Судове рішення #279497
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

у м. Феодосії

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2006 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційною суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії у складі:

головуючого   -   Моісеєнко Т.І.

суддів                - Полянської В.О.

Іщенка В.І. при секретарі -    Піцик Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Кіровського районного суду Автономної Республіки Крим від 08 червня 2006 року,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим з вимогою визнати незаконними дії по відмові включити до пільгового стажу роботи в районах, прирівняних до районів Крайньої Півночі період його роботи з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 рік у Бакчарському хлібоприйомному підприємстві Томської області. Просив зобов'язати відповідача включити цій стаж при нарахуванні пенсії з відповідним коефіцієнтом. Вимої и мотивовані тим, що він з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 рік працював у Бакчарському хлібоприйомному підприємстві Томської обласіі. Відповідно нормативно-правових актів колишнього СРСР вся територія Баварського району Томської області прирівняна до районів Крайньої Півночі. Період роботи на цій території зараховується до загального стажу, як пільговий, тобто  розрахунку 1 рік роботи за 1 рік і 6 місяців. УПФУ в Кіровському районі АР Крим відмовило йому у цих пільгах, посилаючись на те, що в архівній довідці про пільги не вказане його прізвище, незважаючи на те, що в його трудовій книжці міститься запис про його роботу на території Бакчарського району Томської області.

Постановою Кіровського районного суду АР Крим від 08 червня 2006 р. в позові ОСОБА_1. відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1. просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на ге, що рішення було постановлено  порушенням норм матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, перевіривши матеріали справи в межах доводів

                                                                            Справа № 22-а-І704-Ф/06           

 

 

апеляційної скарги, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту п'ятого розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, яке діяло до 01 січня 1991 року.

Порядок надання пільг особам, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, було встановлено Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, яки працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та від 26 вересня 1967 року «Про поширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, яки працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», а також Інструкцією про порядок надання пільг особам, які працюють у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. . затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16 грудня 1967 року 530/п-28.

Пільгове обчислювання страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.

У відповідності з Інструкцією період роботи у зазначених місцевостях зараховувалися до загального трудового стажу у наступному порядку: за період з 01 березня 1960 року - один рік роботи зараховувався за один рік і 6 місяців; за період з 01 серпня 1945 року до 01 березня 1960 року один рік роботі зараховувався за два роки, якщо робітник мав право на пільги у відповідності з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 01 серпня 1945 року.

Пільгове обчислювання стажу відповідно до зазначених Указів поширювалось лише на робітників, які уклали письмові трудові договори про роботу на Крайньої Півночі та прирівняних місцевостях, на підставі документів (трудової книжки, довідки), які б стверджували право на пільги. Таким документом був і письмовий договір, який укладався із робітниками і службовцями, що прибували для роботи на Крайній Півночі. Таким чином, підставою для пільгового обчислювання стажу в районах Крайньої Півночі, можуть бути не тільки письмові трудові договори, термін зберігання яких в той час дорівнювався п'яти рокам, а будь які інші документи, що стверджують поширення на особу пільг, передбачених Указами Президії Верховної Ради СРСР.

Відповідно до п.1 розділу першого Інструкції про порядок надання пільг особам, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженої постановою Держкомітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної платні. Президії ВЦРПС від 16 грудня 1967 року № 530/П-28, пільги, встановлені Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» і від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», надаються всім робочим і службовцям (зокрема місцевим жителям і іншим особам, прийнятим на роботу на місці) державних,   кооперативних   і   суспільних   підприємств,   установ   і   організацій,   що

 

 

 

 

 

 

знаходяться в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Пільги представляються на територіях, включеннях до складу районів, передбачених Переліком районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженим Постановою ради Міністрів СІ'С'Р від 10 листопада 1967 року № 1029 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради СРСР від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, ідо працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», по адміністративно-територіальному діленню на 10 ноября 1967года.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 рік працював у Бакчарському хлібоприйомному підприємстві Томської області РФ. ідо підтверджується записом у трудовій книжці (а.с.7-9).

