СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 жовтня 2006 року | Справа № 2-13/11128-2006А |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Латиніна О.А.,
суддів Антонової І.В.,
Видашенко Т.С.,
секретар судового засідання Хапанцева Н.А.
за участю представників сторін:
позивача: не з`явився;
відповідача: Демко О.І., дов. б/н від 10.02.2006 року;
третьої особи: не з`явився;
розглянувши апеляційну скаргу Сакської районної державної адміністрації на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Жукова А.І.) від 31 серпня 2006 року у справі № 2-13/11128-2006А
за позовом Дослідного господарства "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук (вул. Тітова, 4, с.Сизівка, Сакський р-н, АР Крим, 96531)
до Сакської районної державної адміністрації (вул. Леніна, 15, м.Саки, АР Крим, 96500)
3-тя особа - Сакський районний відділ земельних ресурсів (вул. Леніна, 6, м.Саки, АР Крим, 96500)
про визнання розпорядження протиправним та зобов'язання до виконання
певних дій
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду АР Крим від 31.08.2006 року у справі № 2-13/11128-2006А позов Дослідного господарства "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук задоволено. Суд визнав нечинним та скасував пункт 3 розпорядження № 174-р від 09.03.2006 року Сакської державної районної адміністрації, зобов`язав Сакську державну районну адміністрацію видати позивачеві дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню у постійне користування земельних ділянок: пасовищ - 500 га, відкритих земель без рослинного покрову - 400 га, для розробки кар`єру по здобичі каменю-ракушечника - 30,7 га, а також земель розташованих у межах населених пунктів - 126 га.
Не погодившись з постановою господарського суду АР Крим, Сакська районна державна адміністрація звернулась до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, як постановлену при неповному дослідженні обставин справи та з порушенням норм матеріального права, у позові Дослідного господарства "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук відмовити.
Представники позивача та третьої особи у судове засідання не з`явились, причину неявки не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином ухвалами та повістками від 16.10.2006 року. Клопотань про відкладення розгляду апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції не надходило. За таких обставин, судова колегія визнала можливим розглянути справу за відсутності представників Дослідного господарства "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук та Сакського районного відділу земельних ресурсів
Переглянувши постанову суду першої інстанції в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України судовою колегією встановлено наступне.
20.06.2006 року Дослідне господарство "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук звернулось до господарського суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання нечинним та скасування розпорядження № 174-р від 09.03.2006 року Сакської державної районної адміністрації та зобов`язання видати дозвіл на складання проекту землеустрою. Позивач вважає, що зазначеним актом порушені його права як землекористувача.
Постановою господарського суду АР Крим від 31.08.2006 року у справі № 2-13/11128-2006А позов Дослідного господарства "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук задоволено.
Висновки суду обгрунтовані тим, що відповідач, у порушення вимог частини 2 статті 149 Земельного кодексу України, вилучив земельну ділянку без дозволу землекористувача, виділеної у постійне користування. Суд першої інстанції також встановив порушення вимог статей 59, 73 закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 116, 123, 124, 141 Земельного кодексу України, які регулюють повноваження місцевих рад, а також питання набуття та припинення права користування земельними ділянками.
Вислухавши пояснення присутнього у судовому засіданні представника відповідача, переривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 07.03.2006 року під номером 174-р Сакська районна державна адміністрація видала розпорядження „Про видачу дозволу державному підприємству „Дослідне господарство "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук на складання проектів землеустрою по відведенню у постійне користування земельних ділянок для ведення дослідних та учбових цілей, пропаганди передового досвіду, для ведення сільського господарства та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та території Сизівскої сільської ради Сакського району АР Крим.
Пунктом 3 розпорядження Сакська районна державна адміністрація відмовила опитному господарству „Чорноморське” у наданні у постійне користування:
* пасовищ - 500 га у зв`язку з невідповідністю заявленої господарством потреби у площах пасовищних земель фактичній потребі;
* відкритих земель без рослинного покрову - 400 га у зв`язку з непотрібністю їх для сільськогосподарського виробництва;
* для розробки кар`єру по здобичі каменю-ракушечника - 30,7 га у зв`язку з тим, що розробка пильних вапняків не є товарним сільськогосподарським виробництвом;
* розташованих у межах населених пунктів - 126 га, оскільки розпорядження таким землями відноситься до компетенції Сизівської сільської ради.
Розпорядженням Сакської районної державної адміністрації №602 від 04.08.2006 року було внесено зміни у вищезазначене розпорядження шляхом заміни у пункті 3 слова „надання” на слово „видача дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню”.
На думку судової колегії, оскаржуване розпорядження Сакської районної державної адміністрації засновано на нормах земельного законодавства України.
Відповідно до статті 17, пункту 3 статті 122, пункту 12 розділу Х Земельного кодексу України, районна державна адміністрація має повноваження на розпорядження землями за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.
Згідно з частиною 1 статті 125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Частиною 1 статті 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Затвердженою формою державного акту на право постійного користування землею встановлено, що в акті вказуються найменування юридичної особи, його місцезнаходження, адреса, найменування, дата та номер рішення органу державної влади, який прийняв рішення про передачу земельної ділянки у постійне користування.
Державне підприємство „Опитне господарство „Чорноморське” Кримської державної сільськогосподарської опитної станції створено 03.11.1998 року та є правонаступником опитного господарства „Чорономорське” НВО „Элита”, створеного 07.04.1994 року.
У статутних документах державного підприємства „Дослідне господарство „Чорноморське” інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук визначено, що державне підприємство є правонаступником „Опитного господарства „Чорноморське” Кримської державної сільськогосподарської опитної станції. Яких-небудь посилань на те, що вказане підприємство є правонаступником держплемзаводу „Чорноморський” у статуті відсутні.
У державного підприємства „Опитне господарство „Чорноморське” Кримської державної сільськогосподарської опитної станції державний акт на право постійного користування землею був відсутній.
Земельні правовідносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, який не містить жодної норми з посиланням на автоматичну правонаступність права користування землею за фактом правонаступництва юридичної особи –землекористувача, без оформлення відповідних правовстановлюючих документів на землю.
Позивач фактично користується землею, однак право на неї у порядку вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України не набув. У зв`язку з цим, він звернувся до відповідача з клопотанням про видачу дозволу на складання проекту землеустрою для оформлення постійного користування землею сільськогосподарського та промислового призначення (а.с.60).
Крім того, без оцінки суду першої інстанції залишилось розпорядження Сакської районної державної адміністрації №625-р від 17.08.2006 року, яким фактично скасовано пункт 3.3 спірного розпорядження Сакської районної державної адміністрації № 174-р від 09.03.2006 року.
Розпорядженням Сакської районної державної адміністрації №625-р від 17.08.2006 року позивачеві було надано дозвіл на складання технічної документації для оформлення права довгострокової оренди строком на 9 років земельної ділянки площею 30,7 га для добування вапняку (а.с.97).
Зобов`язавши відповідача надати згоду на складання проекту землеустрою по відведенню у постійне користування 30,7 га для розробки кар`єру для добування каменю-ракушечника, суд першої інстанції створив ситуацію, коли одна й та сама земельна ділянка має виділятись в оренду та у постійне користування.
У відповідності до пункту 12 розділу Х Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Визнавши нечинним та скасувавши пункт 3 розпорядження № 174-р від 09.03.2006 року Сакської державної районної адміністрації, а також зобов`язавши Сакську державну районну адміністрацію видати позивачеві дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню у постійне користування земельних ділянок у розмірі 126 га, розташованих в межах населених пунктів, суд першої інстанції порушив вищезазначену норму матеріального права, зобов`язавши відповідача розпорядитись землею, права на яку у нього відсутні.
У зв`язку з викладеним, судова колегія вважає, що постанова господарського суду АР Крим від 31.08.2006 року підлягає скасуванню з причини неповного з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушенням норм матеріального права, що призвело до невірного вирішення спору.
Частинами 1 та 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання є підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись статтями 198 п.3, 202 п.1, 4, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сакської районної державної адміністрації задовольнити.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 31 серпня 2006 року у справі № 2-13/11128-2006А скасувати.
У задоволенні позову Дослідного господарства "Чорноморське" Кримського інституту агропромислового виробництва Української академії аграрних наук відмовити.
Суд апеляційної інстанції роз`яснює сторонам у справі, що відповідно до пункту 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя О.А.Латинін
Судді І.В. Антонова
Т.С. Видашенко