АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/1690/4780/2012 Номер провадження 22-ц/786/217/2013 Головуючий у 1-й інстанції Андрієнко Г.В. Доповідач Пилипчук Л. І.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2013 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області у складі:
головуючого: судді Пилипчук Л.І.
суддів: Дряниці Ю.В., Чумак О.В.,
при секретарі: Філоненко О.В.,
за участю: позивачки ОСОБА_1, представника ДПІ у м.Полтаві -Гаспарян С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Полтаві
на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 19 листопада 2012 року
по справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про встановлення факту володіння житловим будинком на праві власності більше трьох років, про повернення плати за податок з доходів фізичних осіб від продажу нерухомого майна, -
в с т а н о в и л а:
У серпні 2012 року ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до ДПІ у м. Полтаві, в якому просила встановити факт володіння нею на праві власності житловим будинком та господарськими будівлями і спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1, більше трьох років, та зобов'язати ДПІ у м. Полтаві повернути їй надмірно сплачену суму податку на доходи фізичної особи від продажу нерухомого майна в розмірі 5 500,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що 28 грудня 2011 року продала вказаний будинок з господарськими будівлями та земельну ділянку, на якій вони розташовані, після чого 28 грудня 2011 року сплатила податок з доходу від продажу нерухомого майна в розмірі 5%, як їй при посвідченні правочину було роз'яснено нотаріусом. Вважає, що сплатила податок безпідставно, оскільки дохід не оподатковується у разі, якщо майно, яке відчужується, перебуває у власності платника понад три роки, а житловий будинок набуто нею на підставі договору дарування від 24 жовтня 1988 року.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 19 листопада 2012 року позов ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про встановлення факту володіння житловим будинком на праві власності більше трьох років, про повернення плати за податок з доходів фізичних осіб від продажу нерухомого майна задоволено.
Встановлено факт володіння ОСОБА_1 житловим будинком з господарськими будівлями і спорудами, які розташовані в АДРЕСА_1, на праві власності з 24.10.1988 року, тобто більше трьох років.
Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Полтаві повернути ОСОБА_1 сплачену суму податку на доходи фізичної особи від продажу нерухомого майна в розмірі 5 500,00 грн., який сплачений ОСОБА_1 на рахунок 33215844700002 ГУ ДКСУ у Полтавській області, що підтверджується квитанцією ПАТ КБ «Фінансова ініціатива»№ПН455 від 28.12.2011 року.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач - ДПІ в м. Полтаві. Посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права, просила скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вказує, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями ОСОБА_1 набула у 2011 році на підставі свідоцтва про право власності, виданого Гожулівською сільською радою Полтавського району Полтавської області 25 листопада 2011 року та зареєстрованого КП «Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району». Таким чином, на момент оформлення договору купівлі-продажу нерухоме майно перебувало у власності позивачки менше трьох років, тому дохід, отриманий від продажу такого майна, підлягав оподаткуванню за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 Податкового Кодексу України.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відхилення апеляційної скарги з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 28 грудня 2011 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 уклали договір купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за №712 /а.с. 8-9/.
За вказаним договором ОСОБА_1 передала, а ОСОБА_3 прийняла у власність жилий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку, площею 0,31 га, передану для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, ведення особистого підсобного госодарства, що знаходиться за адресою с. Гожули, Полтавського району.
Відповідно до п.п.172.1.,172.2. ст.172 Податкового Кодексу України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, тобто -5%.
Згідно п.172.4 Податкового Кодексу Укораїни під час проведення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною договору.
Позивач сплатила на рахунок 33215844700002 ГУ ДКСУ у Полтавській області податок з доходів фізичних осіб від продажу нерухомого майна в сумі 5 500,00 грн., що підтверджується квитанцією ПАТ КБ «Фінансова ініціатива»№ПН455 від 28 грудня 2011 року /а.с. 7/.
Разом з тим, встановлено, що позивачка набула права власності на вказаний об'єкт нерухомості за договором дарування від 24 жовтня 1988 року, за яким ОСОБА_5 подарувала їй житловий будинок з надвірними будівлями в селі Гожули Полтавського району за договором дарування, посвідченим секретарем виконавчого комітету Гожулівської сільської ради народних депутатів Полтавського району та зареєстрованим у реєстрі за №69 /а.с. 10/.
