Судове рішення #27951209

Справа № 1006/5431/12 Головуючий у І інстанції Стасенко

Провадження № 33/780/43/13 Доповідач у 2 інстанції Слива Ю.М.

Категорія 252 18.02.2013



П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


18 лютого 2013 року м. Київ


Суддя Апеляційного суду Київської області Слива Ю.М., з участю прокурорів Бутовича О.І., Радченко Н.М., правопорушника ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову судді Бородянського районного суду Київської області від 17 грудня 2012 року, якою


ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, громадянина України, працюючого на посаді генерального директора ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема», депутата Клавдієво-Тарасівської селищної ради - голови комісії з інвестицій та земельних питань, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,


притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-7 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 1 000 (одна тисяча) гривень.

В С Т А Н О В И В :


Відповідно до постанови, рішенням 1-ї сесії 6-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради Бородянського району Київської області від 16 листопада 2010 року ОСОБА_2 визнано обраним депутатом Клавдієво-Тарасівської селищної ради і відповідно до рішення №05 цієї сесії ОСОБА_2 обрано головою комісії з інвестицій та земельних питань Клавдієво-Тарасівської селищної ради.

Рішенням 8-ї сесії 6-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 22 липня 2011 року №202 затверджено Регламент Клавдієво-Тарасівської селищної ради 6-го скликання, статтею 23 якого визначено, що повноваження постійних комісій ради, порядок їх утворення і діяльності визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим Регламентом та Положенням про постійні комісії ради, яке затверджується радою. Також Регламентом передбачено, що постійні комісії Ради є органами, що обираються Радою з числа її депутатів на строк повноважень ради, підзвітні і відповідальні перед нею. У разі необхідності, протягом строку повноважень ради можуть бути створені нові постійні комісії, скасовано або реорганізовано раніше створені, змінено їх назви, переобрано персональний склад. Рада обирає постійні комісії ради у складі голови і членів комісії. Згідно з п.9 ст.8 Регламенту, пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися селищним головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян.

Пунктом 5 ст.23 Регламенту передбачено, що організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова постійної комісії ради скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднанням громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами. Згідно з п.4 ст.23 Регламенту, рада обирає постійні комісії ради у складі голови і членів комісії. Голова постійної комісії ради обирається радою.

Відповідно до рішення 3-ї сесії 6-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 30 грудня 2010 року №18, комісії за дорученням Ради, голови Ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку селища Клавдієво-Тарасове та села Пороскотень, інших цільових програм, селищного бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які відносяться на розгляд Ради, розробляють проекти рішень Ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях Ради з доповідями і співдоповідями. Комісії за дорученням Ради, голови Ради або за власною ініціативою, вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних Раді органів, а також з питань, віднесених до відання Ради, підприємств, установ, організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках - на розгляд Ради: здійснюють контроль за виконанням рішень Ради.

Згідно з п.14.4 вказаного рішення, комісія з інвестицій та земельних питань розглядає програми та заходи щодо інвестиційної політики селища, інноваційно-інвестиційні проекти, готує з цих питань висновки, рекомендації, доповіді для подальшого розгляду на сесіях Ради, вивчає питання стосовно розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальної громади, підготовки щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок, комісія вносить на розгляд ради пропозиції з питань розвитку територій та земельних ресурсів, розглядає пропозиції з регулювання земельних відносин, сприяє здійсненню контролю та дотриманням земельного законодавства.

28 лютого 2006 року Клавдієво-Тарасівською селищною радою Бородянського району Київської області в особі селищного голови ОСОБА_3 з однією сторони та ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» в особі генерального директора ОСОБА_2, який діяв на підставі Статуту, зареєстрованого Печерською районною державною адміністрацією м. Києва 27.05.1997 року, укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,877 га строком на 10 років за рахунок земель загального користування. Місцезнаходження наданої в оренду земельної ділянки: АДРЕСА_2. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки не встановлена. Орендна плата за користування вказаної земельної ділянки нараховується відповідно до Закону України «Про плату за землю» і становить 8156 гривень 10 копійок на рік.

Згідно з п.8 договору оренди земельної ділянки, зміна умов цього договору здійснюється за взаємною згодою сторін. Відповідно до п.9 договору, спори пов'язані з користуванням землею на умовах оренди, переданої у користування строком на 10 років, що виникають у зв'язку з виконанням умов договору, вирішуються шляхом переговорів. Підставою для початку переговорів є відповідне письмове звернення однієї із сторін цього договору до іншої сторони. Згідно з договором, від імені сторін діє голова Клавдієво-Тарасівської селищної ради та генеральний директор ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» ОСОБА_2 Договір зареєстровано у Бородянському райвідділі КРФ ДП «ЦДЗК», про що у Державному реєстрі земель зроблено запис від 30 березня 2006 року за №040632400003.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди землі» від 03.03.2004 року №220, у договорі оренди земельної ділянки визначається нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розмір орендної плати: грошової - у гривнях із зазначенням способів внесення та зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної форми власності або розміру земельного податку. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Перевіркою дотримання законодавства при укладенні зазначеного договору оренди земельної ділянки, проведеною Вишгородською об'єднаною державною фінансовою інспекцією, встановлено, що договір був укладений не за типовою формою, що є порушенням вимог ст.14 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року №161-XIV (із змінами та доповненнями) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження типового договору оренди землі» від 03.03.2004 року №220, а саме: у договорі відсутня нормативно-грошова оцінка землі, відсутні умови перегляду орендної плати та не передбачено нарахування пені за несвоєчасне внесення орендної плати.

Рішенням 23-ї сесії 5-го скликання від 15.04.2009 року №1103 вирішено: встановити орендну плату за земельні ділянки, які орендують фізичні та юридичні особи та суб'єкти господарської діяльності на території Клавдієво-Тарасівської селищної ради та внести відповідні зміни до договорів оренди, укладених на протязі 2004-2009 років.

Рішенням 26-ї сесії 5-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 23.12.2009 року було затверджено нормативну грошову оцінку земель селища Клавдієво-Тарасове.

11.01.2010 року про вказане рішення Клавдієво-Тарасівською селищною радою було повідомлено ОСОБА_2

16.08.2010 року, 24.01.2012 року ОСОБА_2 було повідомлено про те, що на пленарному засіданні 28-ї сесії 5-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 12.03.2010 року було розглянуто питання щодо зміни розміру орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у комунальній власності. Проте, в договорі оренди від 28.02.2006 року не були внесені відповідні зміни.

Генеральний директор ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» ОСОБА_2 за період з 15.04.2009 року по 08.11.2012 рік не звертався до селищної ради щодо перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,877 га, яка знаходиться на території Клавдієво-Тарасівської селищної ради в межах АДРЕСА_2 та перебуває в оренді ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема».

Відповідно до повідомлення управління Держкомзему у Бородянському районі від 29.08.2012 року, згідно з технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель в смт. Клавдієво-Тарасове Клавдієво-Тарасівської селищної ради Бородянського району, проведеної 2009 року, нормативна грошова оцінка (враховуючи коефіцієнт індексації) земель громадського призначення, яка передана в оренду ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» за 2010, 2011 2012 роки становить 51,70 гривень за 1 кв. метр.

Відповідно до інформації наданої 05.10.2012 року ДПІ у Бородянському районі, новий розмір орендної плати земельної ділянки, переданої в оренду ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» має складати згідно з п.288.5.1 ст. 285 ПКУ не менше трикратного розміру земельного податку для земель с/г призначення, тобто, з урахуванням коефіцієнту індексації, не менше 17379,36 гривень на рік.

Рішенням 24-ї сесії 5-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 29.07.2009 року було залишено ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» ставку річної орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,8770 га у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, а рішенням 28-ї сесії 5-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 12.03.2010 року №1701 ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» встановлено ставку орендної плати вказаної земельної ділянки в розмірі 3% відповідно до грошової оцінки земель селища Клавдієво-Тарасове, терміном на 5 років.

По даний час додаткова угода з ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» не укладена.

Проте ОСОБА_2, користуючись тим, що є головою постійної комісії з інвестицій та земельних питань, умисно не вносив питання на розгляд комісії та сесії про перегляд розміру орендної плати за земельну ділянку, переданої в оренду ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» та внесення змін до договору, не контролював виконання рішень сесії.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» конфлікт інтересів - суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.

Згідно з п.б ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад.

Відповідно до ст.14 цього Закону, особи зазначені у пункті 1 та підпунктах «а», «б» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані:

1) уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникненн

конфлікту інтересів;

2) повідомляти невідкладно безпосереднього керівника про наявніст

конфлікту інтересів.

Таким чином, ОСОБА_2, будучи генеральним директором ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» та одночасно головою комісії з інвестицій та земельних питань Клавдієво-Тарасівської селищної ради, тобто особою, уповноваженою на виконання функцій органу місцевого самоврядування, здійснюючи контроль за виконанням рішень ради та являючись відповідно до п. «б» ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення, діючи умисно в особистих корисливих інтересах, всупереч вказаних нормативно-правових актів, достовірно знаючи про наявність рішення 26-ї сесії 5-го скликання Клавдієво-Тарасівської селищної ради від 23.12.2009 року, яким було затверджено нормативну грошову оцінку земель смт. Клавдієво-Тарасове та с. Пороскотень та у зв'язку з прийняттям якого йому необхідно було переукласти договір оренди земельної ділянки від 28.02.2006 року, у період з 16.11.2010 року по теперішній час, не вносив на розгляд комісії з інвестицій та земельних питань Клавдієво-Тарасівської селищної ради та сесії Клавдієво-Тарасівської селищної ради питання про перегляд розміру орендної плати за земельну ділянку, переданої в оренду ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема», відповідно до договору від 28.02.2006 року та внесення відповідних змін до цього договору і по даний час ОСОБА_2 не повідомив Клавдієво-Тарасівську селищну раду про наявність зазначеного конфлікту інтересів та не вжив інших заходів щодо його усунення.

Такі дії ОСОБА_2 позбавили Клавдієво-Тарасівську селищну раду можливості переукласти договір оренди земельної ділянки від 28.02.2006 року і привести його у відповідність з діючим земельним законодавством та призвели до недотримання Клавдієво-Тарасівською селищною радою орендної плати у повному розмірі.

Своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги ч.1 ст.14 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції».


На вказану постанову суду, ОСОБА_2 подав апеляцію, в якій вважає постанову незаконною та необґрунтованою, оскільки суд не розглянув жодного його заперечення по суті справи та не вказав, чому вважає його доводи безпідставними. Апелянт впевнений, що в даній ситуації конфлікт інтересів відсутній, оскільки відсутня суперечність між його особистими інтересами та його службовими повноваженнями. В його діях відсутня вина щодо неповідомлення безпосереднього керівника про існуючий конфлікт інтересів, і судом це не встановлено, так як чинним законодавством не передбачено, хто є безпосереднім керівником депутата місцевої ради, а селищний голова не являється його безпосереднім керівником. Також, він, як голова постійної комісії з питань інвестицій та земельних питань не має особистих службових повноважень щодо зміни умов договорів оренди земельної ділянки від імені місцевої ради, а селищний голова та землевпорядник не використали своїх повноважень та не здійснили жодних дій на виконання своїх посадових обов'язків, щодо своєчасного внесення змін до договорів оренди. Окрім цього, апелянт вважає, що на момент розгляду справи у суді, закінчився строк притягнення його до адміністративної відповідальності, передбачений ст.38 КУпАП, оскільки прокурор виявив зазначене у протоколі правопорушення до 06.09.2012р., тобто термін притягнення до адміністративної відповідальності сплинув 06.12.2012р. Тому просить постанову скасувати, а провадження по справі закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.


У судовому засіданні правопорушник ОСОБА_2 апеляцію підтримав, підтвердив викладені обставини, просив її задовольнити.


Прокурори Бутович О.І. і Радченко Н.М. у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні апеляції, оскільки постанова суду першої інстанції законна та обґрунтована.


Вислухавши пояснення учасників процесу, селищного голову смт. Клавдієво-Тарасове ОСОБА_5, допитаного у судовому засіданні в якості свідка, який підтвердив, що службові обов'язки ОСОБА_2 дозволяли йому вплинути на вирішення питання пов'язаного з укладенням додаткової угоди; дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з наступних підстав.


Доводи правопорушника про те, що в даній ситуації конфлікт інтересів відсутній, оскільки немає суперечності між його особистими інтересами та службовими повноваженнями, а він, як голова постійної комісії з питань інвестицій та земельних питань не має особистих службових повноважень щодо зміни умов договорів оренди земельної ділянки від імені місцевої ради, є безпідставними.


Так, відповідно до ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», конфліктом інтересів є суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй повноважень.


З наявних у матеріалах справи доказів та з пояснень селищного голови смт. Клавдієво-Тарасове ОСОБА_5, допитаного в якості свідка під час розгляду справи в Апеляційному суді Київської області, видно, що при необхідності внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, це питання розглядається на засіданні постійної комісії з інвестицій та земельних питань Клавдієво-Тарасівської селищної ради, головою якої є ОСОБА_2 У разі коли інша сторона (приватний підприємець, підприємство, товариство та інш.) ігнорує інформацію ради про необхідність укладення додаткових угод, голова постійної комісії з інвестицій та земельних питань (після попереднього обговорення на вищевказаній комісії) вносить на розгляд сесії питання про розірвання договору у судовому порядку, або скасування рішення.


По справі встановлено, що ОСОБА_2 знав про необхідність внесення змін до укладеного між ним, як генеральним директором ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема» та Клавдієво-Тарасівською селищною радою Бородянського району Київської області договору оренди земельної ділянки від 18.02.2006 року, в частині збільшення ставки орендної плати, яка виникла внаслідок законодавчих змін.

При цьому, ОСОБА_2, як директор ТОВ «Мале підприємство «ІнтерЕОМсистема», не вчиняв жодних дій направлених на розв'язання даної ситуації.

Разом з тим, ОСОБА_2 займав посаду голови постійної комісії з інвестицій та земельних питань Клавдієво-Тарасівської селищної ради, службові повноваження якої могли вплинути на вирішення вказаного питання, у тому числі й на розірвання договору або скасування рішення.

Вказані факти підтверджують наявність конфлікту інтересів, оскільки підтверджують суперечність між особистими інтересами ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями.


Відповідно до ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», з метою урегулювання конфлікту інтересів, особи зобов'язані уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів, повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.


Оскільки ОСОБА_2 не вжив жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів, а при його виникненні не повідомив про вказаний факт безпосереднього керівника, суд вважає, що він допустив порушення вимог ст.14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а відповідно у його діях наявний склад корупційного правопорушення передбаченого ст.172-7 КУпАП.


Доводи апеляції про те, що ОСОБА_2 не є суб'єктом корупційного правопорушення, оскільки селищний голова не являється безпосереднім керівником депутата місцевої ради, не ґрунтуються на Законі, оскільки відповідно до п. «б» ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єктами відповідальності за корупційне правопорушення є депутати місцевих рад.


Не знайшли свого підтвердження і доводи апеляції про те, що на час постановлення оскаржуваного рішення сплили строки накладення стягнення, визначені ст. 38 КУпАП, оскільки як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення складений 28.11.2012 року, а постанова суду першої інстанції винесена 17.12.2012 року, тобто у визначених законом межах накладення адміністративного стягнення.


Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає, що висновки суду першої інстанції є законними та обґрунтованими, і підстав для скасування постанови апеляційний суд не вбачає, а тому апеляція задоволенню не підлягає.


Керуючись ст.294 КУпАП, апеляційний суд, -


П О С Т А Н О В И В :


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.


Постанову судді Бородянського районного суду Київської області від 17 грудня 2012 року щодо ОСОБА_2 залишити без змін.


Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.




Суддя Апеляційного суду

Київської області Ю.М. Слива




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація