01.11.2012
Справа №2/1416/3091/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
01 листопаду 2012 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого -судді Губницького Д.Г., при секретарі Наумкіній І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по аліментам, -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2012 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, яким просить стягнути на свою користь заборгованість по аліментам в сум 17969 грн.
Позов обґрунтований тим, що постановою державного виконавця, не дивлячись на наявність у відповідача боргу по аліментам у 17969 грн., закінчено виконавче провадження про стягнення на її користь аліментів на утримання сина, у зв'язку із досягненням ним повноліття.
Позивачка в судовому засіданні свої вимоги підтримала. Погодилася на заочний розгляд справи.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляд справи сповіщений належним чином завчасно. Заперечень проти позову, заяв про розгляд справи за своєї відсутності не надавав.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Відповідно до копії виконавчого листа №13-308, виданого Ленінським районним судом м Миколаєва 13 жовтня 1999 р., з ОСОБА_2 11 жовтня 1999 р. присуджені аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ? частини від всіх видів заробітку, але не менш ніж ? неоподаткованого мінімуму доходу громадян починаючи з 06 вересня 1999 р. і до повноліття дитини (а.с.4).
Постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Бучанського міського управління юстиції від 27 грудня 2011 р., закінчено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №13-308 виданого 11 жовтня 1999 р. В постанові міститься рекомендація стягувану звернутися до суд з позовом про стягнення заборгованості по аліментам (а.с.3).
Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України (далі СК України) батьки зобов'язані утримувати дитину.
Згідно із ч. 1 ст. 187 цього Кодексу один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.
За положеннями ст. 194 СК України аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за три роки, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання. Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час. Заборгованість за аліментами, які стягуються відповідно до ст. 187 цього Кодексу, погашається за заявою платника шляхом відрахувань з його заробітної плати, пенсії, стипендії за місцем їх одержання або стягується за рішенням суду .
Указана норма матеріального права визначає порядок стягнення аліментів за виконавчим листом за минулий час та заборгованості за аліментами, що утворилася при їх відрахуванні за заявою платника, поданою відповідно до ст. 187 СК України.
Порядок стягнення аліментів на виконання рішення суду передбачений ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження»(далі Закон) і відповідно до ч. 7 цієї статті суд вирішує питання заборгованості лише у разі спору про її розмір .
Таким чином, при відсутності такого спору заборгованість стягується державним виконавцем відповідно до положень Закону, а не на підставі рішення суду про стягнення заборгованості. Повторне стягнення із боржника суми, яка має бути ним виплачена в порядку виконання рішення суду про стягнення аліментів недопустиме.
Поновити свої порушені права позивачка може шляхом оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження.
Керуючись ст. 212-215, 224 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по аліментам -відмовити.
Позивачем рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - в тому ж порядку і в той самий строк, який обраховується з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя Д.Г. Губницький