Справа № 1007/9869/2012
Провадження № 2-а/361/6/13
08.01.2013
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2013 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Шинкаря А.О.
при секретарі - Брейкіній Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання врахувати пільговий стаж роботи, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з названим позовом, посилаючись на те, що більше 20 років пропрацювала дояркою у сільськогосподарських підприємствах, у зв'язку з чим має право на пенсію на пільгових умовах.
У січні 2012 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «д» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області (далі - управління ПФУ, відповідач) від 20.04.2012 року за № 32 їй відмовлено у призначенні пенсії, оскільки пільговий стаж, який за розрахунком відповідача складає 19 років 2 місяці 19 днів, є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. «д» ст. 13 вищеназваного Закону.
Зазначає, що відповідачем не враховано до пільгового стажу період її роботи дояркою у ВАТ «Рудня» з 02.04.2001 року по 13.12.2003 року, що становить 2 роки 8 місяців 12 днів, хоча у трудовій книжці мається запис про цей період роботи, а отримати уточнюючу довідку для підтвердження пільгового стажу від ВАТ «Рудня» немає можливості, в зв'язку з тим, що підприємство ліквідовано, а документи особового складу ВАТ «Рудня» на зберігання до архіву не надходили.
Позивач стверджує, що згідно записів у трудовій книжці вона працювала дояркою у радгоспі імені Мічуріна, «Семиполківське», ВАТ «Рудня», що підтверджує наявний пільговий трудовий стаж 21 рік 11 місяців 1 день, що є достатнім для призначення пенсії на пільгових умовах. Відповідачу надані, але ним не прийняті відповідні архівні довідки про нараховану заробітну плату та стаж роботи для призначення пенсії на пільгових умовах.
У зв'язку з наведеним позивач просить визнати протиправними дії управління ПФУ щодо відмови у призначенні їй пільгової пенсі та зобов'язати відповідача зарахувати їй трудовий стаж роботи оператора машинного доїння у Відкритому акціонерному товаристві «Рудня» за період з 02.04.2001 року по 13.12.2003 року до стажу роботи, що дає їй право на пільгову пенсію згідно п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначити їй пільгову пенсію з 23.01.2012 року, тобто з часу її звернення із заявою про призначення пенсії.
У судовому засіданні позивач та її представник ОСОБА_2 позов підтримали, надавши пояснення аналогічні змісту позовної заяви.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на те, що відповідачем не надано уточнюючої довідки на підтвердження стажу доярки та виконання нею встановлених норм обслуговування.
Вислухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що 23 січня 2012 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії за віком із зарахуванням трудового стажу роботи оператора машинного доїння згідно п. «д» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Управління ПФУ рішенням № 32 від 20.04.2012 року відмовило позивачу у призначенні пільгової пенсії як доярці у зв'язку з тим, що пільговий стаж складає 19 років 2 місяця 19 днів, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. «д» ст. 13 названого Закону, а позивачем не надано уточнюючої довідки підприємства для підтвердження спеціального трудового стажу (доярки).
Згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_1 ОСОБА_1, остання працювала дояркою у радгоспі імені Мічуріна, «Семиполківське», ВАТ «Рудня», що підтверджують наявний трудовий стаж: 11.06.1977 - 07.06.1981 - стаж 3 роки 11 місяців 27 днів (радгосп ім. Мічуріна); 26.11.1982 - 06.03.1985 - стаж 2 роки 3 місяця 11 днів (радгосп ім. Мічуріна); 01.05.1987 - 11.04.2000 - стаж 12 років 11 місяців 11 днів (птахорадгосп Семиполківський»); 02.04.2001 - 13.12.2003 - стаж 2 роки 8 місяців 12 днів (ВАТ «Рудня»).
Відповідачем не визнається пільговий стаж роботи позивача в якості доярки ВАТ «Рудня» в період з 02.04.2001 року по 13.12.2003 року, оскільки позивачем не надано уточнюючої довідки для підтвердження пільгового характеру роботи (доярки) та виконання нею встановлених норм обслуговування.
Відповідно до п. «д» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Згідно ст. 62 вищеназваного Закону, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Пунктом 18 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Пунктом 20 цього ж Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймають уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на
підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємства сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Судом встановлено, що позивач немає можливості отримати уточнюючу довідку для підтвердження спеціального стажу роботи, оскільки ВАТ «Рудня» ліквідовано, що підтверджується ухвалою Господарського суду Київської області у справі № Б11/059-07 від 20.06.2007 року, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб (ЄДРПОУ).
Згідно довідки Архівного відділу Броварської РДА Київської області від 14.03.2012 року № 147 та КП «Трудовий архів Броварського району» від 14.03.2012 року № 77, документи з особового складу ВАТ «Рудня» на зберігання в архів не надходили.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_3 показала, що вона працювала у ВАТ «Рудня» в період з 02.04.2001 року по 18.02.2004 року та підтвердила факт роботи разом з нею позивачки ОСОБА_1, яка у зазначений період в якості доярки обслуговувала за нормою 48-50 корів повний робочий день.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні показала, що вона працювала у ВАТ «Рудня» з 02.04.2001 року по 05.07.2003 року та підтвердила, що ОСОБА_1 працювала оператором машинного доїння разом з нею, у зазначений період обслуговувала 48-50 корів повний робочий день.
Згідно наданих відділом персоніфікованого обліку, інформаційних систем та мереж індивідуальних відомостей про застраховану особу, ОСОБА_1 отримувала заробітну плату для нарахування пенсії та сплачувались страхові внески за період роботи у ВАТ «Рудня» з січня 2002 року по грудень 2003 року включно.
З огляду на наведене та враховуючи дані про заробіток, зазначені в індивідуальних відомостях про застраховану особу, покази свідків, які підтвердили факт роботи позивача дояркою у ВАТ «Рудня» та виконання нею встановлених норм обслуговування, суд приходить до висновку, що зарахуванню у пільговий стаж підлягає період роботи позивача дояркою у ВАТ «Рудня» з 01 січня 2002 року по 13 грудня 2003 року, оскільки по персоніфікованому обліку немає підтвердження сум заробітку для нарахування пенсії та сплати страхових внесків за період з квітня по грудень 2001 року.
На думку суду, відповідач дійшов помилкових висновків, що для підтвердження пільгового стажу роботи приймаються виключно уточнюючі довідки підприємства або організації, та не врахував, що позивач позбавлена можливості отримати таку довідку у зв'язку з ліквідацією підприємства та відсутністю архівних документів, що не повинно позбавляти її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а тому визнає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.п. 18, 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», 9, 69, 71, 79, 86, 159 - 163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Броварах та Броварському районі Київської області зарахувати ОСОБА_1 трудовий стаж роботи оператора машинного доїння у Відкритому акціонерному товаристві «Рудня» з 01 січня 2002 року по 13 грудня 2003 року до стажу роботи, що дає їй право на пенсію на пільгових умовах згідно п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та призначити їй пільгову пенсію з 23 січня 2012 року, тобто з часу її звернення із заявою про призначення пенсії.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя А. О. Шинкар