Судове рішення #2861505

справа №2-3572/07 к.25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2007 року місто Донецьк

Пролетарський районний суд м. Донецька в складі:

головуючого судді Шаптала Є.Ю.

при секретарі Єрьомченко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Пролетарської районної в м. Донецьку ради "Про надання додаткового строку на подачу заяви про прийняття спадщини"; третя особа: Третя державна нотаріальна контора м. Донецька, -

 

встановив:

 

20.08.2007 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Пролетарського районного суду м. Донецька з позовом "Про надання додаткового строку на подачу заяви про прийняття спадщини", що 16.10.2000 року померла його матір ОСОБА_2 Після її смерті лишилося спадкове майно у вигляді квартири, розташованої за адресою: м. Моспіно, вул. Тореза, 29\13, що належала ОСОБА_2, яке він фактично прийняв, оскільки постійно відвідує спірне житлове приміщення, провів в ньому ремонт та по теперішній час сплачує комунальні послуги. Між тим, у шестимісячний строк, він з заявою про прийняття спадщини, до органів нотаріату не звертався, оскільки, будучи єдиним спадкоємцем померлої ОСОБА_2 та людиною юридично не усвідомленою, помилково вважав, що у будь-який час зможе оформити свої спадкові права на вказане майно.

За наведених обставин, вважає, що пропустив строк для звернення до органів нотаріату, з заявою про прийняття спадщини з поважної причини, а тому просив надати йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, при цьому давши пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Виконавчий комітет Пролетарської районної в м. Донецьку ради, згідно наданої заяви просив дану справу розглянути у відсутність його представника та ухвалити рішення за розсудом суду на підставі чинного законодавства.

Третя державна нотаріальна контора м. Донецька, згідно наданої заяви просила розглянути справу у відсутності її представника.

Суд, заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, заслухавши покази свідків та дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав.

Так, у судовому засіданні встановлено, що між сторонами склалися правовідносини, що регулюються Цивільним Кодексом України.

Згідно, ст. 549 Цивільного Кодексу України в редакції 1963 року, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин і відповідних положень ст. 1270 ЦК України в редакції 2003 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст. 1272 ч.3 ЦК України в редакції 2003 року і ст. 550 ЦК України в редакції 1963 року, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, необхідний для подачі ним заяви про прийняття спадщини.

 

Згідно копії повторного свідоцтва про народження І-НО №404292 від 19.02.1972 року (а.с. 4), матір'ю ОСОБА_1 записана ОСОБА_2

Згідно копії свідоцтва про право власності на квартиру (будинок) №8227 від 03.10.2000 року (а.с. 9) ОСОБА_2, являється власником квартири, розташованої за адресою: м. Моспіно, вул. Тореза, 29\13.

Згідно копії свідоцтва про смерть 1-НО №4 92138 від 17.10.2000 року (а.с. б) ОСОБА_2 померла 16.10.2000 року.

Окрім того, як встановлено у судовому засіданні ОСОБА_1 фактично прийняв спадкове майно, що в свою чергу підтверджується показами свідків.

Так, допита в судовому засіданні, в якості свідка ОСОБА_3, показала, що квартира, яка розташована за адресою: м. Моспіно, вул. Тореза, 29\13 належала ОСОБА_2 Після її смерті - у жовтні 2000 року, у вказаній оселі ніхто не мешкав. Однак, син померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_1 фактично прийняв спадкове майно, оскільки постійно відвідує вказане житлове приміщення, провів в ньому ремонт та сплачує всі комунальні послуги.

Окрім того, допитана в судовому засіданні в якості свідка, ОСОБА_4, показала, що ОСОБА_1 фактично прийняв спадкове майно, у вигляді квартири, розташованої за адресою: м. Моспіно, вул. Тореза, 29\13, яка лишилась після смерті його матері - ОСОБА_2, яка померла 16.10.2000 року, оскільки він постійно відвідує вказану оселю, провів в ній ремонт, постійно піддержує її у належному стані та сплачує всі комунальні послуги, пов'язані з користуванням даним житловим приміщенням.

Таким чином, суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк, для звернення до органів нотаріату з заявою про прийняття спадщини, з поважної причини, оскільки він, будучи юридично неусвідомленою людиною, в силу добросовісної омани, вважав, що може звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у будь-який час.

За наведених обставин, у суду є всі підстави для визначення позивачеві ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини.

На підставі викладеного, ст. ст. 54 9, 550 ЦК України в редакції 1963 року, ст. ст. 1270, 1272 ч.3 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 213, 214, 215 ЦПК України, -

 

вирішив:

 

Позов ОСОБА_1 до виконавчого комітету Пролетарської районної в м. Донецьку ради "Про надання додаткового строку на подачу заяви про прийняття спадщини"; третя особа: Третя державна нотаріальна контора м. Донецька -задовольнити.

Надати ОСОБА_1 додатковий строк в шість місяців після набрання рішенням суду законної сили, на подачу заяви про прийняття спадщини, у вигляді квартири, розташованої за адресою: м. Моспіно, вул. Тореза, 29\13, що лишилась після смерті його матері - ОСОБА_2, померлої 16.10.2000 року.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Пролетарський районний суд м. Донецька шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви

про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було

подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була

подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після

закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо

його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного

розгляду справи.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація