Справа № 2/0810/5039/2012
№/п 0810/1666/2012
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
«26»грудня 2012 м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі
головуючого судді Мінгазова Р.В.
при секретарі Отєговій О.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа СГІРФО Запорізького РВ ГУМВС України в Запорізькій області, про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького районного суду Запорізької області знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа СГІРФО Запорізького РВ ГУМВС України в Запорізькій області, про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги, ОСОБА_2 зазначила, що їй на праві приватної власності належить житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 01.10.2004 р., посвідченого приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу, який зареєстровано в реєстрі прав власності на нерухоме майно 12.10.04 р.
В житловому будинку окрім позивача зареєстрований та постійно мешкає її неповнолітній син ОСОБА_4
В житловому будинку також зареєстрований колишній чоловік позивача - ОСОБА_3, який в житловому будинку не живе і житловим будинком не користується з 2009р.
Позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 з 14.06.1997 р. по 12.05.2009 р. шлюб між нами розірвано. Після розірвання шлюбу ОСОБА_3 перестав мешкати в житловому будинку, який залишив добровільно. Він забрав з житлового будинку належне йому майно та особисті речі.
ОСОБА_3 купив собі земельну ділянку з житловим будинком в АДРЕСА_2, в якому постійно мешкає.
З 2009 р. ОСОБА_3 житловим будинком не користується, участі в утриманні житлового будинку не приймає, податки не сплачує.
Вказане свідчить, що ОСОБА_3 не користується і не має наміру користуватись житловим будинком для особистого проживання
Реєстрація ОСОБА_3 в житловому будинку перешкоджає позивачу, як власнику житлового будинку, користуватись належним йому житлом, володіти ним і розпорядитись на свій розсуд.
В зв'язку з викладеним позивач просить суд визнати ОСОБА_3 таким, що втратив право користування житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1.
У судовому засіданні позивач підтримала позов в повному обсязі, доповіла по його суті.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлявся відповідно до ст. 74,76, ЦПК України за останнім відомим місцем проживання, а також через оголошення у пресі. В судове засідання відповідач не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Згідно ч.1 ст.224 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи. За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Представник третьої особи - СГІРФО Запорізького РВ ГУМВС України у Запорізькій області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заперечень проти задоволення позову до суду не надав.
Допитана у якості свідка ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили суду, що з 2009 року колишній чоловік позивачки ОСОБА_3 виїхав із будинку, в якому вони проживали утрьох, разом з сином ОСОБА_4. Їхню сім'ю знають давно, а саме з моменту коли позивач та відповідач переїхали до спірного будинку у 2004 році. Також зазначили, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, причини розірвання шлюбу їм не відомі. Крім того показали, що особистих речей відповідача в будинку немає.
Заслухавши пояснення позивача, показання свідків, розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позову і наявності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_1 належать позивачці на праві приватної власності згідно договору дарування від 01.10.2004 року, що підтверджується копією договору, посвідченого приватним нотаріусом Запорізького районного нотаріального округу ОСОБА_8,, реєстровий за № 5420, який було зареєстровано в установленому законом порядку.
В судовому засіданні було з'ясовано, що відповідач є зареєстрованим у вказаному вище будинку як колишній член сім'ї - чоловік, з яким позивачка розірвала шлюб, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу видане Жовтневим відділом РАЦС Запорізького МУЮ 12.05.2009 року серія НОМЕР_2 та зроблено відповідний актовий запис за № 72 від 12.05.2009 року.
Згідно актів обстеження житлово-побутових умов від 10.06.2011 року та 31.07.2012 року, складеному комісією у складі старшого лейтенанта УІМ Запорізького РВ ГУМВС України Кривенченко В.М., сусідів ОСОБА_10, ОСОБА_6, ОСОБА_11, ОСОБА_3 в будинку АДРЕСА_1 не проживає. Ці обставини були підтверджені показами свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6, наданими у судовому засіданні.
Відповідно до довідки виданої виконкомом Кушугумської селищної ради від 15.06.2011 року за № 1158, відповідач ОСОБА_3 зареєстрований за вказаною адресою, однак фактично не проживає за нею з 2009 року.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ст. 156 ЖК України члени сім'ї власника житлового будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування приміщенням.
Відповідно до вимог ст.405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування житловим відповідно до закону житлове приміщення, яке вони мають право займати визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Доказів, які б свідчили про те, що відповідач не проживає у вищезазначеному будинку з поважних причин, а також те, що між ним та позивачкою була якась інша угода щодо порядку користування зазначеним приміщенням в ході розгляду справи не було встановлено.
Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація місця проживання особи здійснюється протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання за заявою особи.
Відповідно до ст. 7 цього Закону підставою для зняття з реєстрації є остаточне рішення суду про позбавлення права користування житловим приміщенням.
Оскільки відповідач більше одного року у зазначеному будинку не проживає без поважних причин, суд приходить до висновку, що він втратив право на користування житловим приміщенням в АДРЕСА_1.
Відповідно вимогам ст. 88 ЦПК України з відповідача варто стягнути на користь позивача вартість сплачених судових витрат в розмірі: 8 грн. 50 коп. судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 62-64, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст.156 ЖК України, ст.ст. 391, 405 ЦК України, ст. 7 Закону України «Про вільне пересування й вільний вибір місця проживання в Україні», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа СГІРФО Запорізького РВ ГУМВС України в Запорізькій області, про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком -задовольнити.
Визнати ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) таким, що втратив право користування і володіння житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1, який належить на праві приватної власності ОСОБА_2.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь ОСОБА_2 судові витрати по справі в розмірі 107, 30 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Р.В. Мінгазов