Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/138/13-ц
Провадження № 2/670/79/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2013року смт. Віньківці
Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Марціцкої І.Б.
при секретарі Главацькому О.І.
за участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Віньківці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Зорянської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. У своїй позовній заяві позивач зазначив, що в 2010 році померла його матір ОСОБА_2, яка була власником садиби, що знаходиться в АДРЕСА_1. Позивач являється єдиним спадкоємцем майна померлої за законом, як її син. В лютому 2013 року позивач звернувся до нотаріуса для прийняття спадщини, однак, державним нотаріусом Віньковецької державної нотаріальної контори постановою було відмовлено у прийнятті заяви на відкриття спадщини за законом, у зв'язку з пропущеним шестимісячним строком.
ОСОБА_1 вказав, що даний строк він пропустив з поважних причин, так як на початку березня 2011 року перебував на заробітках у місті Вінниці, в такий спосіб заробляв на утримання своєї сім'ї.
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у його заяві, просив задовільнити їх повністю.
Представник відповідача, Зорянської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області, надав суду письмову заяву, у якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнав та просив справу розглянути за відсутності представника сільської ради.
Свідок ОСОБА_3 пояснив, що є сусідом позивача і йому достовірно відомо, що протягом зими та березня місяця 2011 року ОСОБА_1 перебував на заробітках в місті Вінниці.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначила, що позивач був єдиним сином померлої ОСОБА_5, здійснив її поховання, вчасно не зміг подати заяву про прийняття спадщини, так як протягом лютого - березня 2011 року перебував на роботі в місті Вінниці.
Свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснив, що разом з позивачем протягом лютого - квітня 2011 року перебували на роботі по найму в місті Вінниця. ОСОБА_1 об'єктивно не міг подати заяви про прийняття спадщини, так як змушений був заробити на утримання своєї сім'ї.
Заслухавши представника позивача, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2, видане Зорянською сільською радою Віньковецького району Хмельницької області актовий запис № 10.
Позивач є сином померлої ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, видане 13 травня 1954 року та являється єдиним спадкоємцем майна померлої за законом.
Відповідно до довідки виданої Зорянської сільської радою Віньковецького району Хмельницької області від 01.02.2013 року № 58, ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована та проживала одна за адресою: АДРЕСА_1, Віньковецького району Хмельницької області.
Відповідно до свідоцтва про право власності на домоволодіння від 31 жовтня 2002 року, домоволодіння № 4 загальною площею 43,6 кв.м., яке розташоване в АДРЕСА_1 належить на праві особистої власності ОСОБА_2. Згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХМ № 022281, ОСОБА_2 належить земельна ділянка розміром 1,52 га на території с. Зоряне, Віньковецького району Хмельницької області.
07 лютого 2013 року позивач звернувся із заявою до державного нотаріуса Віньковецької державної нотаріальної контори з метою оформити спадкове майно, проте, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 32/02-31 від 07.02.2013 року ОСОБА_1 відмовлено у прийнятті заяви на відкриття спадщини за законом у зв'язку з пропуском шестимісячного строку.
Причиною пропуску прийняття спадщини є перебування позивача за межами району, зокрема у м. Вінниці, де працював по найму, так як змушений був утримувати сім'ю, що підтверджується поясненнями свідків.
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" вирішуючи питання про визначені особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Відповідно до приписів ч.3. ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 60 ЦПК України докази в їх сукупності, враховуючи, що представник відповідача визнав позовні вимоги, що не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, суд дійшов висновку, що строк подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини пропущено з поважної причини, тому визнає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 11, 60, 174, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, ст. 1272 Цивільного кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Віньковецького району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, протягом трьох місяців після набрання рішенням чинності.
Рішення набирає законної сили через десять днів з дня його проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Хмельницької області через Віньковецький районний суд.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Марціцка І. Б.