Судове рішення #27393439


Справа № 210/516/13- ц

Провадження №4-с/210/8/13


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"24" січня 2013 р.

Суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Чайкіна О. В.

розглянувши матеріали скарги Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз", сятгувач - ОСОБА_2, зацікавлені особи - Дзержинський відділ державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції, на дії Дзержинського відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції, -


В С Т А Н О В И В:


23 січня 2012 року до суду надійшла скарга Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз", зацікавлена особи- ОСОБА_2, Дзержинський відділ державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції, на дії Дзержинського відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції.

Перевіривши дотримання вимог ст.ст.119, 384 ЦПК України щодо форми і змісту скарги, подана скарга не відповідає вимогам ст.119 ЦПК України, а саме: скаргу подано з порушенням правил підсудності, про що свідчить наступне.

Слід зазначити, що при розгляді справ із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби суди повинні керуватися положеннями Конституції України, статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, законами України від 24 березня 1998 року N 202/98-ВР «Про державну виконавчу службу», від 21 квітня 1999 року N 606-XIV «Про виконавче провадження» (у редакції Закону України від 4 листопада 2010 року N 2677-VI), тощо.

Визначаючи предметну та територіальну підсудність справ з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, необхідно враховувати, що за приписами статті 383 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010р. № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Пленуму ВАС України від 21.05.2012р. № 5, від 14.09.2012р. № 10 у пункті 2 роз'яснено, що суди при визначенні юрисдикції повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження. Критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.

Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.

В силу положень ч. 5 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» у їх системному застосуванні з нормами КАС України, справи за позовами про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб) належать до справ адміністративної юрисдикції незалежно від суб'єкта звернення до суду.

Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010р. № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Пленуму ВАС України від 21.05.2012р. № 5, від 14.09.2012р. № 10) судам необхідно враховувати, що постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу належать до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі. Виконавчий збір - це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його самостійного виконання. Для застосування виконавчого збору виконавець приймає постанову, яка, у разі її невиконання самостійно, виконується примусово в установленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.

За змістом п. 7 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору є самостійним виконавчим документом.

Тому слід ураховувати, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, вони видані. Також до юрисдикції адміністративних судів належать справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби, прийнятих (вчинених, допущених) під час примусового виконання постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, як виконавчих документів в окремому виконавчому провадженні (абз. 4 п. 6 цитованої постанови ВАС України).

Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Згідно з ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Як вбачається зі змісту скарги ПАТ «Криворіжгаз» предметом оскарження є дії старшого державного виконавця Дзержинського ВДВС Криворізького міського управління юстиції по винесенню постанови про стягнення виконавчого збору з боржника. Заявник скарги також ставить питання про скасування постанови про стягнення виконавчого збору.

З урахуванням положень п. 7 ч. 2 ст. 17, ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 181 КАС України, Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010р. № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Пленуму ВАС України від 21.05.2012р. № 5, від 14.09.2012р. № 10) оскарження постанови про стягнення виконавчого збору здійснюється за правилами адміністративного судочинства. Розгляд судом справ щодо оскарження постанов про стягнення з боржника виконавчого збору в порядку цивільного судочинства не здійснюється.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 121 ЦПК України заява повертається у випадках, коли, зокрема, справа не підсудна цьому суду.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.119, 121, 384 ЦПК України, ст. 181 КАС України, п. 7 ч. 2 ст. 17, ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», Постановою Пленуму ВАС України від 13.12.2010р. № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Пленуму ВАС України від 21.05.2012р. № 5, від 14.09.2012р. № 10)суд -

УХВАЛИВ:


Скаргу Публічного акціонерного товариства „Криворіжгаз", стягувач - ОСОБА_2, зацікавлена особа - Дзержинський відділ державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції, на дії Дзержинського відділу державної виконавчої служби Криворізького міського управління юстиції - повернути скаржнику.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого рогу протягом п'яти днів з дня її проголошення, а у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя:О. В. Чайкіна



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація