2-1242/2007
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 вересня 2007 р. м.Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
головуючий суддя Ситенко А.І.
при секретарі Анісімовій Є.С.
за участю прокурора Ушакова К.А.
представника органу опіки та піклування Татаріної О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці цивільну справу за позовом прокурора Кіровського району м. Макіївки, в інтересах малолітньої ОСОБА_1до ОСОБА_2, ОСОБА_3; третя особа - орган опіки та піклування виконавчого комітету Макіївської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
16 липня 2007 року прокурор Кіровського району м. Макіївки звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у відношенні їх малолітньої доньки ОСОБА_1, 2003 року народження, мотивуючи позовні вимоги ухиленням батьків від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню та матеріальному забезпеченні дитини, а також стягнення аліментів на її утримання.
У судовому засіданні прокурор підтримав заявлені позовні вимоги, в обґрунтування яких зазначив, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками малолітньої СОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1народження. Батьки навмисно не виконують свої батьківські обов'язки по догляду і вихованню дитини, не піклуються про її фізичний та духовний розвиток, матеріально не забезпечують. На підставі припису прокуратури Кіровського району міста Макіївки малолітню ОСОБА_1 в 2005 році було відібрано від батьків, у зв'язку із загрозою життя дитини, після чого вона за заявою батьків була влаштована в обласний спеціалізований будинок дитини, розташований у місті Донецьку. Під час перебування дитини у виховному закладі її життям батьки не цікавились, матеріальної допомоги не надавали. Після закінчення терміну перебування дитини в дитячому будинку відповідачі без поважних причин її не забрали, дитина по теперішній час перебуває у закладі та знаходиться на повному забезпеченні держави.
Посилаючись на наведені обставини, прокурор просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2та ОСОБА_3 у відношенні їх малолітньої дитини ОСОБА_1, а також стягнути з відповідачів аліменти на утримання дитини у грошовій формі у розмірі однієї четвертої частини їх заробітку (доходу).
Представник органа опіки і піклування Макіївської міської ради - начальник служби у справах неповнолітніх Кіровської районної адміністрації Татаріна О.Є. підтримала позовні вимоги прокурора і пояснила суду, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ухиляються від виконання своїх батьківських обов'язків відносно малолітньої доньки ОСОБА_1. З дитиною вони не спілкуються, не цікавляться їх розвитком та станом здоров'я. У зв'язку з ухиленням батьків від виконання своїх батьківських обов'язків по вихованню і утриманню своєї малолітньої дитини вважає за доцільне позбавити їх батьківських прав.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позовні вимоги визнали в повному обсязі пояснивши, що у зв'язку з тяжким матеріальним становищем 11 лютого 2005 року вони склали заяви про тимчасове влаштування малолітньої доньки СОСОБА_1в будинок дитини строком
до 1 січня 2006 року. Під час перебування дитини в дитячому закладі її життям не цікавились, матеріально не забезпечували. Після закінчення строку перебування доньки в дитячому закладі без поважних причин її не забрали. Дитина знаходиться на повному забезпеченні держави. На даний час вони не бажають забирати дитину з дитячого будинку, займатися її вихованням та матеріальним забезпеченням. Не заперечують проти позбавлення їх батьківських прав у відношенні доньки СОСОБА_1та стягнення аліментів на її утримання у розмірі однієї четвертої частини їх заробітку (доходу).
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи і дослідивши надані докази, суд у межах заявлених позовних вимог ( ст. 11 ЦПК України ) установив наступне.
Згідно свідоцтву про народження, виданого 13 січня 2004 року відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції, ОСОБА_3та ОСОБА_2є батьками ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1народження.
Приписом прокурора Кіровського району міста Макіївки про усунення порушень Сімейного Кодексу України від 10 січня 2005 року малолітню ОСОБА_12003 року народження, було відібрано від її батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, у зв'язку з загрозою для життя та здоров'я дитини. 19 січня 2005 року складено акт про покинуту дитину.
Положеннями Конвенції ООН про права дітей від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 р. № 789-X11) передбачено, що дитина, з огляду на його фізичну і розумову незрілість вимагає спеціального захисту і турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.
Статтею 150 Сімейного кодексу України закріплені обов'язки батьків по вихованню та розвитку дітей, у числі яких передбачені турбота про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, підготовка її до самостійного життя. Ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов'язків є підставою для покладання на них відповідальності, установленої законом.
11 лютого 2005 року відповідачами складено заяви про тимчасове влаштування малолітньої дитини СОСОБА_1до дитячої установи строком до 1 січня 2006 року. 24 квітня 2005 року дитину влаштовано до лікувально - профілактичної установи „Донецький обласний спеціалізований будинок дитини", розташований у місті Донецьку Донецької області.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявили щодо неї батьківського піклування та ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.
З довідки лікувально - профілактичної установи „Донецький обласний спеціалізований будинок дитини" від 15 березня 2007 року вбачається, що ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1народження, перебуває у спеціалізованому будинку з 24 квітня 2005 року по теперішній час, її долею ніхто не цікавився і не відвідував, матеріальна допомога на її утримання не надавалась.
Згідно висновків органу опіки та піклування від 25 квітня 2007 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ухиляються від виконання батьківських обов'язків. 11 лютого 2005 року вони написали заяву про тимчасове влаштування малолітньої СОСОБА_1до лікувально - профілактичної установи „Донецький обласний спеціалізований будинок дитини" строком до 1 січня 2006 року, але після закінчення терміну батьки не забрали дитину з закладу без поважної причини і протягом одного року не виявили до неї батьківського піклування, жодного разу її не відвідали. Малолітня ОСОБА_1знаходиться на повному державному забезпеченні з 24 червня 2005 року. Виходячи з інтересів малолітньої дитини орган опіки і піклування вважає доцільним позбавити ОСОБА_2 та ОСОБА_3 батьківських прав у відношенні ОСОБА_1
Відповідно положень Закону та роз'яснень, даних у п. 25 постанови Пленуму Верховного Суду України № 16 від 12.06.1998 р. "Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб і родину" позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, що порушують батьківські обов'язки, тому питання про застосування такої міри може бути вирішено тільки після повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи та характеру відносин батьків до
дітей. Батьки можуть бути позбавлені батьківських прав тільки з підстав, зазначених у законі, у випадку доведеності їхньої винної поведінки.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, суд дійшов висновку що, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, маючи реальну можливість виконувати передбачені сімейним законодавством батьківські обов'язки, навмисно протягом двох років ухиляються від їх виконання у відношенні своєї малолітньої дитини ОСОБА_1 Тому суд визнає позовні вимоги прокурора Кіровського району міста Макіївки про позбавлення відповідачів батьківських прав у відношенні малолітньої ОСОБА_1 обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Обов'язок батьків по втримуванню дітей до досягнення ними повноліття закріплений в ч. 2 ст. 51 Конституції України і ст. 180 Сімейного кодексу України. У випадку ухилення батьків від виконання цього обов'язку, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частині від доходу його матері, батька й (або) у твердій грошовій сумі ( ст. 181 Сімейного кодексу України).
Передбачених законом підстав для звільнення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від обов'язку утримання малолітньої дитини судом не встановлено.
Оцінивши надані по справі докази, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не виконують у відношенні своєї дитини передбачені сімейним законодавством батьківські обов'язки з їх утримання, чим порушують право дитини на достатній рівень життя. Визнання відповідачами позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому позовні вимоги прокурора Кіровського району міста Макіївки про стягнення аліментів визнає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд враховує вищенаведені обставини майнового і сімейного стану відповідачів і визнає аліменти на утримання дитини у відсотковому співвідношенні - у розмірі однієї четвертої частини від заробітку (доходу) її матері - ОСОБА_2, батька - ОСОБА_3
Відповідно до вимог статей 81, 88 ЦПК України, оскільки позивач звільнений від сплати судових витрат при звернені з даним позовом до суду, з відповідачів в дохід держави підлягають стягненню судовий збір у розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 7 грн. 50 коп.
Рішення суду в частині стягнення аліментів на утримання дитини за один місяць згідно із положеннями статті 367 ЦПК України підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 60, 81, 88, 212, 213, 214, 215, Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 150, 155, 164, 180-183, 191 Сімейного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов прокурора Кіровського району м. Макіївки задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2народження, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3народження, батьківських прав у відношенні доньки ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1народження.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2народження, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, прописана за адресою: АДРЕСА_2та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3народження, який проживає за адресою: АДРЕСА_3аліменти в розмірі однієї четвертої частини їх заробітку (доходу), але не менш, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання дитини - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1народження на користь комунальної лікувально - профілактичної установи „Донецький
обласний спеціалізований будинок дитини", в якому перебуває дитина, щомісяця, починаючи з 16 липня 2007 року, до досягнення дитиною повноліття.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в дохід держави судовий збір у розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 7 грн. 50 коп.
Рішення суду в частині стягнення з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 аліментів на утримання дитини у межах платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду Донецької області через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви на апеляційне оскарження.