Цивільне судочинство: Справа № 2-99/08
позовне провадження
категорія-спори про спадкове право -36
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
“14“ травня 2008 року Любомльський районний суд Волинської області в складі :
головуючого - судді ПЕШКОВА М.І.,
при секретарі НОСКУ А.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Любомль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олеської сільської ради Любомльського району про визнання права власності на житлові будинки,-
в с т а н о в и в :
До суду із позовною заявою звернувся ОСОБА_1, який просить постановити рішення, котрим визнати за ним право власності на житлові будинки, що знаходяться в АДРЕСА_1 та під АДРЕСА_2 відповідно, які він успадкував за законом після смерті матері ОСОБА_3 Свої вимоги обгрунтував тим, що після смерті його діда ОСОБА_4, відкрилася спадщина, яку за законом прийняла ОСОБА_3, котра являлася матір'ю позивача. ІНФОРМАЦІЯ_1 року спадкодавець померла, залишивши після себе майно, в тому числі житловий будинок АДРЕСА_1 , а також житловий будинок батька ОСОБА_4, який також знаходиться в АДРЕСА_2. Позивач як спадкоємець майна після померлої матері, в нотаріальному порядку не може оформити спадщину, так як за життя спадкодавець не виготовила правовстановлюючих документів як на свій будинок так і на будинок, що успадкувала від батька, тому змушений звертатися до суду з позовом про визнання його спадкоємцем та власником оспорюваних будинків.
Представник позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримала повністю та пояснила, що ОСОБА_3 являлася матір'ю її довірителя, була власником житлового будинку АДРЕСА_1, а також житлового будинку АДРЕСА_2, який вона успадкувала від свого батька ОСОБА_4 , та які знаходяться АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 померла, усе належне їй майно за законом успадкував позивач , оскільки проживав з померлою. В нотаріальному порядку оформити спадщину не може, через відсутність первинної реєстрації будівель за життя спадкодавця.
Відповідач у судове засідання не з'явився, однак направив до канцелярії суду клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника, проти позову не заперечує.
Аналізом доказів по справі встановлено наступне.
Копією свідоцтва про народження НОМЕР_1, виданого Олеською сільською радою Любомльського району 30.07.1968 року, стверджено, що матір'ю ОСОБА_1 являлася ОСОБА_3 .
З копії свідоцтва про народження НОМЕР_2, виданого Оваднівським бюро ЗАГС 30.05.1947 року, вбачається, що батьком ОСОБА_3 являвся ОСОБА_4 .
У відповідності до копії свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_3, виданого 23.11.1994 року Олеською сільською радою , після одруження ОСОБА_3 присвоєно прізвище Вільчинська.
Згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_4, виданого Олеською сільською радою Любомльського району 28.11.2006 року , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Копією свідоцтва про смерть НОМЕР_5, виданого Олеською сільською радою ІНФОРМАЦІЯ_2 року,
стверджено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
1-ша інстанція код суду - 0310
Згідно витягів з погосподарської книги № 1 за 1999 та 2006 роки Олеської сільської ради Любомльського району, будинки АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 відповідно належали ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Довідкою Олеської сільської ради № 151 та від 20.02.2008 року стверджено, що після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок АДРЕСА_1, а також житловий будинок АДРЕСА_2 що належав її батькові ОСОБА_4. В управління та володіння належним майном померлої вступив її син ОСОБА_1. Заборони ( арешту ) на житловий будинок не накладено.
Довідкою Олеської сільської ради № 152 від 20.02.2008 року стверджено, що після смерті ОСОБА_4, залишилося спадкове майно, в тому числі житловий будинок АДРЕСА_2, в управління та володіння яким вступила його дочка ОСОБА_3. Заборони ( арешту ) на житловий будинок не накладено.
З копії заяви, завіреної приватним нотаріусом Сушик О.В. Луцького районного нотаріального округу Волинської області 24.01.2008 року та зареєстрованої в реєстрі за № 220, вбачається, що ОСОБА_5 відмовилася від спадщини, що залишилася після смерті батька ОСОБА_4.
З даних технічного паспорта на житловий будинок АДРЕСА_1, виданого Волинським ОБТІ, вбачається, що земельна ділянка складється : із житлового будинку - А-1, загальною площею 62,7 кв. м., сарая - Б-1 , погріба - П-1 убиральні - У, огорожі - 1.
З даних технічного паспорта на житловий будинок АДРЕСА_2, виданого Волинським ОБТІ, вбачається, що земельна ділянка складється : із житлового будинку - А-1, загальною площею 45,9 кв. м., сарая - Б-1, колодязя - К, огорожі - 1.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України, право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника.
У відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах , що не заборонені законом .
Статтею 392 ЦК України стверджено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
У відповідності до ч. 2 ст. 12 Закону України “Про власність”( ВВР, 1991 № 20, ст. 249 від 07.02.1991 року, із змінами згідно із Законом № 3180-12 від 02.02.1993 року ) , громадянин набуває права власності на доходи від участі в суспільному виробництві, індивідуальної праці, підприємницької діяльності, вкладення коштів у кредитні установи, акціонерні товариства, а також на майно , одержане внаслідок успадкування або укладення інших угод, не заборонених законом.
У ч. 1 ст. 13 згаданого вище Закону зазначено, що об'єктами права власності є жилі будинки, квартири, предмети особистого користування, дачі, садові будинки, предмети домашнього господарства , продуктивна і робоча худоба, земельні ділянки, насадження на земельній ділянці, засоби виробництва, вироблена продукція, транспортні засоби, грошові кошти, інші цінні папери. а також інше майно споживчого і виробничого призначення.
Таким чином, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини та оцінивши подані докази у їх сукупності, з врахуванням вказаних положень Закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212 , 213 ЦПК України , на підставі ст.ст. 328, 346 , 392 , 1268 ЦК України, ст. 12, 13 Закону України “Про власність”, с у д , -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_1, та на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2 , в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3.
Протягом 10 днів з дня проголошення рішення може бути подано заяву про його апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий : суддя М.І. ПЕШКОВ