Справа №2-2390/2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2007 року Ленінський районний суд м. Луганська у складі: головуючого - судді Островської О.П. при секретарі - Линник Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 про визначення частки у спільній сумісній власності та про визнання права власності у порядку спадкування, -
встановив:
28.09.2007 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в обгрунтування якого вказала наступне. На підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 03.12.1993 року відділом по приватизації житлового фонду Луганської міської ради народних депутатів, їй та її синам - ОСОБА_2 та ОСОБА_5, на праві спільної сумісної власності належала квартира АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 її син, ОСОБА_5, помер. Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5 є його дружина - ОСОБА_3, його малолітній син ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та позивач. Після смерті сина позивачка фактично прийняла спадщину, оскільки проживала постійно зі спадкодавцем та не заявила про свою відмову від спадщини. ОСОБА_3 своїх прав на спадщину не заявила. Однак оформити свої спадкові права позивач не може, оскільки не визначені частки у спільному сумісному майні. Позивач просить визначити, що її частка у спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 складає 1/3. Визначити, що частка відповідача ОСОБА_2 у спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 складає 1/3. Визначити, що частка ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, у спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 складає 1/3. Визнати за нею право власності у порядку спадкування за законом після смерті її сина, ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, на 1/6 частину квартирі АДРЕСА_1. Визнати за ОСОБА_4 право власності у порядку спадкування за законом після смерті його батька, ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, на 1/6 частину квартирі АДРЕСА_1.
Позивач у судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги, дала суду аналогічні викладеному у позові пояснення.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у судовому засіданні не заперечували проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 03.12.1993 року відділом по приватизації житлового фонду Луганської міської ради народних депутатів, їй та її синам - ОСОБА_2 та ОСОБА_5, на праві спільної сумісної
власності належала квартира АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 син позивачки, ОСОБА_5, помер.
Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. ст. 1268-1270 ЦК України, спадкоємець за законом чи за заповітом має право прийняти чи не прийняти спадщину; спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
На момент та після смерті ОСОБА_5 позивачка проживала та продовжує проживати у квартирі за адресою: АДРЕСА_1, тобто фактично прийняла спадщину у вигляді нерухомого майна.
Крім позивача, до кола спадкоємців першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 входять його дружина - ОСОБА_3 та син - ОСОБА_4
Відповідач ОСОБА_3 в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_4 заходів щодо прийняття спадщини не вживала, до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не зверталася.
Згідно ст. 392 ЦК України, власник може подати позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
До складу спадщини, згідно зі ст. 1218 ЦК України, входять усі права та обов'язки, що : належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах (ч. 1 ст. 1226 ЦК України).
Зі змісту ст. 372 ЦК України випливає, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Керуючись вказаною нормою закону, суд вважає за необхідне визначити, що частки позивача, відповідача ОСОБА_2 та померлого ОСОБА_5 у спільному сумісному майні були рівними та складають по 1/3 частині вищезазначеної квартири за кожним.
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, позивач фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5, оскільки проживав на момент смерті спадкодавця та після разом із ним у зазначеній квартирі, тому за законом він має право на визнання за ним права власності на 1/6 частину квартири, розташованої за адресою: ОСОБА_2, у порядку спадкування після смерті ОСОБА_5
Крім того, суд вважає за необхідне також визнати право власності на 1/6 частину квартири у порядку спадкування після смерті ОСОБА_5 за його малолітнім сином - ОСОБА_4, оскільки останній є спадкоємцем першої черги за законом після смерті свого батька нарівні із позивачем, сам позивач про це просить, а відповідач ОСОБА_3, мати малолітнього ОСОБА_4, не заперечувала проти цього.
Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про право власності на житло, технічним паспортом на житло, свідоцтвом про смерть ОСОБА_5, свідоцтвом про народження ОСОБА_5, свідоцтвом про народження ОСОБА_4, свідоцтвом про шлюб, довідкою з місця проживання позивача, паспортом позивача, витягом зі спадкового реєстру.
На підставі ст. ст. 10, 11, 59, 60, 212-215, 224-233 ЦПК України, ст. ст. 392, 1218, 1226, 1228, 1261, 1267, 1268-1270 ЦК України,
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити, що частка ОСОБА_1 у спільному сумісному майні 11 - квартирі АДРЕСА_1 складає 1/3.
Визначити, що частка ОСОБА_2 у спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 складає 1/3 частини.
Визначити, що частка ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, у спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 складає 1/3.
Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування за законом після смерті її сина, ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, на 1/6 частину квартирі АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_4 право власності у порядку спадкування за законом після смерті його батька, ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, на 1/6 частину квартирі АДРЕСА_1.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.