Справа № 2-1972/2007
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2007 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої - судді Лузан Л.В., при секретарі - Сиверин Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Вознесенської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядну спадкування, -
встановив:
24.09.2007 року позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до відповідача - Вознесенської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом після смерті їх чоловіка та батька -ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вознесенську Миколаївської області на нерухоме майно - житловий будинок АДРЕСА_1, по 1/2 його частині за кожною.
В обґрунтування позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 вказували, що відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 549 ЦК України (в ред. 1963 року), вони вважаються такими, що прийняли спадщину після чоловіка та батька та у передбачений законом шестимісячний строк не заявили про відмову від неї. Інших спадкоємців у померлого не було. Але, у вересні 2007 року, при звернені позивачок до нотаріальної контори з метою оформлення у спадкових правах, останні отримали відмову через відсутність правовстановлюючого документа на вказане нерухоме майно, який отримати на сьогоднішній день не є можливим у зв'язку зі смертю його власника. Зазначене стало підставою для звернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з даним позовом до суду.
Позивачки в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача - Вознесенської міської ради, у заяві на ім'я суду позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 про визнання за ними права власності на житловий будинок у порядку спадкування за законом визнав, просив розглядати справу в його відсутності.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи у межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, відповідно до ст. 11 ЦПК України, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 перебували в зареєстрованому шлюбі з 27.07.1949 року та від даного шлюбу мали доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
В період шлюбу та з дозволу компетентних органів ОСОБА_3 збудував житловий будинок № 70 (відповідно до рішення виконавчого комітету Вознесенської міської ради від 28.12.1976 року в порядку уточнення нумерації будинків замість № 70 був закріплений № 100) по АДРЕСА_1, закінчивши його будівництво у 1963 році, але в експлуатацію останній його не ввів та не отримав свідоцтво про право власності.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом по смерть НОМЕР_1, виданим 06.04.1991 року відділом реєстрації актів цивільного стану та після його смерті відкрилася спадщина у вигляді вищевказаного нерухомого майна.
Так як, заповіт на випадок смерті ОСОБА_3 не складав, його спадкоємцями за законом, згідно ст. 529 ЦК України (в редакції 1963 року, що підлягає застосуванню відповідно до п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2004 року), є дружина ОСОБА_1 та донька ОСОБА_2 Останні, враховуючи вимоги
п.1.ч.1 ст. 549 ЦК України, прийняли спадщину, що знайшло своє підтвердження в судовому зсіданні, та у передбачений законом строк не заявили про свою відмову від неї, як вбачається з відповіді завідуючої Першої Вознесенської державної нотаріальної контори за № 7185 від 02.10.2007 року.
Рішенням виконкому Вознесенської міської ради за № 301 від 28.12.1993 року (після смерті забудовника питанням, пов'язаним з вводом в експлуатацію даного нерухомого майна займалася дружина померлого - ОСОБА_1) був затверджений акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - житлового будинку АДРЕСА_1. Свідоцтво на право власності не було видане.
Оскільки, право власності припиняється у разі смерті власника, та факт неможливості отримання свідоцтва на право власності на ім'я померлого, здійснення відповідної реєстрації, і, відповідно, оформлення у спадкових правах у державній нотаріальній конторі на вищевказане нерухоме майно, підтвердився в судовому засіданні (довідка - роз'яснення завідуючої Першої Вознесенської державної нотаріальної контори за № 707/2-18, що була видана позивачкам 20.09.2007 року), ОСОБА_1 та ОСОБА_2, на підстав) ч.2 ст. 124 Конституції України, відповідно до якої юрисдикція суду поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі, та будь - які цивільні права та інтереси, які охороняються законом, можуть заслуговувати на судовий захист (ст. 55 Конституції України), мають право на звернення з даним позовом до суду.
Так як, у ч. 2 ст. 548 ЦК України зазначено, що з моменту відкриття спадщини, остання вважається належною спадкоємцям, які успадковують її в рівних частках ( ст. 529 ЦК України), суд, беручи до уваги вищевикладене, вважає за можливе визнати право власності за позивачками в рівних частках за кожною в порядку спадкування за законом після померлого їх чоловіка та батька на житловий будинок, розташований АДРЕСА_1.
Керуючись ст.ст. 10,11,209,212,213 - 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Вознесенської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вознесенську Миколаївської області.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вознесенську Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.