Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/463/13- к
Кримінальне
провадження № 12012060250000090
У Х В А Л А
про тимчасовий доступ до речей і докуметів
18.02.2013
Слідчий суддя Овруцького районного суду Житомирської області Вачко В. І.
при секретарі Першко А. А.,
за участю:
сторони кримінального провадження – слідчого СВ Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1,
особи, у володінні яких знаходяться речі і документи – не з’явились,
розглянув клопотання слідчого СВ Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області ОСОБА_2, погоджене прокурором Овруцької міжрайонної прокуратури Житомирської області ОСОБА_3,
про тимчасовий доступ до речей і документів,
ВСТАНОВИВ:
У поданому 01.02.2013 року до суду клопотанні слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, за якими підтверджується, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька с.Піщаниця Овруцького району Житомирської області уклала кредитний договір з банком ПАТ КБ «Правекс Банк», а саме до кредитного договору та документів щодо сплати заборгованості (тобто можливість ознайомитись з ними та вилучити для проведення почеркознавчої експертизи); надати тимчасовий доступ до документів, за якими підтверджується, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька с.Піщаниця Овруцького району Житомирської області уклала кредитний договір з банком ПАТ КБ «Надра», а саме до кредитного договору та документів щодо сплати заборгованості (тобто можливість ознайомитись з ними та вилучити для проведення почеркознавчої експертизи).
Клопотання мотивоване тим, що в 2006 році ОСОБА_4 уклалала кредитний договір в м.Овруч Житомирської області в магазині «Універмаг» (ПП «Тарасова») з банком «Дельта» на купівлю мопеда, якого в подальшому забрав та не повернув працівник магазину ОСОБА_5. Грошові кошти в сумі 3937,50 грн. з банку «Дельта» були перераховані на поточний рахунок ПП «Тарасової» № 2600601080041, відкритий в АКБ «Правекс Банк». На даний час ОСОБА_4 надходять повідомлення з вимогою сплатити заборгованість по кредитному договору до банків ПАТ КБ «Правекс Банк» та ПАТ КБ «Надра». Досудовим розслідуванням встановлено, що після оформлення кредитного договору з банком «Дельта», паспорт громадянина України, виданий на ім'я ОСОБА_4, та ідентифікаційний код останньої деякий час перебували у ОСОБА_5, що може свідчити про оформлення ним кредитних договорів в інших банках на ім'я ОСОБА_4 Однак, в ході проведення досудового розслідування отримати дані, які б підтверджували факти отримання ОСОБА_4, жителькою с.Піщаниця Овруцького району Житомирської області, грошових коштів за кредитними договорами в вищевказаних банках ПАТ КБ «Правекс Банк» та ПАТ КБ «Надра» не видалось можливим. Відтак, у слідчого виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, якими підтверджується, що ОСОБА_4 отримала грошові кошти в банківських установах ПАТ КБ «Правекс Банк» та ПАТ КБ «Надра», що має значення для встановлення всіх обставин у кримінальному провадженні, тому слідчий просить клопотання задоволити.
18.02.2013 року слідчим за погодженням з прокурором подано уточнення до клопотання від 01.02.2013 року, в якому висловлено прохання надати тимчасовий доступ до документів слідчому СВ Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1
Матеріали досудового розслідування внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12012060250000090 від 06.12.2012 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.356 КК України (самоуправство).
У відповідності до ч.1 ст.163 КПК слідчий суддя після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів здійснив судовий виклик сторони кримінального провадження, яка подала клопотання та осіб, у володінні яких знаходяться такі речі і документи. Однак, особи, у володінні яких знаходяться речі і документи - ПАТ КБ «Правекс Банк» та ПАТ КБ «Надра», за судовим викликом представників до суду не скерували, про причини неявки не повідомили.
Згідно з ч.4 ст.163 КПК неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку сторони кримінального провадження, суд приходить до висновку про задоволення клопотання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Клопотання відповідає вимогам, встановленим ст.160 КПК.
Згідно з ч.5 ст.163 КПК слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п.5 ст.162 КПК відомості, які можуть становити банківську таємницю, належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відомості про обслуговування ОСОБА_4 у банківських установах ПАТ КБ «Правекс Банк» та ПАТ КБ «Надра» згідно з ст.60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» становлять банківську таємницю, а отже, документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч.6 ст.163 КПК слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Тому, з огляду на викладене, враховуючи, що документи, про які йдеться в клопотанні, перебувають у володінні ПАТ КБ «Правекс Банк» та ПАТ КБ «Надра», містять охоронювану законом таємницю, однак, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 12012060250000090, оскільки відомості, що містяться у цих документах, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні і іншими способами довести всі обставини вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.356 КК України, неможливо, слідчий суддя вбачає за доцільне надати слідчому тимчасовий доступ до документів згідно з заявленими клопотанням та уточненням до нього.
Частиною 7 ст.163 КПК передбачено, що слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати зокрема, що таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
У даному випадку метою отримання доступу до документів є проведення в ході досудового розслідування почеркознавчої експертизи, здійснення якої неможливе без вилучення документів.
Відтак, керуючись ст.ст.159, 160, 163, 164, 166, 309 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
1. Надати слідчому СВ Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1 тимчасовий доступ до документів, за якими підтверджується, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька с.Піщаниця Овруцького району Житомирської області, уклала кредитний договір з банком ПАТ КБ «Правекс Банк», а саме до кредитного договору та документів щодо сплати заборгованості, для ознайомлення та вилучення з метою проведення почеркознавчої експертизи;
2. Надати слідчому СВ Овруцького РВ УМВС України в Житомирській області ОСОБА_1 тимчасовий доступ до документів, за якими підтверджується, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителька с.Піщаниця Овруцького району Житомирської області, уклала кредитний договір з банком ПАТ КБ «Надра», а саме до кредитного договору та документів щодо сплати заборгованості, для ознайомлення та вилучення з метою проведення почеркознавчої експертизи.
3. Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
4. У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
5. Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
ОСОБА_6