Судове рішення #28196915

Справа № 1008/7574/12 Головуючий у І інстанції Жук М.В.

Провадження № 22-ц/780/1382/13 Доповідач у 2 інстанції Ігнатченко Н.В.

Категорія 47 28.02.2013

РІШЕННЯ

Іменем України

26 лютого 2013 року м. Київ

Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:

Головуючого судді : Поліщука М.А.,

суддів : Ігнатченко Н.В., Малорода О.І.,

при секретарі : Лопатюк В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Апеляційного суду Київської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів, -

в с т а н о в и л а:

У грудні 2012 року ОСОБА_4 звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що 11 червня 2011 року вона з відповідачем перебуває у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу сторони мають доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом з позивачем та перебуває на її утриманні.

Позивач зазначила, що на даний час вона не працює, а матеріальної допомоги на її утримання та утримання доньки відповідач в добровільному порядку не надає, маючи таку можливість.

ОСОБА_4 просила суд стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дружини в твердій грошовій сумі в розмірі 1500,00 грн. щомісячно, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду та до досягнення їх донькою ОСОБА_4 трирічного віку, та аліменти на утримання доньки у твердій грошовій сумі в розмірі 1500,00 грн. до досягнення нею повноліття.


Рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2012 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліменти на утримання доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 800,00 грн. щомісячно, починаючи з 5 грудня 2012 року до досягнення ОСОБА_4 повноліття.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_4 аліменти на її утримання у розмірі 206,00 грн. щомісячно, починаючи з 5 грудня 2012 року до досягнення ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, трьохрічного віку, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_2.

В решті позовних вимог відмовлено.

Допущено негайне виконання рішення у межах суми платежу за один місяць.

Вирішено питання про розподіл судових витрат.


Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення скасувати, з мотивів порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Апелянт просить суд стягнути з нього аліменти на утримання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 600,00 грн. щомісячно, починаючи з 5 грудня 2012 року до досягнення повноліття, а в іншій частині позовних вимог відмовити.


Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення сторін, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково, рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2012 року змінити в частині стягнення аліментів на утримання малолітньої ОСОБА_4 з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Так судом встановлено, що 11 червня 2011 року між сторонами було укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1, актовий запис № 120, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Васильківського МУЮ у Київській області 11 червня 2011 року.

Від шлюбу сторони мають доньку - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить свідоцтво про народження НОМЕР_2, актовий запис 236, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Васильківського МУЮ у Київській області 20 червня 2012 року.

При розгляді справи встановлено та не заперечувалося сторонами, що стосунки між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 погіршились, внаслідок чого вони припинили спільне проживання, не ведуть спільного господарства та фактичних шлюбних відносин між ними немає. Також встановлено, що малолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає з позивачем.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що в силу приписів ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Оскільки ОСОБА_4 не працює у зв'язку з доглядом за дитиною та потребує матеріальної допомоги, її дохід менше ніж прожитковий мінімум визначений законом на 206 грн., а також з урахуванням того, що у відповідача не має постійного доходу, суд прийшов до висновку про необхідність стягнення аліментів на утримання позивача до досягнення дитиною трьохрічного віку у розмірі, що становить різницю між її доходом та законодавчо визначеним прожитковим мінімумом.

При цьому, визначаючи розмір аліментів на утримання дитини в сумі 800,00 грн., суд виходив зі стану здоров'я, віку та матеріального стану відповідача та того, що малолітня ОСОБА_4 проживає з позивачем.

Такий висновок суду не в повній мірі відповідає вимогам законодавства, при визначенні розміру аліментів на утриманню дитини, що підлягають стягненню з відповідача, суд неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи.

Відповідно до ст. 184 СК України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин , що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають значення.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 цього кодексу.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про державний бюджет України на 2012 рік», у 2012 році прожитковий мінімум для дітей від 6 до 18 років із 1 грудня 2012 року встановлено в розмірі 1197 грн.

Оскільки згідно до ст. 180 СК України обов'язок утримувати дитину покладається на обох батьків, а тому, визначаючи розмір аліментів з урахуванням того, що відповідач не має постійного місця роботи, суд першої інстанції вірно прийшов до висновку про стягнення з ОСОБА_2 на Користь ОСОБА_4 аліменти на утримання малолітньої дитини в твердій грошовій сумі, але невірно визначився щодо розміру 800,00 грн., не взявши до уваги розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку згідно до ст. 12 ЗУ «Про державний бюджет України на 2012 рік», оскільки половина прожиткового мінімуму для дитини відповідно віку становить 598,50грн.

Виходячи із засад справедливості цивільного судочинства та необхідності захисту інтересів малолітньої дитини, колегія суддів приходить до висновку про необхідність зміни розміру стягнення аліментів на утримання дитини з 800 грн. на 600 грн.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що міськрайонний суд правомірно прийшов до висновку щодо необхідності стягнення з відповідача аліментів на утримання позивача до досягнення дитиною трьохрічного віку у розмірі, що становить різницю між її доходом та законодавчо визначеним прожитковим мінімумом, так як у відповідності до ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.

Крім того частинами 1, 2, 4 ст. 75 СК України передбачено, що дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. Право на утримання (аліменти) має той з подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи, від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановлено законом.

За Законом України «Про державний бюджет України на 2012» прожитковий мінімум з 1 грудня 2012 року становить 1095 грн.

В судовому засіданні представник позивача пояснив, що отримує допомогу від держави і визначений судом першої інстанції розмір аліментів на її утримання доповнює державну допомогу до прожиткового мінімума.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції у відповідності вимог ст.ст. 212 - 214 ЦПК України належним чином з'ясував фактичні обставини справи, від яких залежить правильне вирішення спору щодо вимог ОСОБА_4 по стягненню аліментів на своє утримання до досягнення малолітньою ОСОБА_4 трьохрічного віку, і яка правова норма підлягає застосуванню для правовідносин, що виникли між сторонами.

Доводи ж апеляційної скарги про те, що силу вимог 83 СК України апелянта може бути позбавлено права на утримання позивача, так як подружжя перебувало в шлюбних відносинах нетривалий час є надуманими та висновків суду не спростовують, адже апелянтом в порушення вимог ч. 1 ст. 57, ч. 1 ст. 58, ч. 2 ст. 59 та ст. 60 ЦПК України не надано належних доказів, що їхній шлюб з ОСОБА_4 в розумінні норм сімейного законодавства мав нетривалий характер.

Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

З викладених вище підстав колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову не в повній мірі відповідає матеріалам справи, ухвалене з порушенням норм процесуального та матеріального права і підлягає зміні в частині стягнення аліментів на утримання малолітньої ОСОБА_4, оскільки вимоги апелянта в цій частині ґрунтуються на приписах закону.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 209, 218, 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

в и р і ш и л а:


Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 14 грудня 2012 року змінити, виклавши абзац другий резолютивої частини рішення в такій редакції: «Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 600,00 грн. (шістсот) щомісячно, починаючи з 5 грудня 2012 року до досягнення ОСОБА_4 повноліття.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня проголошення.


Головуючий


Судді:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація