Справа № 294/322/13-ц
Провадження № 2/294/602/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.03.2013 року Чуднівський районний суд Житомирської області в складі: головуючої-судді Сидор Н.Т., при секретарі Марчук В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Чуднові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Будичанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Будичанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.
В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, відкрилася спадщина, яку позивач прийняв згідно закону, однак не може оформити право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 через відсутність документів, що підтверджують право власності спадкодавця на даний будинок, що унеможливлює оформлення спадщини в нотаріальній конторі. Враховуючи вищенаведене, просить позов задоволити та визнати право власності на зазначене вище будинковолодіння в порядку спадкування, яким він користується та розпоряджається з дня смерті спадкодавця по даний час.
Позивач в судовому засідання позовні вимоги повністю підтримав, дав пояснення аналогічні мотивам позовної заяви. Просить позов задоволити.
Представник відповідача Будичанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області в судове засідання не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги ОСОБА_2 визнає.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 06.02.1979 року (а.с.19), батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Як вбачається з довідки, виданої виконавчим комітетом Будичанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №140 від 18.02.2013 року (а.с.11), станом на квітень 1991 року батьки позивача були членами колгоспного двору і проживали в будинку АДРЕСА_1, і відповідно до ч.2 ст.123 ЦК УРСР (1963 року) набули право власності на даний будинок в рівних частках - по 1/2 кожному, однак документи, які б підтверджували їхнє право власності на будинок не збереглися.
Відповідно до п.6 «а» Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15.04.1991 року не втратили право на частку в його майні. Згідно п.6 «г» даної постанови, згідно зі ст.4 Постанови Верховної Ради України «Про введення в дію Закону Української РСР «Про власність» від 26.03.1991 року №885-ХІІ загальні правила спадкування щодо частки члена колгоспного двору в майні двору застосовуються з 01.07.1990 року.
Із введенням в дію Закону України «Про власність» в разі смерті члена колгоспного двору після 30.06.1990 року спадщина на відповідну частку майна колгоспного двору відкривається після смерті кожного з його членів.
Після смерті ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а.с.6), право на належне їй майно, а саме 1/2 частину будинку АДРЕСА_1, набув її чоловік ОСОБА_4 в порядку спадкування першої черги шляхом фактичного прийняття спадщини, проживаючи разом із спадкодавцем та вступивши у володіння спадковим майном.
Згідно свідоцтва про смерть (а.с.5), ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.380 ЦК України житловий будинок є об'єктом права власності.
Як вбачається із ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Разом з тим, в ст.1261 ЦК України зазначено, що в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, в тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя хто його пережив, та батьки.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті його батька ОСОБА_4 Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_4 немає.
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що позивач вступив у користування спадковим майном після смерті батька, а саме будинком АДРЕСА_1, оскільки утримує дане будинковолодіння, використовує господарські будівлі для ведення господарства, обробляє земельну ділянку.
Згідно постанови державного нотаріуса Чуднівської державної нотаріальної контори Липової Г.О. від 18.02.2013 року №59/02-31 (а.с.3), позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок в АДРЕСА_1, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Згідно рішення Будичанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №18 від 23.11.1993 року, ОСОБА_4 передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку, на якій знаходиться будинок АДРЕСА_1 (а.с.17).
Однак, згідно довідки виконавчого комітету Будичанської сільської ради Чуднівського району Житомирської області №953 від 01.10.2012 року (а.с.4), первинна реєстрація права власності на будинок АДРЕСА_1 не була проведена і правовстановлюючі документи на даний будинок відсутні.
Відповідно до законодавства, що діяло до 2004 року, не було передбачено обов'язкову реєстрацію прав власності на будинок у сільській місцевості.
З врахуванням вище наведеного, а зокрема те , що позивач прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, однак через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок в АДРЕСА_1, який належав померлому, позивач унеможливлений оформити право власності в порядку спадкування на даний будинок, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.4,10,60,88,212,215 ЦПК України, ст.ст.529,548,549 ЦК УРСР 1963 року, ст.ст.328,380,392,1216-1223,1258,1261,1268 ЦК України, суд
в и р і ш и в :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10-ти днів після його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча Н.Т.Сидор