Справа № 0904/1535/12
Номер провадження 2/341/35/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2013 року Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді - Гаполяка Т.В.
секретарів судових засідань - Томин Л.В., Цимбалістої О.В.
в м. Галич розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третьої особи - Відділу державної виконавчої служби Галицького районного управління юстиції про збільшення розміру аліментів та стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів, суд -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернулась з позовом до ОСОБА_4, третьої особи - Відділу державної виконавчої служби Галицького районного управління юстиції про збільшення розміру аліментів та стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що перебувала в шлюбі з ОСОБА_4 На даний час шлюб розірвано. В шлюбі народилось троє дітей: син ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, донька ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2, донька ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н.
28 грудня 2011 року Галицьким районним судом Івано-Франківської області винесено рішення про стягнення з ОСОБА_4 в користь ОСОБА_3 аліменти утримання дітей: сина ОСОБА_5, дочок ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в розмірі по 1 000 грн. в місяць на кожного до досягнення дітьми повноліття та 3 000 грн. одноразово в рік додаткових витрат, пов'язаних з оздоровленням сина ОСОБА_5. На даний час суми стягнутих аліментів є недостатніми для утримання дітей, забезпечення достатнього фізичного, духовного розвитку, а тому просить збільшити розмір стягуваних аліментів до 5 000 грн. в місяць на утримання кожної дитини. Відповідач здійснює підприємницьку діяльність, має значні доходи, відтак здатен сплачувати аліменти в більшому розмірі.
Визначені рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2011 року аліменти позивач добровільно не сплачує. Стягнення таких здійснюється органами державної виконавчої служби Галицького районного управління юстиції, однак із пропущенням строків сплати. Тому, позивач просить стягнути з відповідача неустойку за прострочення сплати аліментів за період з вересня 2011 року по червень 2012 року, яка згідно розрахунку складає 17 803 грн. 80 коп.
В судовому засіданні позивач, його представник адвокат ОСОБА_8 позов підтримали надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Додатково зазначили, що згідно наданих державною податковою інспекцією відомостей, доходи відповідача, як суб'єкта підприємницької діяльності від реалізації товарів, робіт послуг в 2012 році порівняно з 2011 роком збільшились в декілька разів.
Відповідач, його представник в судовому засіданні позов заперечили. Відповідач пояснив, що на даний час проживає з позивачем роздільно. Йому відомо, що рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2011 року визначено належні до сплати аліменти в розмірі - 1 000 грн. в місяць на кожну дитину. Вважає, що такий розмір аліментів є достатнім, оскільки проживаючи сім'єю витрати на утримання всіх трьох дітей складали в межах 5 000 грн. Сплату аліментів вчасно не здійснював з поважних причин - відсутність коштів. Додатково пояснив, що надані державною податковою інспекцією відомості про його доходи, як суб'єкта підприємницької діяльності від реалізації товарів, робіт послуг не відображають дійсного матеріального становища особи. Дані відомості відображають валовий дохід особи від здійснення підприємницької діяльності, без врахування витрат особи - підприємця (не відображають чистий дохід).
Представник третьої особи - Відділу державної виконавчої служби Галицького районного управління юстиції Боберський Р.П. пояснив, що відділом державної виконавчої служби Галицького районного управління юстиції виконується рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області про стягнення з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання неповнолітніх дітей. Боржник на виклики державного виконавця не з'являється, добровільно рішення суду не виконує, виконання такого здійснюється шляхом примусового списання коштів з баківських рахунків ОСОБА_4 Представником подано довідку-розрахунок заборгованості по сплаті аліментів.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, відповідача, його представника, представника третьої особи, дослідивши інші докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, враховуючи наступне.
Позивач та відповідач перебували в шлюбі, який розірвано рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 03 квітня 2012 року. В шлюбі народилось троє дітей:
- син ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 р. н., на даний час виповнилось 15 років;
- донька ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2, на даний час виповнилось 11 років;
- донька ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., на даний час виповнилось 6 років,
що стверджується наявними в матеріалах справи свідоцтвами про народження. Галицьким районним судом Івано-Франківської області 28 грудня 2011 року винесено рішення про стягнення з ОСОБА_4 в користь ОСОБА_3 аліментів утримання дітей: сина ОСОБА_5, дочок ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в розмірі по 1 000 грн. в місяць на кожного до досягнення дітьми повноліття та 3 000 грн. одноразово в рік додаткових витрат, пов'язаних з оздоровленням сина ОСОБА_5.
Відповідач ОСОБА_4 здійснює підприємницьку діяльність і згідно відомостей, наданих ДПІ у Галицькому р-ні, Івано-Франківської області обсяг виручки від реалізації товарів, робіт, послуг останнього за 2011 рік становить 422 024 грн., а за 1-3 квартали 2012 року становить 1 439 489,40 грн.
Позивач ОСОБА_3 також здійснює підприємницьку діяльність і згідно відомостей, наданих ДПІ у Галицькому р-ні, Івано-Франківської області обсяг виручки від реалізації товарів, робіт, послуг останньої за 2011 рік становить 253 053 грн., а за 1-3 квартали 2012 року становить 613 338 грн.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. ч. 2, 3, ст. 181 СК України, за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує, зокрема, стан здоров'я та матеріальне становище дитини, стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», встановлено у 2013 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 1210 гривень, з 1 грудня - 1286 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, зокрема, встановлений законом розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років, обов'язок обох батьків утримувати дітей до досягнення повноліття, наявність доходів в кожного з батьків, суд вважає, що призначені рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2011 року аліменти в розмірі 1 000 грн. на кожну дитину, які підлягають сплаті відповідачем, є достатніми для забезпечення рівня життя дитини, достатнього для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Відтак, позов в частині збільшення розміру стягуваних аліментів не підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 СК України, при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Судом встановлено, що відповідач знаючи про обов'язок сплачувати аліменти, добровільно такі не сплачував, відтак допустив заборгованість. Аліменти стягувались в примусовому порядку державною виконавчою службою. Заборгованість по сплаті аліментів доводиться довідкою - розрахунком виданою відділом ДВС Галицького районного управління юстиції. За таких обставин з відповідача слід стягнути неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів. Перевіривши правильність розрахунку неустойки (пені) наданої позивачем, суд вважає що таку слід визначити:
- з розрахунку одного відсотка за кожен день прострочення від суми боргу в межах місячного платежу, в частині якого рішення звернуто до негайного виконання за період починаючи з 28 грудня 2011 року - з дня винесення рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2011 року до часу погашення боргу.
- з розрахунку одного відсотка за кожен день прострочення від суми решту боргу по сплаті аліментів за період починаючи з починаючи з 11 січня 2012 року - з дня набрання законної сили рішенням Галицького районного суду Івано-Франківської області від 28 грудня 2011 року чи з моменту виникнення боргу по наступному платежу і до часу погашення боргу.
Відтак, сума неустойки (пені), що підлягає до стягнення, складає 13 529 грн.
Суд критично оцінює доводи відповідача про неможливість сплати аліментів у зв'язку з відсутністю коштів, оскільки такі спростовуються відомостями, наданими ДПІ про наявність у ОСОБА_4, як суб'єкта підприємницької діяльності доходів від реалізації товарів, робіт, послуг.
Судові витрати по справі розподілити між сторонами відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, згідно якої, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.209 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 неустойку за прострочення сплати аліментів в розмірі 17 803, 80 грн.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 понесені витрати на правову допомогу в розмірі 150 грн.
В задоволенні позову в частині збільшення розміру стягуваних аліментів відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 214,60 грн. судового збору, які зарахувати на п/р 31214206700079, одержувач коштів УДКСУ в Галицькому районі Івано-Франківської обл., банк одержувача - ГУДКСУ в Івано-Франківській обл., МФО 836014, код за ЄДРПО 02891581.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з моменту його проголошення через Галицький районний суд Івано-Франківської області.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення
Суддя:Т. В. Гаполяк