Відповідно до Указу Президії Верховної ради СРСР від 01.08.1945 року „Про пільги для працівників, що працюють в районах Крайньої Півночі", Постанови Ради Міністрів СРСР від 10.02.1960 року № 148; від 10.11.1967 року № 1029 вся територія Бакчарського району Томської області прирівняна до районів Крайньої Півночі.

З архівної довідки вбачається, що Бакчарське хлібоприйомне підприємство знаходилось і знаходиться на території Бокчарського району Томської області (а.с.10).

Тобто, ОСОБА_1. з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 рік працював у місцевості, яка прирівняна до районів Крайньої Півночі, і мав право на пільги відповідно вищезазначених нормативно-правових актів, що підтверджується записом у трудовій книжці та архівною довідкою муніципального архіву адміністрації Бакчарського району від 21 листопада 2005 року (а.с. 35-36).

Таким чином, період роботи позивача у Бакчарському хлібоприйомному підприємстві повинно зараховуватися до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, яке діяло до 01 січня 1991 року.

За таких підстав, колегія суддів вважає, що дії У ГІФУ в Кіровському районі АР Крим про відмову включити до пільгового стажу ОСОБА_1. період роботи з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 рік у Бакчарському хлібоприйомному підприємстві Томської області, як роботу в районах, прирівняних до районів Крайньої Півночі та включити цій період при нарахуванні пенсії з відповідним коефіцієнтом, є неправомірними, які суперечать діючому законодавству.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.. суд першої інстанції обґрунтовувався на п. 2 Інструкції Міністерства фінансів СРСР та ВЦСПС по застосуванню Указу Президії Верховної ради СРСР від 01.08.1945 року ..Про пільги для працівників, що працюють в районах Крайньої Півночі", затвердженою Постановою Ради Міністрів СРСР від 28 лютого 1953 року № 682. згідно якої пільги при роботі районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі не надаються працівникам, яки прийняти на роботу на місці, тобто за місцем проживання, і вважав, що в зв'язку з тим, що позивач на час працевлаштування постійно проживав у Бакчарському районі, то він відповідно до вищезазначеній Інструкції не має прав на пільги.

З такими виводами суду не згодна судова колегія, бо вони спростовуються п..1 розділу першого Інструкції про порядок надання пільг особам, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, затвердженої постановою Держкомітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної платні. Президії ВЦРПС від 16 грудня 1967 року № 530/11-28. яка розповсюджувалась на правовідносини спірного періоду.

Згідно цього пункту, пільги, встановлені Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року надаються всім робочим і службовцям (зокрема місцевим жителям і іншим особам, прийнятим на роботу па місці)

 

4

державних, кооперативних і суспільних підириємств. установ і організацій, що знаходяться в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі».

Судова колегія вважає, постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального права і тому підлягає скасуванню з прийняттям по справі пової постанови про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1.

Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, то призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 195,198. 202, 205.208 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі п. 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Указами Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, яки працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та від 26 вересня 1967 року «Про поширення пільг для осіб, які працюють в. районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року № 148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, яки працюють в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Інструкцією про порядок надання пільг особам, які працюють у районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, , затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРГІС від 16 грудня 1967 року 530/п-28, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Кіровського районного суду АР Крим від 08 червня 2006 року скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі Автономної Республіки Крим про відмову у нарахуванні пенсії ОСОБА_1 із рахунку пільгового стажу, напрацьованого у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі за період з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 року.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Кіровському районі Автономної Республіки Крим провести перерахунок трудового стажу та пенсії, призначеної ОСОБА_1., з рахунком пільгового стажу в період роботи у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, а саме у Бакчарському районі Томської області РФ з 13 травня 1967 року по 02 лютого 1985 року.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом одного місяця.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація