Справа № 2-а-29/2007 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2007 року Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Тустановського А.О.
при секретарі Матевосян К.М.
за участю представника позивача ОСОБА_13а участю представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Веселинове Миколаївської області адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3 до Веселинівської районної ради Миколаївської області про визнання дій по відмові в направленні подання та документів проведених зборів до Центральної виборчої комісії неправомірними та зобов'язання направити подання та документи проведених зборів до Центральної виборчої комісії для реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму,
ВСТАНОВИВ:
10 серпня 2007 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою до Веселинівської районної ради Миколаївської області про визнання дій останньої по відмові в направленні подання та документів щодо реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму до Центральної виборчої комісії неправомірними.
В позовній заяві ОСОБА_3 зазначила, що 31 липня 2007 року о 10 годинні 00 хвилин у Будинку культури смт Веселинове на території Веселинівської селищної ради Миколаївської області були проведенні збори громадян України з питання доцільності проведення всеукраїнського референдуму, формулювання та затвердження питань, які пропонується винести на референдум, та обрання ініціативної групи із зборів підписів громадян.
01 серпня 2007 року протокол вищевказаних зборів громадян, список учасників зборів, формулювання питань, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, список учасників ініціативної групи та зобов'язання членів ініціативної групи були направленні до Веселинівської районної ради Миколаївської області.
7 серпня 2007 року Веселинівська районна рада Миколаївської області відмовила в реєстрації документів зборів, мотивуючи тим, що „... реєстрація ініціативної групи реєструється Центральною виборчою комісією з всеукраїнського референдуму...".
8 обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначила, що Законом України „Про всеукраїнський та місцеві референдуми" не передбачено повноваження голів районних, міських (міст республіканського та обласного підпорядкування) Рад народних депутатів, на території яких проведено збори громадян, як то реєструвати ініціативні групи або відмовитися направити подання до Центральної виборчої комісії для реєстрації ініціативної групи з всеукраїнського референдуму з підстав не передбачених положеннями вказаного закону.
Позивач вважає, що дії Веселинівської районної ради Миколаївської області є неправомірними та грубо порушують її конституційні права на участь у всеукраїнському референдумі, які передбачені, зокрема, частиною 1 ст. 38 Конституції України, де зазначено, що громадяни мають право брати участь у всеукраїнському та місцевих
референдумах, та частиною 1 ст. 69 Конституції України, яка передбачає, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдуми та інші форми безпосередньої демократії.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю, суду додатково обгрунтував позовні вимоги наступним.
Згідно зч. 1 ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, а тому, посилаючись на ч. 1 ст. 8 Конституції України, яка встановлює, що норми Конституції України є нормами прямої дії, вважає правильним сповіщення 20.07.2007 року головою Веселинівської РПО „ВО „Батьківщина" ОСОБА_4 голову Веселинівської селищної ради, а не голову Веселинівської районної ради про проведення зборів.
Крім того, представник позивача вважає, що оскільки ч. 8 ст. 16, ч.3 ст. 17 ЗУ „Про всеукраїнський та місцеві референдуми" передбачено виключний перелік документів, які необхідно подати голові відповідної Ради для реєстрації ініціативної групи, що було зроблено позивачем ОСОБА_3 01.08.2007 року, а подача інших документів положеннями зазначеного закону не передбачено, то в цій частині дії Веселинівської районної ради є неправомірними, оскільки суперечать вимогам ч. 4 ст. 17 вказаного закону.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. В обґрунтування своєї позиції суду показав, що частина 3 ст. 16 ЗУ „Про всеукраїнський та місцеві референдуми" передбачає не пізніш як за десять днів до проведення зборів з питання всеукраїнського референдуму обов'язок ініціаторів письмово повідомити про час, місце і мету зборів голову районної ради, на території якої проводитимуться збори, а не голову селищної ради, як це було зроблено.
Крім того, згідно п. 7 ч. 6 ст. 55 ЗУ „Про місцеве самоврядування в Україні" саме голова районної ради організовує відповідно до законодавства проведення референдумів, а тому його потрібно було повідомити про проведення зборів з питання всеукраїнського референдуму.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
31 липня 2007 року о 10 годинні 00 хвилин у Будинку культури смт Веселинове на території Веселинівської селищної ради Миколаївської області були проведенні збори громадян України з питання доцільності проведення всеукраїнського референдуму, формулювання та затвердження питань, які пропонується винести на референдум, та обрання ініціативної групи із зборів підписів громадян.
01 серпня 2007 року протокол вищевказаних зборів громадян, список учасників зборів, формулювання питань, що пропонується винести на всеукраїнський референдум, список учасників ініціативної групи та зобов'язання членів ініціативної групи були направленні до Веселинівської районної ради Миколаївської області.
07 серпня 2007 року Веселинівська районна рада Миколаївської області відмовила в направленні подання до Центральної виборчої комісії щодо реєстрації ініціативної групи, мотивуючи тим, що організаторами зборів було порушено ч.3 ст. 16 ЗУ „Про всеукраїнський та місцеві референдуми" щодо повідомлення голови районної ради про час, місце і мету зборів.
Згідно з ч. 1 ст. 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Рішенням Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року по справі № 1-30/2001 № 4-рп/2001 роз'яснено, що „положення частини першої статті 39 Конституції України щодо завчасного сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій в аспекті конституційного подання треба розуміти так, що організатори таких мирних зібрань
мають сповістити зазначені органи про проведення цих заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а мають служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів., походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей.
Визначення конкретних строків завчасного сповіщення з урахуванням особливостей форм мирних зібрань, їх масовості, місця, часу проведення тощо є предметом законодавчого регулювання.".
Частиною 3 ст. 16 ЗУ „Про всеукраїнський та місцеві референдуми" передбачено, що пізніш як за десять днів до проведення зборів з питання всеукраїнського референдуму їх ініціатори повинні письмово повідомити про час, місце і мету зборів голову районної, міської (міст республіканського та обласного підпорядкування) Ради народних депутатів, на території якої проводитимуться збори, а зборів з питань місцевого референдуму - голову місцевої Ради народних депутатів, у межах території якої пропонується провести місцевий референдум.
З огляду на вищевказане, суд вважає, що ініціаторами зборів з питання всеукраїнського референдуму порушено порядок утворення ініціативних груп референдумів, а саме - не було завчасно сповіщено голову районної ради про проведення зборів, що в свою чергу не дало можливості останньому визначитися, наскільки проведення такого зібрання відповідає закону, а також не дало можливості вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами цих зборів, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей, зокрема прав людей на участь у зборах та можливості обговорення питань, які виносяться на референдум, право людей агітації як за пропозицію про оголошення референдуму так і право агітації проти пропозиції про оголошення референдуму. Також, невиконання в повній мірі ініціаторами зборів вимог ЗУ „Про всеукраїнський та місцеві референдуми" суперечить ст. 68 Конституції України, згідно з якими кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, що в свою чергу є основою демократичних засад підготовки та проведення референдуму.
На підставі вищевикладеного, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 39, ст. 68 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 19 квітня 2001 року по справі № 1-30/2001 № 4-рп/2001, ч.3 ст. 16 ЗУ „Про всеукраїнський та місцеві референдуми", керуючись ст. ст. 158 - 163, 174, 177 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_3 до Веселинівської районної ради Миколаївської області про визнання дій по відмові в направленні подання та документів проведених зборів до Центральної виборчої комісії неправомірними та зобов'язання направити подання та документи проведених зборів до Центральної виборчої комісії для реєстрації ініціативної групи всеукраїнського референдуму - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через Веселинівський районний суд Миколаївської області у дводенний строк з дня її проголошення.
- Номер: 6-а/718/111/18
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-29/2007
- Суд: Кіцманський районний суд Чернівецької області
- Суддя: Тустановський А.О.
- Результати справи: заяву (подання, клопотання, скаргу) повернуто
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.11.2018
- Дата етапу: 13.11.2018