Судове рішення #27180630


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


УХВАЛА

09.01.13р. Справа № 40/5005/8330/2012


За позовом Публічного акціонерного товариства "Акцент-Банк", м. Дніпропетровськ

до відповідача-1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське Фінансове Агентство "ВЕРУС", м. Дніпропетровськ

до відповідача-2 Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Ковель

про стягнення 25 401 грн. 37 коп.


Суддя Величко Н.Л.


Представники:

від позивача: Корнюшов С.В., дов. від 20.07.2012 року № 788

від відповідача-1: не з'явився

від відповідача-2: не з'явився


СУТЬ СПОРУ:


Публічне акціонерне товариство "Акцент-Банк" (далі-Позивач) звернулося до господарського суду з позовом до Відповідача-1 -Товариства з обмеженою відповідальністю "Українське Фінансове Агентство "Верус", Відповідача-2 - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення солідарно з Відповідача-1 та Відповідача-2 -16 000 грн. 00 коп. - заборгованості за кредитом, 6 217 грн. 95 коп. -заборгованості по процентам за користування кредитом, 864 грн. 00 коп. -заборгованості по комісії за користування кредитом, 2 319 грн. 42 коп. - пені, а також просить суд стягнути з Відповідача-2 судові витрати.

Згідно повторного автоматичного розподілу справ на підставі Розпорядження керівника апарату суду від 05.11.12р. за № 1553 справа № 40/5005/8330/2012 передана на розгляд судді Величко Н.Л., та ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.11.12р. її розгляд призначено на 26.11.12 р.

Розгляд справи відкладався з 26.11.12 до 17.12.12р., з 17.12.12р. до 09.01.13р.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 17.12.12р. розгляд справи був продовжений на п'ятнадцять днів на підставі ст. 69 ГПК України згідно заявленого позивачем клопотання.

Підставою для звернення позивача до суду визначено не виконання фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 договору банківського обслуговування без номеру від 24.05.2011р., який укладено шляхом приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, Тарифів банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://a-bank.com.ua.

З урахування характеру спору, судом повинно встановлено, на підставі належних та допустимих доказів, факт укладення договору банківського обслуговування, передачу електронного платіжного засобу клієнту, встановлення банком кредитного ліміту, у який спосіб банком видано кредитні кошти, прострочення виконання зобов'язань з повернення кредитних коштів, період прострочення.

Відносини щодо надання банківських послуг врегульовані Законом України «Про банки та банківську діяльність», «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», Положенням про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, яке затверджено Постановою Правління Національного банку України 30.04.2010 N 223, Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах , яку затверджено постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 р. N 492 та іншими актами НБУ.

Відповідно до п. 1.18., 2.6 Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах у разі відкриття поточного рахунку клієнту в його заяві уповноважений працівник банку зазначає дату відкриття та номер рахунку. На заяві клієнта мають бути зазначені підписи одного з керівників банку або уповноваженої ним особи, на якого (яку) згідно з внутрішніми положеннями банку покладено обов'язок приймати рішення про відкриття поточних рахунків клієнтів, а також уповноважених осіб (особи) банку, які (яка) відповідно до внутрішніх положень банку здійснюють перевірку на достовірність і відповідність чинному законодавству документів та копій документів, що подаються клієнтом, а також контролюють правильність присвоєння номера рахунку клієнта та його відповідність внутрішньому плану рахунків банку.

Уповноважений працівник банку в присутності особи, що відкриває рахунок (власника рахунку / представника власника рахунку / фізичної особи, яка відкриває рахунок на користь третьої особи), робить копії відповідних сторінок паспорта та/або інших документів з інформацією, яку банк має визначити відповідно до законодавства України з метою ідентифікації особи. Ці копії засвідчуються підписами уповноваженого працівника банку та особи, що відкриває рахунок, як такі, що відповідають оригіналу, і зберігаються в справі з юридичного оформлення рахунку.

Відповідно до п.8.2. вищезазначеної інструкції поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватися з використанням спеціальних платіжних засобів, використовується відповідно до визначених цією Інструкцією режимів поточних рахунків з урахуванням обмежень, установлених законодавством України, у тому числі цією главою.

Згідно Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, яке затверджено Постановою Правління Національного банку України 30.04.2010 N 223 (п.2.2. ) емітент має право надавати фізичним особам, які не здійснюють підприємницької діяльності, особисті спеціальні платіжні засоби, а суб'єктам господарювання - корпоративні спеціальні платіжні засоби.

Спеціальний платіжний засіб є власністю емітента і може передаватись у власність або надаватися в користування клієнту відповідно до умов договору, на підставі якого надається та використовується спеціальний платіжний засіб (далі - договір) (п. 2.3.положення).

Договір укладається в письмовій формі. Умови договору мають бути викладені державною мовою. Укладення договору іншою мовою здійснюється за домовленістю емітента та клієнта відповідно до законодавства України.

Один примірник договору зберігається в емітента, а другий примірник договору емітент зобов'язаний надати клієнту під підпис.

Емітент зобов'язаний під час видачі спеціального платіжного засобу надати клієнту договір, правила використання спеціального платіжного засобу і тарифи банку. (п.2.4.)

Емітент зобов'язаний забезпечити наявність у договорі таких умов: тип спеціального платіжного засобу; види платіжних операцій, які клієнт має право здійснювати з використанням спеціального платіжного засобу, правила та максимальний строк їх виконання; порядок обслуговування рахунку (за дебетовою, дебетово-кредитною або кредитною схемою, розміри гарантійного забезпечення та/або незнижувального залишку коштів на рахунку, порядок кредитування клієнта, порядок установлення курсу продажу, обміну або конвертації іноземної валюти тощо); тарифи банку на обслуговування операцій з використанням спеціального платіжного засобу на момент укладення договору та порядок повідомлення клієнта про їх зміну; ліміти та/або обмеження за операціями з використанням спеціального платіжного засобу або платіжних додатків, реалізованих у спеціальному платіжному засобі (за наявності) та інше.

Відповідно до Положення про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління національного банку України від 18.06 2003р. №254 залежно від виду операції та типу контрагентів первинні документи банку (паперові та електронні) класифікують за такими ознаками

а) за місцем складання: зовнішні ( одержані від клієнтів, державних виконавців та інших банків) , внутрішні (оформлені в банку);

б) за змістом : касові, меморіальні (для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій. (п.4.4 положення).

Внутрішньобанківські операції оформляються меморіальними ордерами та іншими документами, що складаються банками (п.4.7)

У первинних документах, на підставі яких здійснюються записи в бухгалтерському обліку, мають зазначатися номери кореспондуючих рахунків за дебетом та кредитом, сума операції в грошовому виразі, дата виконання, підпис відповідального виконавця (п.4.8 положення).

У судових засіданнях було встановлено, що підпис Голови правління позивача та печатка на заяві про відкриття рахунку ФОП ОСОБА_1 були відтворені за допомогою засобів копіювання, документи на оформлення відкриття рахунку перевірив та оформив керівник відділення гр. Б А- банк ОСОБА_3, банківська виписка не має підпису відповідального виконавця, копія паспорту ОСОБА_1 засвідчена цією особою 15.12.2008р., тоді як рахунок відкривався 25.05.11р., копія Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи підприємця не засвідчена громадянкою ОСОБА_1

З метою з'ясування фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення спору суд неодноразово зобов'язував позивача подати у судові засідання наступні докази:

- документи, які підтверджують встановлення ліміту кредитування за договором банківського обслуговування та повідомлення про це клієнта, в порядку передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг і Тарифами банку;

- документи, які підтверджують відкриття карткового рахунку та видачу банком платіжного засобу клієнту (банківської платіжної картки);

- документи, які підтверджують отримання клієнтом кредиту ( в межах встановленого ліміту за рахунок кредитних коштів банку);

- документи які підтверджують часткове погашення кредиту;

- розрахунок суми заборгованості із зазначенням дати отримання коштів по кредиту, комісії та пені із зазначенням періодів нарахування по кожній сумі заборгованості окремо;

- положення про відділення банку, докази підтверджуючі повноваження особи, ОСОБА_3 на оформлення договору з використанням факсимільного підпису голови правління банку та печатки;

- порядок використання факсимільного підпису голови правління банку та печатки банку.

Позивачем без поважних причин не виконано вимогу суду щодо надання належних та допустимих доказів, які мають суттєве значення для всебічного, повного встановлення обставин справи відповідно до вимог ст. 32, 33, 43 ГПК України, що перешкоджає вирішенню спору по суті.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору.

Отже, наведені вище обставини є підставою для залишення позову без розгляду за п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України.

Після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, позивач має право знову звернутися з ним до господарського суду у загальному порядку.

На підставі п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачений позивачем судовий збір у сумі 1 609 грн. 50 коп. підлягає поверненню.

Керуючись п.5 ч.1 ст.81, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -


УХВАЛИВ:


Залишити позовну заяву без розгляду.


Повернути Позивачу - Публічному акціонерному товариству "Акцент-Банк" (місцезнаходження: 49094, м. Дніпропетровськ, вул. Батумська, буд. 11, ідентифікаційний код юридичної особи: 14360080) судовий збір у розмірі 1 609 грн. 50 коп. сплачений за платіжним дорученням №PROM6B2XRZ від 26.09.12р., яке міститься в матеріалах справи № 40/5005/8330/2012.



Суддя Н.Л. Величко




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація