Справа №2-189 2007 p.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 липня 2007 року смт. Веселинове
Миколаївської області
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Орленко Л.О.
при секретарі Одноор Н.В.,
розглянувши у відкритому (удовому засіданні в залі суду смт. Веселинове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Веселинівська державна нотаріальна контора- про визначення права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до відповідачів про визначення права власності в порядку спадкування на майно, яке залишилося після смерті її. чоловіка ОСОБА_4.
В позові зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року в смт. Веселинове Миколаївської області помер її чоловік ОСОБА_4 Після смерті чоловіка залишилась спадщина, яка складається з житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1. Будинок було побудовано в період шлюбу на земельній ділянці, виділеній ОСОБА_4 на підставі рішення виконкому Веселинівськрї селищної ради від 4 квітня 1974 року.
Провівши поховання чоловіка, вона, як спадкоємець першої черги за законом, вступила в володіння спадковим майном: продовжувала проживати в будинку, подала у встановлений законом строк до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Але держнотаріусом їй було вказано на те, що її чоловік не набув права власності на будинок, оскільки юридично не оформив своє право та із зазначених підстав їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Просить суд визнати її право власності на будинок у порядку спадкування.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала в повному обсязі і зазначила, що 4 квітня 1974 року ОСОБА_4 було виділено земельну ділянку по АДРЕСА_1 для будівництва індивідуального житлового будинку. На цій ділянці вона з чоловіком збудували будинок та з моменту вселення весь час проживали в ньому. Проте за життя ОСОБА_4 не отримав свідоцтво про право власності на будинок, а тому вона на може нині через відсутність правовстановлюючого документу прийняти спадщину.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не заперечували проти задоволення позову, при цьому вказали, що до нотаріальної контори не зверталися з заявою про прийняття спадщини, оскільки не бажають її прийняти.
Представник третьої особи Веселинівської державної нотаріальної контори надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Заслухавши позивача, відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 17 лютого 1959 року ОСОБА_4 вступив в шлюб з позивачкою. Відповідно до рішення №7 засідання виконкому Веселинівської селищної Ради депутатів трудящих від 4 квітня 1974 року ОСОБА_4 було виділено земельну ділянку по АДРЕСА_1 розміром 0, 03 га. В період шлюбу на зазначеній земельній ділянці було побудовано житловий будинок, в якому подружжя зі своїми дітьми проживало.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в смт. Веселинове Миколаївської області ОСОБА_4 помер.
Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1.
З матеріалів справи вбачається, що після смерті чоловіка позивачка, провівши його поховання, вступила в володіння спадковим майном та проживає у вказаному будинку на даний час.
Звернувшись протягом передбаченого законом строку до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, їй держнотаріусом було вказано на те, що її чоловік не оформив своє право власності на будинок та із зазначених підстав їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст. 346 Цивільного Кодексу України однією з підстав припинення права власності є смерть власника.
Згідно зі ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, тому право власності на нерухоме майно не може бути оформлено на особу, яка померла.
Оскільки ОСОБА_4 помер, не отримавши правовстановлюючий документ на будинок, то суд вважає, шо питання про визначення належності будинку попередньому власнику та наступному власнику (спадкоємцю) повинно вирішуватися в судовому порядку.
Відповідно до акту про закінчення будівництва та введення в експлуатацію індивідуального житлового помешкання від 17 травня 2007 року будинок в АДРЕСА_1 прийнято в експлуатацію.
Відповідно до довідки №388 від 6 квітня 2007 року санітарно-епідеміологічної станції житловий будинок та самочинно збудовані літня кухня, розташовані в АДРЕСА_1, відповідають санітарним вимогам.
Із висновку заступника начальника Веселинівського РВ ГУ МНС вбачається, що самочинно збудовані літня кухня та житловий будинок, розташовані в АДРЕСА_1, відповідають протипожежним нормам.
Із зазначених документів вбачається, що будинок відповідає житлово-будівельним нормам та придатний для проживання.
Згідно з ч.5 ст. 48 Закону України "Про власність" положення щодо захисту права власності поширюється на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві... успадкованого володіння.
Таким чином, суд, враховувши ті обставини, що позивачка перебувала в шлюбі з ОСОБА_4 з 1959 року до дня його смерті, проживає в побудованому в період шлюбу будинку з 1980 року, той факт, що відсутній спір з іншими спадкоємцями щодо прийняття нею спадщини, вважає, що ОСОБА_1 набула право власності на житловий будинок у порядку спадкування.
2
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припиняються внаслідок його смерті.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 346, 1216, 1218 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 212, 213, 214, 215, 223 ЦПК України, ст. 48 Закону України "Про власність" суд-
ВИРІПІИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, право власності у порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловіка ОСОБА_4 на житловий АДРЕСА_1.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом 10 днів з дня його проголошення та подачі апеляційної скарги з одночасним направленням копії апеляційної скарги до апеляційного суду Миколаївської області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.