Справа № 22- a-5619/2006 p. Головуючий 1 -інстанції: Музиченко ВО
Категорія: поновлення на службі Доповідач: Кіпенко І.С.
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 листопада 2006 року Судова колегія судової палати у цивільних справах апеляцій
ного суду Харківської області в складі:
головуючого - Коростійової В.І., суддів: Кіпенка І.С, Хорошевського О.М.
при секретарі - Полубан СМ., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України на постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22 серпня 2006 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1до Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України про визнання наказу незаконним, поновлення курсантом Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України, поновлення в органах внутрішніх справ МВС України, та відшкодування моральної шкоди, -
ВСТАНОВИЛА:
6 квітня 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України про визнання наказів ХНУВС №НОМЕР_1 та №НОМЕР_2 про звільнення його з органів внутрішніх справ та відрахування з числа курсантів ХНУВС незаконними, поновлення його курсантом Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України, поновлення в органах внутрішніх справ МВС України. В обґрунтування позову вказував, що підставами для оспорюваних наказів могли бути події 2 лютого 2006р., коли близько 7 години 20 хв. на КПП ХНУВС його затримали та звинуватили в порушенні дисципліни, перебуванні в нетверезому стані. Однак алкогольних напоїв він не вживає взагалі, від проходження медичного огляду відмовився тому, що не довіряв лікарю. Незаконними діями відповідача йому причинено моральну шкоду на відшкодування якої просив стягнути з відповідача 10000гр.. У судовому засіданні позивач, та його представники свої позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини зазначені в позові.
Представник відповідача, позов не визнала, вказавши, що наказ про звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ та відрахування з числа курсантів ХНУВС було проведено на підставі діючого законодавства.
Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22 серпня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенні частково. ОСОБА_1 поновлено у число курсантів 3 курсу факультету №1 ХНУВС та в органах внутрішніх справ України. В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 -відмовлено.
8 апеляційній скарзі представник Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України
посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, просить постанову суду скасувати та поста
новити нове рішення про відмову в задоволенні позову
Судова колегія, перевіряючи законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог ст. 1S5 КАС України в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав
Вирішуючи спір, районний суд повно і всебічно дослідив обставини справи, представлені докази, однак висновки суду не відповідають обставинам справи, що відповідно до п.З ч. 1 ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Судовим розглядом першої інстанції встановлено, що 1.08.2003 року ОСОБА_1 був зарахований курсантом 1 курсу факультету №1 ХНУВС згідно наказуНОМЕР_3, з цього ж періоду став проходити службу в органах внутрішніх справ України.
Наказом ХНУВС НОМЕР_2 ОСОБА_1 був відрахований з числа курсантів та звільнений з органів внутрішніх справ України за ст..63 п „є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС України з 20 лютого 2006 року. (ар. с 6)
Підставою для ухвалення даного наказу, став наказ ХНУВСНОМЕР_4 „Про покарання співробітників та курсантів факультету №1-юридичного", яким було встановлено факт затримання 02.02.2006року на КПП № 1 ХНУВС рядового міліції ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, (ар.с.21)
Судом факт знаходження рядового міліції ОСОБА_1 2.02.2006 року на території ХНУВС в стані алкогольного сп'яніння. Даний факт підтверджується протоколом медичного огляду лікарем обласного наркологічного диспансеру, яким було зафіксовано у ОСОБА_1 запах перегару з рота, (ар.с.28). Факт знаходження ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння підтвердили в судовому засіданні суду першої інстанції свідки - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 Постанову суду, в частині встановлення факту знаходження його в стані алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 не оскаржив.
Відмова позивача від проходження медичного огляду вірно розцінена судом як визнання ОСОБА_1 факту
знаходження його в стані алкогольного сп'яніння 02.02..2006 року. Посилання ОСОБА_1, що він не довіряв лікарю, який проводив медичний огляд є безпідставними, оскільки лікар ОСОБА_4 являється працівником Харківського обласного наркологічного диспансеру і має повноваження щодо медичного огляду для встановлення факту
вживання психотропної речовини та стану сп'яніння. Судом також вірно встановлено, шо ОСОБА_1 має не зняте дисциплінарне стягнення згідно наказу ХНУВС від НОМЕР_5 яким він був попереджений про неповну посадову відповідальність (а.с.ЗО)
Однак подальший висновок суду, що дисциплінарне стягнення накладене на ОСОБА_1 у вигляді відрахування з числа курсантів та звільнення з ОВС не відповідає тяжкості вчиненого проступку, ставленню винної особи до вчиненого, а факт наявності у позивача не знятого дисциплінарного стягнення не є підставою для призначення міри дисциплінарного покарання як звільнення з ОВС та відрахування з числа курсантів не ґрунтується на вимогах закону.
18
Згідно з Дисциплінарним статутом ОВС УРСР, затвердженим Указом ПВР УРСР від 29 липня 1991р. який діяв на момент вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, на осіб рядового і начальницького складу можуть накладатися стягнення в вигляді: попередження про неповну посадову відповідність; пониження в посаді; пониження в спеціальному званні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ. Оскільки курсант - це найнижча посада в ОВС, а звання рядового міліції є найнижчим спеціальним званням (відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС УРСР), застосувати дисциплінарні стягнення у вигляді пониження в посаді і пониження в спеціальному званні на один ступінь застосувати до рядового міліції курсанта ОСОБА_1 не було можливим. У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб рядового і начальницького складу, які мають дисциплінарне стягнення і знову допустили порушення службової дисципліни, дисциплінарне стягнення, що накладається, має бути більш суворим, ніж попереднє.
Таким чином, судова колегія вважає, що оспорювані накази ХНУВС про звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ та відрахування з числа курсантів ХНУВС, постановлені відповідачем в межах своєї компетенції, не суперечать вимогам чинного законодавства і не порушують прав та законних інтересів позивача.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 195,196, п.Зч.Іст. 198, п.Зч.Іст 202, ч.2 ст.205. ст. 207 КАС України, судова колегія судо
вої палати.
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу представника Харківського національного університету внутрішніх справ МВС України задовольнити.
Постанову Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22 серпня 2006 року скасувати.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1відмовити.
Постанова апеляційної інстанції' набирає законної сили негайно, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищoго адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту її проголошення.