Земельна ділянка, що розташована по АДРЕСА_1, та була предметом договору купівлі-продажу у 2012 році, належала позивачці на підставі акту на право приватної власності на землю І-ПЛ №054407, зареєстрованого Гожулівською сільською радою Полтавського району 04 липня 1995 року в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №259 /а.с. 11/.
Отже зазначені обставини вказують на те, що житловий будинок та земельна ділянка, які ОСОБА_1 продала 28 грудня 2011 року ОСОБА_3, перебували у її власності з 1988 року та 1995 року відповідно, а тому відсутні підстави для оподаткування позивачки при відчуженні нею вказаних об»єктів нерухомості.
Рішенням виконавчого комітету Гожулівської сільської ради Полтавського району №5 від 22 листопада 2011 року оформлено право приватної власності на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1, на ім'я ОСОБА_1, видано свідоцтво про право приватної власності на вищезгаданий об'єкт взамін договору дарування від 24 жовтня 1988 року та зареєстровано його в КП «Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району»/а.с. 13/.
Пунктом 17.1.10 ст.17 Податкового кодексу України визначено право платника податків на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
У відповідь на письмову заяву ОСОБА_1 щодо повернення сплаченого податку на доходи фізичних осіб при оформленні договору купівлі-продажу Державна податкова служба у Полтавській області роз'яснила позивачці, що оскільки право власності на нерухоме майно набуто нею у 2011 році на підставі свідоцтва про право власності та на момент оформлення договору купівлі-продажу перебувало у власності менше трьох років, дохід, отриманий від продажу такого майна підлягає оподаткуванню /а.с. 17-18/.
Стаття 256 ЦПК України визначає, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що фактично житловий будинок в АДРЕСА_1, перебував у власності позивачки з 1988 року, тобто більше трьох років, тому дохід, отриманий нею від продажу вказаного об'єкта нерухомості, - не оподатковується.
Доводи апеляційної скарги ДПІ у м. Полтави, спрямовані на спростування факту виникнення у позивачки права власності на житловий будинок в с. Гожули на підставі договору дарування від 24 жовтня 1988 року, є неспроможними з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.128 ЦК УРСР 1963 року, що діяв на час укладення вказаного договору, право власності (право оперативного управління) у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Норми ч.3 ст.244 та ст.227 ЦК УРСР 1963 року визначали форму договору дарування нерухомого майна. Такий договір повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин, та підлягав реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
Відповідно до ч.ч.5,6 ст. 3 Закону УРСР «Про державний нотаріат»від 25.12.1974 року у населених пунктах, де немає державних нотаріальних контор, нотаріальні дії, передбачені Законом СРСР "Про державний нотаріат" та цим Законом, вчиняють виконавчі комітети міських, селищних, сільських Рад народних депутатів. Нотаріальні дії у виконавчих комітетах міських, селищних, сільських Рад народних депутатів вчиняють голова, заступник голови або секретар виконавчого Комітету, на яких за рішенням виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів покладено вчинення нотаріальних дій.
Враховуючи, що договір дарування від 24 жовтня 1988 року укладено в письмовій формі, посвідчено секретарем виконавчого комітету Гожулівської сільської ради народних депутатів Полтавського району та зареєстровано в реєстрі, що відповідало вимогам ЦК УРСР 1963 року, - ОСОБА_1 набула права власності на житловий будинок саме з часу посвідчення договору.
Крім того, 22 листопада 2011 року виконавчим комітетом Гожулівської сільської ради Полтавського району позивачці видано свідоцтво про право приватної власності взамін договору дарування від 24 жовтня 1988 року, тобто відбулася заміна правовстановлюючого документу, а не заміна власника.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, фактично направлені на переоцінку доказів та ґрунтуються на довільному тлумаченні норм права.
З огляду на те, що рішення суду відповідає вимогам закону, зібраним по справі доказам, обставинам справи, підстав для його скасування з мотивів, викладених в апеляційній скарзі, колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст.ст.303, 304, 307, 308, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві - відхилити.
Рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 19 листопада 2012 року -залишити без змін.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги протягом 20 днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
ГОЛОВУЮЧИЙ: /підпис/ Л.І. Пилипчук
СУДДІ: /підпис/ Ю.В. Дряниця /підпис/ О.В. Чумак
ЗГІДНО:
Суддя апеляційного суду
Полтавської області Л.І. Пилипчук