А. Категорія ЦП: 21
Заслухавши доповідача, розглянувши доводи апеляційних скарг і матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційні скарги підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Частково задовольняючи позовні вимоги і стягуючи з відповідача на користь позивача витрати на лікування в розмірі 34862, 68 грн., моральну шкоду 35000 грн. суд першої інстанції посилався на те, що відповідно до ст. ст. 28, 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які заподіяли втрату непрацездатності» потерпілому відшкодовується страхові виплати та моральна шкода. В зв'язку з проходження позивачем курсу лікування пов'язаного з травмою на виробництві підлягають стягненню з відповідача на користь позивача витрати на придбання медичних препаратів. Розмір моральної шкоди заподіяної позивачу суд встановив в розмірі 35000 грн.
Вирішуючи спір суд в частині стягнення моральної шкоди першої інстанції правомірно застосував ст. ст. 28, 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які заподіяли втрату непрацездатності».
Однак колегія не погоджується з розміром відшкодування моральної шкоди в сумі 35000 грн., яку визначив суд та вважає, що цей розмір підлягає збільшенню.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу заподіяно моральну шкоду яка полягає в фізичних, душевних, психічних стражданнях, внаслідок тяжкої спинномозкової травми, каліцтва, повної втрати працездатності, втрати рухомості. Позивачу встановлено першу групу інвалідності, він обмежений у життєдіяльності на тривалий час, йому необхідні додаткові зусилля для відновлення життєвих зв'язків.
Враховуючи вказані обставини, колегія вважає можливим визначити розмір моральної шкоди, в сумі 62000 грн.
Рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь позивача матеріальної шкоди, витрати на лікування в розмірі 34862, 68 грн. помилкові.
Судом встановлено, що нещасний випадок з ОСОБА_1 стався 02.07.2003 року, в наслідок якого, він знаходився з 02.07.2003 року по 23.07.2003 року на стаціонарному лікуванні у нейрохірургічному відділенні Одеської обласної клінічної лікарні. За вимогою родичів був виписаний для продовження лікування у відділенні спинномозкової нейрохірургії міської клінічної лікарні Інституту нейрохірургії ім. Бурденко, яке знаходиться в Росії.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» громадяни України можуть направлятися для лікування за кордон у разі необхідності подання того чи іншого виду медичної допомоги хворому та неможливості її подання в закладах охорони здоров'я України. Державні органи зобов'язані сприяти виїзду громадян України за кордон і перебуванніо там в період лікування. Порядок направлення громадян України за кордон для лікування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно «Положення про порядок направлення громадянина лікування за кордон», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.1995 р. № 991, питання направлення громадян на лікування за кордон порушують обласні, центральні районні (міські) лікарні, які надсилають до МОЗ Автономної Республіки Крим, управлінь (відділів) охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій детальний витяг з історії хвороби, надрукований у двох примірниках, обгрунтування доцільності лікування за кордоном, а також довідки про склад сім'ї хворого. Зазначені органи охорони здоров'я у разі визнання ними необхідності такого лікування надсилають ці документи МОЗ України або видають їх хворому (чи за його дорученням - іншій особі) для подання цьому Міністерству. Рішення про доцільність лікування за кордоном приймається Комісією з питань направлення на лікування за кордон на підставі висновку головного спеціаліста відповідного профілю МОЗ. На підставі рішення Комісії видається відповідний наказ МОЗ. У разі прийняття Комісією рішення про направлення громадянина на лікування за кордон одночасно визначаються загальна сума пов'язаних із цим направленням витрат і
джерела їх покриття. За необхідності Комісія приймає рішення про направлення за кордон разом із хворим (дитиною чи інвалідом) особи, яка буде його супроводжувати. Витрати, пов'язані з направленням громадянина на лікування за кордон, включають вартість лікування та проїзду хворого туди і назад, а також (за рішенням Комісії") супроводжуючої особи. Сума зазначених та інших витрат і відповідальність сторін, у тому числі за обґрунтованість терміну та якість лікування, визначаються на підставі письмової домовленості МОЗ з відповідним медичним закладом зарубіжної країни.
Таким чином, ОСОБА_1., як громадянин України міг бути направлений для лікування за кордон тільки на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України. Але такий наказ МОЗ України не приймався та позивача не направляли на лікування за кордон, суд неправомірно стягнув з Фонду на користь ОСОБА_1 витрати на лікування та витрати на проїзд за кордон до міста лікування з супроводжуючою особою в розмірі 34862, 68 грн.
На підставі наведеного рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановлениям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 Стягнути з Фонду на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 62 000 грн.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Фонду про стягнення страхових витрат в розмірі компенсації витрат на лікування та витрат пов'язаних з проїздом до місця лікування в розмірі 34 862 грн. 68 коп.
Керуючись ст. ст. 307 ч. 1 п.2, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,
вирішила:
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі відділення виконавчої дирекції в Приморському районі м. Одеси задовольнити частково. Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 18 серпня 2005 року скасувати.
Постановити по справі нове рішення яким стягнути з Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі відділення виконавчої дирекції в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 62 000 грн.
Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в особі відділення виконавчої дирекції в Приморському районі м. Одеси про стягнення страхових витрат в розмірі компенсації витрат на лікування та витрат пов'язаних з проїздом до місця лікування в розмірі 34 862 грн. 68 коп.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржено до Верховного Суду України на протязі двох місяців.