Справа № 2-638/2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2007 року Ананьївський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді - Скуртова М. І.
при секретарі - Личман Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ананьєві справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права приватної власності на житловий будинок, заінтересована особа Ананьївська Перша сільська рада Ананьївського району Одеської області,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року звернулася до суду з позовною заявою про визнання права власності на житловий будинок. Позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 року помер її батько, ОСОБА_3, який мешкав в АДРЕСА_1. Після смерті батька відкрилась спадщина на його майно, в тому числі й на житловий будинок, який розташований за вищезазначеною адресою. На вказаний будинок померлий заповіту не залишив.
Позивач є єдиною спадкоємицею за законом, оскільки її мати, ОСОБА_2, відмовилась від належної їй частки спадкового майна, яке залишилося після смерті чоловіка, ОСОБА_3, на користь дочки. Тому позивач звернулася до нотаріальної контори для належного оформлення спадщини, однак їй було відмовлено, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок (а.с. 14).
Позивач пояснила, що свідоцтво про право власності на цей будинок дійсно не видавалося. Зі слів матері, ОСОБА_2, будинок було збудовано батьками в ІНФОРМАЦІЯ_3 році. Факт того, що будинок будували подружжя ОСОБА_2 зможуть підтвердити свідки. Згідно довідки Ананьївської Першої сільської ради Ананьївського району Одеської області за НОМЕР_1 відІНФОРМАЦІЯ_4 року земельна ділянка під будівництво даного житлового будинку виділялась правлінням ІНФОРМАЦІЯ_5. По закінченню будівництва житловий будинок до експлуатації не здавався, правовстановлюючі документи на нього відсутні у зв'язку з тим, що на момент побудови житлового будинку та до ІНФОРМАЦІЯ_6 року його реєстрація, здача до експлуатації та отримання правовстановлюючих документів у сільській місцевості не були обов'язковими. Таким чином, за життя батько володів та користувався належним йому будинком без відповідного оформлення права власності.
У попередньому судовому засіданні та при розгляді справи позивач повністю підтримала свої позовні вимоги, просить суд визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований по АДРЕСА_1.
Відповідач по справі, ОСОБА_2, у попередньому судовому засіданні та при розгляді справи позовні вимоги визнала повністю та пояснила, що на спадщину, яка залишилася після смерті її чоловіка ОСОБА_3 не претендує, звертатися до нотаріальної контори для прийняття та належного оформлення спадщини не буде і відмовляється від належної їй частки спадкового майна на користь доньки, ОСОБА_1, а тому не заперечує проти визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1.
Представник Ананьївської Першої сільської ради Ананьївського району Одеської області в судове засідання не з'явився, однак сільська рада надала заяву (а.с. 18) про розгляд справи у відсутність представника, з позовними вимогами згодні повністю та не
заперечують проти визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок, який залишився після смерті її батька.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 під час розгляду справи по суті пояснили, що заявника та відповідача знають дуже добре, адже вони сусіди, знали покійного, та що даний житловий будинок дійсно належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 оскільки вони самі його будували.
Суд, заслухавши позивача, відповідача, допитавши свідків, взявши до уваги заяву заінтересованої особи та вивчивши документи справи приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до копії паспорту, позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7року народження, уродженка та мешканка АДРЕСА_2і (а.с. 5).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7року народження, її батьками вказано ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 6).
Встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про одруження відповідача (а.с. 9), - матері ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_8 року Романівським сільським РАЦС Троїцького району Одеської області було зареєстровано шлюб громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_2, за актовим записом НОМЕР_2 вказаний факт також підтверджується копією паспорту (а.с. 8).
Відповідно до свідоцтва про смерть (а.с. 10), ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Згідно довідки Ананьївської Першої сільської ради Ананьївського району Одеської області (а.с. 13), житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1, дійсно належить покійному ОСОБА_3. Заповіту, за життя, на вказаний житловий будинок померлий ОСОБА_3 не складав. Встановлено також, що ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею після смерті батька, оскільки мати - ОСОБА_2 в судовому засідання під час розгляду справи по суті відмовилися від належної їй частки спадкового майна, яке залишилося після смерті чоловіка, ОСОБА_3, і претензій до того, щоб свідоцтво про право на спадщину було видане на ім'я дочки - ОСОБА_1 не має.
Згідно довідки характеристики Ананьївського районного БТІ на даний час загальна вартість житлового будинку разом з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1,
складає 76465, 00 гривень (а.с. 11).
Допитані судом свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , кожний окремо, показали, що заявника і відповідача знають дуже добре, знали покійного, оскільки живуть по сусідству все життя та що житловий будинок по АДРЕСА_1 подружжя ОСОБА_2 будувало особисто.
У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх показання об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Так, згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Так, згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок, що залишився після смерті її батька, ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про власність", ст. ст. 328, 331, 1218, 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7 року народження, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, загальною вартістю 76465, 00 гривень, що знаходиться в АДРЕСА_1, який залишився після смерті її батька, ОСОБА_3, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.