Судове рішення #28263854

Справа № 1323/2-1788/11 Головуючий у 1 інстанції: Янів Н.М.

Провадження № 22-ц/783/1513/13 Доповідач в 2-й інстанції: Кіт І. Н.

Категорія: 45


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2013 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Львівської області в складі:

головуючого: Кота І.Н.

суддів: Каблака П.І., Курій Н.М.

при секретарі: Данилик І.І.

розглянула у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 05 жовтня 2012р.

Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги , колегія суддів,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 05 жовтня 2012 року задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 та Стрийської міської ради про погодження меж землекористування.

Визнано погодженою межу земельної ділянки площею 0,0351 га на АДРЕСА_1 виділену для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, згідно акту встановлення і узгодження меж земельної ділянки від 20 липня 2010р. та абрису земельної ділянки.

Рішення міськрайонного суду оскаржила відповідач. В апеляційній скарзі покликається на його незаконність і необґрунтованість. Зокрема посилається на помилковість висновку суду про порушення прав землекористування позивача, бо таких у нього не виникло через те, що земельна ділянка досі не надана йому в користування чи власність із визначенням її меж у натурі та видачею правовстановлюючих документів, а саме державного акту про право власності. Крім того, невірним є висновок суду, що наявна у фактичному користуванні позивача земельна ділянка вже огороджена належно встановленими довгостроковими межовими знаками. Просить оскаржуване рішення міськрайонного суду скасувати з ухваленням судом апеляційної інстанції нового рішення про відмову в задоволенні безпідставно пред»явленого до неї позову.

Перевіривши у межах доводів апеляційної скарги та пред»явлених позовних вимог законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи із наступного.

Відповідно до вимог ст.ст. 3, 4, 11, 59 60 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданих відповідно до вимог цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб які беруть участь у справі. При цьому, кожна із сторін зобов»язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Захист прав у порядку цивільного судочинства - це передбачені законом способи охорони, цивільних , житлових, земельних, сімейних чи трудових прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Тому власних порушеного права повинен довести наявність у нього такого права і може скористатися не будь-яким, а лише конкретно визначеним законом способом захисту свого права. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст.16 ЦК України, а також визначається спеціальними законами , які регулюють конкретні правовідносини.

Згідно із ч.3 ст.152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а ) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; г) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом способів.

Крім того, згідно із положеннями ст.106 ЗК України лише власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприянню встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадку коли вони згникли, перемістились або стали невиразними.

Жодних доказів на підтвердження того, що сторони є власниками суміжних земельних ділянок у матеріалах справи немає.

В цьому зв»язку , до юрисдикції суду не належать спори про встановлення меж земельної ділянки, оскільки відповідно до ст.125 ЗК України право власності або постійного землекористування виникає лише після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Відповідно до п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України » Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ « від 16 квітня 2004р. № 7 , згідно із ст.158 ЗК України суди розглядають справи за спорами про межі земельних ділянок, що що вже перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників, які не погоджуються з рішенням органу місцевого самоврядування чи органу влади з питань земельних ресурсів.

Оскільки земельна ділянка не перебуває у власності чи користуванні позивача, підтвердженими виданими йому правоустановлюючими документами, рішення суду про задоволення його позову не відповідає вимогам матеріального права, а тому в силу вимог ч.1 ст.309 ЦПК України залишатися в законній силі не може й підлягає безумовному скасуванню з ухваленням судом апеляційної інстанції нового рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_3 за його безпідставністю.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів.-

В И Р І Ш И Л А :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволити. Рішення Стрийського міськрайонного районного суду Львівської області від 05 жовтня 2012року скасувати з ухваленням судом апеляційної інстанції нового рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_3.

Рішення апеляційного суду вступає в законну силу з дня його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку протягом 20-ти днів, шляхом подання на нього касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий Кіт І.Н.


Судді : Каблак П.І.

Курій Н.М.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація