Справа №2-а-931/12
Категорія 101
2-а/295/18/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.01.2013 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
Головуючої- судді Комісарчук О.В.
Секретаря Капустинського А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", -
ВСТАНОВИВ:
14.11.2012 року позивач звернувся з зазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо призначення йому пенсії за віком відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 10 років та зобов'язати відповідача призначити позивачу вказану пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. В обґрунтування позову вказав, що в 1986-1987 роках приймав безпосередню участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі документів, які підтверджують його участь в роботах з ліквідації аварії на ЧАЕС йому було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
22.05.2012 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсії за вком, на 10 років. 25.06.2012 року відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку з мотивів відсутності первинних документів, що підтверджують період роботи у зоні відчуження, виданих за місцем роботи.
В судове засідання позивач 08.01.2013 року подав заяву про можливість слухання справи у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ч. 4 ст. 122 та ч. 4 ст. 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач віднесений до 2 категорії і має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до довідок № 1/553 від 21.10.1992 р. та №1/970 від 25.11.1991 р. позивач працював водієм в установі "Житомироблагробуд", протягом 14-15, 22-23, 26-31 травня та з 2 по 10 червня 1986 року був відряджений до села Журба Овруцького району Житомирської області та села Народицького району, де виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі з заявою про призначення йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеному до 2 категорії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З відповіді УПФ України в м. Житомирі від 25.06.2012р. вбачається, що позивачу відмовлено в призначенні пенсії, оскільки надані ним документи не є первинними документами, що підтверджують його участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Частиною 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, на 10 років.
Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Зі змісту довідки №1-970 від 25.11.1991 року вбачається, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждаливнаслідок Чорнобильської катастрофи").
Посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів безпідставне, так як жодною нормою Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено, що довідка підприємства не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи те, що позивач звернувшись до управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій та підтверджують особливий статус позивача, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 10 років, а дії відповідача є неправомірними. Відповідно до статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивач має право на призначення пенсії за віком з моменту досягнення пенсійного віку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є обґрунтованими, а відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 17, 71, 161, 162, 183-2, 256 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років, неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області призначити та провести нарахування ОСОБА_2 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 10 років з 18 березня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: