Судове рішення #27115634

Копія



СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-3588/11/0110


23.11.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Мунтян О.І.,

суддів Дугаренко О.В. ,

Шереніна Ю.Л.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим на постанову Кіровського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Хачикян А.Х.) від 12.10.11 у справі № 2а-3588/11/0110

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 97340)

до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим (вул. Р. Люксембург, 20, смт.Кіровське, Кіровський район, Автономна Республіка Крим, 97300)

про нарахування та виплату підвищення до пенсії "Дітям війни",


ВСТАНОВИВ:


Постановою Кіровського районного суду Автономної Республіки Крим від 12.10.11 позовні вимоги задоволені.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, ухвалити нове рішення.

Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовними вимогами до відповідача у вересні 2011 року.

Враховуючи наявні у справі матеріали, судова колегія розглядає справу в порядку письмового провадження без виклику сторін.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менш 18 років.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачу на час закінчення Другої світової війни було менш 18 років, він є пенсіонером за віком і має статус "дитина війни".

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції Закону України № 489-V від 19.12.2006, що діяла з 01 січня 2007 року, дітям війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Оскільки правові положення, які передбачають соціальні виплати, встановлені статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-IV від 18.11.2004, є чинними, тобто не скасовані, не змінені, і позивач є дитиною війни, тому має право на їх одержання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.

Положення Закону України "Про Державний бюджет України на відповідний рік", не можуть бути застосовані в частині розрахунку розміру допомоги дітям війни, оскільки вони суперечать вищезазначеним нормам Конституції України, що встановлено Рішеннями Конституційного суду України.

Конституційний Суд України неодноразово в своїх рішеннях №10-рп/2008 від 22.05.2008, №26-рп/2008 від 27.11.2008 підкреслював, що Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік має чітко визначену сферу регулювання, та ним не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, встановлювати інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших Законів України, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

Право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленого статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-IV від 18.11.2004, не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для дітей війни, а саме має право на отримання підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з врахуванням сплаченого підвищення.

Згідно з частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Суми прожиткового мінімуму на 2011 рік встановлено Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 № 2857-VI.

Судова колегія зауважує, що судом першої інстанції безпідставно обрано такий спосіб захисту порушених прав позивача, як стягнення з відповідача підвищення до пенсії на майбутнє, а не в межах позову. Позивач не надавав змін до позовної заяви в порядку статті 137 Кодексу адміністративного судочинства України, а просив суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому щомісячну соціальну державну допомогу, як дитині війни за 2011 рік. Проте, судом першої інстанції зобов'язано відповідача з травня 2011 нараховувати та виплачувати на користь позивача підвищення до пенсії як дитині війни на майбутнє.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Виходячи зі змісту наведеної норми, позивач має право звертатись до суду за захистом саме порушеного права, а тому судова колегія зазначає, що порушення права особи у майбутньому не може бути підставою для захисту під час розгляду даної справи, оскільки це порушення не може бути умовним, тобто захисту підлягають лише ті права, свободі та інтереси, які порушені з боку органів державної влади.

Окрім цього судова колегія зазначає, що 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 частини першої цього Закону Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат щомісячної підвищення до пенсії згідно статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" делеговано Кабінету Міністрів України.

Таким чином, підвищення до пенсії позивачу, з врахуванням строку позовної давності, слід здійснити за період з травня по червень 2011 року включно, тобто з часу виникнення у позивача права на отримання підвищення до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік" від 14.06.2011 №3491-VІ, яким передбачено нарахування та призначення пенсії у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Крім того, спірне підвищення до пенсії, є "щомісячною" соціальною виплатою, право на яку у позивача триває з першого до останнього дня календарного місяця, у зв'язку з чим період має бути зазначений за цілий календарний місяць.

Враховуючи вищенаведене, оскаржуване рішення підлягає зміні на підставі пункту 1 частини першої статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч.1 ст. 201, ч. 2 ст. 205, ст. 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-


ПОСТАНОВИВ:


1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим - задовольнити частково.

2. Постанову Кіровського районного суду Автономної Республіки Крим від 12.10.11 у справі № 2а-3588/11/0110 - змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини у наступній редакції:

"Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим здійснити нарахування щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_2, встановленої статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку встановленого частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»та провести відповідні виплати за період з травня по червень 2011 року."

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені статтею 212 Кодекс у адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя підпис О.І. Мунтян

Судді підпис О.В.Дугаренко

підпис Ю.Л.Шеренін

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.І. Мунтян


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація