Судове рішення #27183106


Справа № 0810/5036/2012

№/п 2/317/173/2013

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


03 січня 2013 року м. Запоріжжя


Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Мінгазова Р.В.,

при секретарі Отеговій О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Балабинської селищної ради Запорізького району Запорізької області, треті особи: Запорізька районна державна нотаріальна контора, відділ Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -


В С Т А Н О В И В:


ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Балабинської селищної ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_2 була позивачу рідною матір'ю. В приватній власності ОСОБА_2 знаходився житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1, та земельна ділянка площею 1136 кв. м., розташована за тією ж адресою. Згідно до договору купівлі-продажу від 12.07.2003 року житловий будинок та земельну ділянку придбав ОСОБА_3, який був чоловіком ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_1 Також окремо, був укладений та посвідчений нотаріально договір купівлі-продажу земельної ділянки. При оформленні правочинів щодо купівлі-продажу будинку та земельної ділянки, нотаріус ОСОБА_4 долучила державний акт продавця ОСОБА_5 (колишнього власника) до документів, а покупці мали звернутися до Балабинської селищної ради Запорізького району Запорізької області та на підставі договору купівлі-продажу отримати новий державний акт на своє ім'я, але цього зроблено не було. Через викладені обставини позивач не може отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно (земельну ділянку).

Відповідач проти задоволення позовних вимог не заперечував, надав до суду письмові пояснення, а також просив розглядати справу без його участі.

Представник третьої особи Запорізької районної державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання повідомлений належним чином. За запитом суду третя особа надала матеріали спадкової справи ОСОБА_2

Представник третьої особи відділу Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання повідомлений належним чином. Письмових заперечень або пояснень до суду не надав.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2, яка була позивачу рідною матір'ю.

В приватній власності ОСОБА_2 знаходився житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1, та земельна ділянка площею 1136 кв. м., розташована за тією ж адресою. Згідно до договорів купівлі-продажу від 12.07.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_4, житловий будинок та земельну ділянку придбав ОСОБА_3, який був чоловіком ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_1

Після смерті ОСОБА_3, що сталася ІНФОРМАЦІЯ_3, з відповідною заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулась ОСОБА_2, але свідоцтва про право на спадщину не отримала та вступила у спадок фактичним володінням майном.

Згідно до матеріалів спадкової справи позивачка є спадкоємицею за законом першої черги, як донька померлої. Прийняла спадщину, відкриту після смерті матері у встановленому законодавством порядку, а саме на протязі шестимісячного строку з дня відкриття спадщини шляхом звернення із відповідною заявою до нотаріальної контори. Після чого Запорізькою районною державною нотаріальною конторою була відкрита спадкова справа за №с/с 154/2012.

Запорізькою районною державною нотаріальною конторою спадкоємцю ОСОБА_1 було видано свідоцтва про право власності на спадкове майно, а саме житловий будинок, розташований за адресою АДРЕСА_1.

В процесі оформлення решти спадкового майна виявилось, що при оформленні правочинів щодо купівлі-продажу земельної ділянки, нотаріус ОСОБА_4 вилучила державний акт продавця ОСОБА_5 (колишнього власника), а покупець, ОСОБА_3, мав звернутися до Балабинської селищної ради та на підставі договору купівлі-продажу отримати новий державний акт на своє ім'я. В свою чергу ОСОБА_3 цього не зробив, у зв'язку з чим відсутнім є правовстановлюючий документ, а саме державний акт на право приватної власності на землю на ім'я спадкодавця.

Відповідно до повідомлення Запорізької районної державної нотаріальної контори видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна, тому видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_1 неможливо. Рекомендовано звернутися до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України та ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 6 травня 2009 р. №439 «Про затвердження порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку» територіальний орган Держкомзему за місцем знаходження земельної ділянки проставляє на державному акті відмітку про реєстрацію права власності на неї. Територіальним органом на території Запорізького району є відділ Держкомзему у Запорізькому районі Запорізької області. Власник земельної ділянки подає для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку такі документи: а) державний акт з відміткою нотаріуса про перехід права власності на земельну ділянку;

б) цивільно-правовий договір про відчуження земельної ділянки у разі набуття права власності на земельну ділянку за таким договором або свідоцтво про право на спадщину.

Згідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно до вимог ст. 1261 ЦК України, до першої черги право на спадкування мають діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив та батьки.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може подати позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається іншою особою.

Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить спадкоємцям на загальних підставах зі збереженням його цільового призначення.

Відповідно до ст. 125 ЗК України вбачається, що право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності на земельну ділянку (тобто, Державного акту на право приватної власності на землю) та його державної реєстрації в ДЗК.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що право власності на земельну ділянку загальною площею 1136 кв. м., розташовану за адресою АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом необхідно визнати за ОСОБА_1

Рішення виноситься у межах заявлених вимог, на підставі пред'явлених доказів.

На підставі викладеного, ст. ст. 15, 16, 392, 1216, 1218, 1225 Цивільного кодексу України, ст. ст. 81, 125 Земельного кодексу України, керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 60, 212, 213, 215 ЦПК України, -


В И Р І Ш И В:


Позов ОСОБА_1 до Балабинської селищної ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати право власності на земельну ділянку площею 1136 кв. м., розташовану за адресою АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), після смерті ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до Апеляційного суду Запорізької області через Запорізький районний суд Запорізької області.



Суддя Р.В. Мінгазов




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація