Справа № 447/874/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И
26.03.2013 року Миколаївський районний суд Львівської області
в складі: головуючого –судді Головатий А. П.
при секретарі Савків Л.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві справу за позовом ОСОБА_2 до Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області, треті особи: Реєстраційна служба Миколаївського районного управління юстиції Львівської області, ОСОБА_3 про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за заповітом ,-
в с т а н о в и в:
18 березня 2013 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за заповітом та просить зобов'язати реєстраційну службу Миколаївського РУЮ Львівської області зареєструвати право власності на спадщину. В обґрунтування позовних вимог наведено наступне. 15.11.2011 року помер батько позивача - ОСОБА_4. На день його смерті йому належало будинковолодіння, що розташоване на вул. Рашови, 17 в с. Рудники, Миколаївського району Львівської області, та складається з: житлового будинку, позначеного в плані - А-2; підвалу, позначеного в плані - а; сходів, позначених в плані - а1; сходів, позначених в плані - а2; житлового будинку, позначеного в плані - Б-1; сходів, позначених в плані - б; сараю, позначеного в плані - В; підвалу, позначеного в плані - в; сараю, позначеного в плані - Г; сараю, позначеного в плані - Д; убиральні, позначеної в плані - Е; альтанки, позначеної в плані - Є; 1/2 частини колодязя, позначеного в плані - к; воріт, позначених в плані - №1; хвіртки, позначеної в плані - №2; огорожі, позначеної в плані - №3; огорожі, позначеної в плані - №4. За життя батько позивача склав заповіт, відповідно до якого заповів все належне йому майно позивачу. Особою, яка має право на обов'язкову частку у спадщині є мати позивача - ОСОБА_3, однак, вона у встановленому законом порядку відмовилася від прийняття спадщини. Позивач спадщину прийняв, оскільки постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Оформити право власності на спадщину у позасудовому порядку не може, оскільки на спадщину відсутні правовстановлюючі документи.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, хоча був належно повідомлений про час та місце проведення судового розгляду справи.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, в обгрунтування позову навела аргументи викладені у позовній заяві та просила суд задоволити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, подав в суд заяву про проведення судового розгляду справи у його відсутності, зазначивши, що проти задоволення позову не заперечує.
Представник третьої особи - Реєстраційної служби Миколаївського РУЮ Львівської області - у судове засідання не з’явився, хоча про час та місце судового розгляду справи був належно повідомлений.
Третя особа - ОСОБА_3 - у судове засідання не з’явилася, хоча про час та місце судового розгляду справи була належно повідомлена.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
15.11.2011 року помер батько позивача - ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 9). На день його смерті йому належало будинковолодіння, що розташоване на вул. Рашови, 17 в с. Рудники, Миколаївського району Львівської області, та складається з: житлового будинку, позначеного в плані - А-2; підвалу, позначеного в плані - а; сходів, позначених в плані - а1; сходів, позначених в плані - а2; житлового будинку, позначеного в плані - Б-1; сходів, позначених в плані - б; сараю, позначеного в плані - В; підвалу, позначеного в плані - в; сараю, позначеного в плані - Г; сараю, позначеного в плані - Д; убиральні, позначеної в плані - Е; альтанки, позначеної в плані - Є; 1/2 частини колодязя, позначеного в плані - к; воріт, позначених в плані - №1; хвіртки, позначеної в плані - №2; огорожі, позначеної в плані - №3; огорожі, позначеної в плані - №4.
За життя батько позивача склав заповіт, посвідчений Рудниківською сільською радою Миколаївського району Львівської області 12.06.2003 року та зареєстрований в реєстрі за №100 (а.с. 10), відповідно до якого заповів все належне йому майно позивачу. Даний заповіт відповідно до довідки Рудниківської сільської ради Миколаївського району Львівської області від 24.01.2013 року не був змінений чи скасований (а.с. 14).
Особою, яка має право на обов'язкову частку у спадщині є мати позивача - ОСОБА_3, однак, вона у встановленому законом порядку відмовилася від прийняття спадщини (а.с. 12).
Позивач спадщину прийняв, оскільки постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а саме з 09.03.1995 року.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст.1299 ЦК України якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна. Таким чином, обов'язок звернутися в органи державної реєстраційної служби для реєстрації права власності на спадщину, відповідно до законодавства, покладено на спадкоємця, який прийняв спадщину.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково. За позивачем слід визнати право власності на спадщину у задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 57, 58, 60, 88, 209, 212, 213, 215 ЦПК України та ст.ст. 328, 392, 1268, 1299 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов задоволити частково.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадщину, яка відкрилася після смерті його батька ОСОБА_4, у складі: житлового будинку, позначеного в плані - А-2; підвалу, позначеного в плані - а; сходів, позначених в плані - а1; сходів, позначених в плані - а2; житлового будинку, позначеного в плані - Б-1; сходів, позначених в плані - б; сараю, позначеного в плані - В; підвалу, позначеного в плані - в; сараю, позначеного в плані - Г; сараю, позначеного в плані - Д; убиральні, позначеної в плані - Е; альтанки, позначеної в плані - Є; 1/2 частини колодязя, позначеного в плані - к; воріт, позначених в плані - №1; хвіртки, позначеної в плані - №2; огорожі, позначеної в плані - №3; огорожі, позначеної в плані - №4, що розташована на вул. Рашови, 17 в с. Рудники, Миколаївського району Львівської області.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги через Миколаївський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя : Головатий А. П.