СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Постанова
Іменем України
21 листопада 2006 | Справа № 2-27/12549-2006А |
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Видашенко Т.С.,
суддів Антонової І.В.,
Лисенко В.А.,
секретар судового засідання Долгова М.В.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився, Закрите акціонерне товариство "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ";
відповідача: не з'явився, Новосвітська селищна рада;
відповідача: не з'явився, Судакське державне лісомисливське господарство;
розглянувши апеляційну скаргу Судакського державного лісомисливського господарства на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Воронцова Н.В.) від 29 серпня 2006 року у справі № 2-27/12549-2006А
за позовом Закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" (вул. Об'єздна, 10,Сімферополь,95015)
до Новосвітської селищної ради (вул. Л. Голіцина, 16,Новий Світ,98032)
до Судакського державного лісомисливського господарства (вул. Алуштинська, 33, Судак, 98000)
про визнання нечинним рішення та спонукання до вчинення певних дій
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 29.08.2006 (суддя Н.В. Воронова) у справі № 2-27/12549-2006А позов Закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" до Новосвітської селищної Ради, Судакського державного лісомисливського господарства про визнання нечинним рішення та спонукання до вчинення певних дій задоволено. Визнано нечинним рішення № 3 від 06.09.2004 21-ої сесії 3-ого скликання Новосвітської селищної ради в частині виділення в постійне користування Судакському державному лісомисливському господарству земельної ділянки площею 2,08 га., розташованої в урочищі між виїзною дорогою і землею закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ". Зобов’язано Новосвітську селищну раду укласти з закритим акціонерним товариством "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" довгостроковий договір оренди земельної ділянки площею 2, 08 га., розташованої в урочищі між в'їзною дорогою і землею закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ". Стягнуто з Державного бюджету України на користь закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" 3,40 грн. державного мита.
Не погодившись з постановою суду, Новосвітська селищна рада та Судакське державне лісомисливське господарство звернулись до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційними скаргами, у яких просять постанову господарського суду першої інстанції скасувати, у позові відмовити.
Доводи апеляційних скарг обґрунтовані тим, що при винесенні постанови господарським судом неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права, детальніше доводи викладені в апеляційних скаргах.
До розгляду апеляційної скарги по суті та прийняття постанови апеляційною інстанцією, Новосвітська селищна рада відмовилась від апеляційної скарги та відмова була прийнята судом апеляційної інстанції.
У судове засідання представники сторін не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причину неявки суд не повідомили.
Таким чином, представники сторін, не скористалися своїм процесуальним правом у справі, а саме правом на участь суду апеляційної інстанції із відповідними правами наданими процесуальним законодавством. Суд вважає можливим розглянути апеляційну скаргу у відсутність представників сторін, які не з'явилися, за наявними у справі доказами, оскільки відповідно до статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Судова колегія, відповідно до вимог статті 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, встановила наступне.
Закрите акціонерне товариство "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" було створено на підставі наказу Фонду державного майна України № 119 від 04.07.2001, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.07.2001 р. за № 607/5798.
Засновниками вказаного товариства виступили Фонд державного майна України і товариство з обмеженою відповідальністю "Арма". В оплату належних Фонду державного майна України акції Фонд держмайна вніс до статутного фонду закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" будівлі і споруди пансіонату "Новий Світ", що раніш належали АТ МПО ім. Румянцева (Росія), наведене підтверджується наявним в матеріалах справи актом передачі майна до статутного фонду закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" від 26.02.2002, відповідно до якого позивачу у власність було передано майно, в тому числі котеджі і будиночки дерев'яні, частина яких була збудована на спірній земельній ділянці.
Нерухоме майно, що є власністю закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" розташоване в с.м.т. Новий Світ на земельних ділянках площею 4, 35 га. і 2,08 га.
Новосвітською селищною радою на 21-ій сесії 3-ого скликання було прийнято рішення від 06.09.2004 № 3 "Про видачу державного акта на право постійного користування землями в межах с.м.т. Новий Світ" Судакському державному лісомисливському господарству", відповідно до якого було вирішено видати Судакському державному лісомисливському господарству державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 28,5144 га. в межах с.м.т. Новий Світ.
Господарським судом встановлено, що позивач має право власності на об'єкт нерухомого майна - будівлі і споруди, що розташовані в с. Новий Світ, вул. Л. Голіцина, 7, котеджі та будиночки дерев'яні.
Даний факт підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 14.04.2005, складеного державною інспекцію з контролю за використанням і охороною земель АР Крим, було встановлено, що земельна ділянка орієнтованою площею 2,08 га., розташована на землях Судакського державного лісомисливського господарства, використовується закритим акціонерним товариством "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" під розміщення дерев'яних котеджів в кількості 40 штук.
Як свідчать матеріали справи при розгляді місцевим господарським судом не застосована стаття 99 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлений річний термін для звернення в адміністративний суд за захистом прав, свобод і інтересів осіб. Судова колегія вважає, що цей термін порушений закритим акціонерним товариством "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ", без поважних причин.
Спірне рішення Новосвітської селищної ради ухвалене 06.09.2004, а позивач звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим за захистом своїх прав лише 26.06.2006, тобто після закінчення річного терміну, факт про те, що позивач своєчасно знав про прийняття Новосвітської селищною Радою спірного рішення від 06.09.2004, підтверджується листуванням позивача з відповідачами.
Господарським судом не прийнято до уваги той факт, що Державне лісомисливське господарство є законним землекористувачем спірної земельної ділянки набагато раніше, ніж були збудовані споруди, які належать в даний час позивачу, про що свідчать матеріали справи.
Рішенням 21 сесії 3-го скликання Новосвітської селищної ради від 06.09.2004 «Про видачу державного акту на право постійного користування землями у межах смт. Новий Світ Судакському державному лісомисливському господарству»№ 3 затверджена технічна документація по землеустрою для видачі державного акту Судакському державному лісомисливському господарству на право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 682,8335 га.
На підставі пункту 2 рішення Новосвітської селищної ради Судакським міським управлінням земельних ресурсів 04.10.2004 Судакському державному лісомисливському господарству був виданий державний акт серії ЯЯ № 000083 на право постійного користування земельною ділянкою, загальною площею 28,5144 га у межах смт. Новий Світ.
Будь-які докази, що Судакське державне лісомисливське господарство будь-коли давало згоду на вилучення спірної земельної ділянки відсутні. Зазначена земельна ділянка віднесена до лісів 1 групи, категорія захістності - ліси 1 і 2 зон округів санітарної охорони лікувально-оздоровчих територій, покритих лісовою рослинністю і використовується Судакськім державнім лісомисливськім господарством за цільовим призначенням - для ведення лісового господарства.
Частиною 1 статті 120 Земельного кодексу України, на яку посилається суд першої інстанції передбачено, що під час переходу права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або його частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Але судова колегія зазначає, що вказана стаття Кодексу поширює свою дію лише на випадки, коли продавцем будівель (споруд) є власник земельної ділянки, а також те, що право власності і право користування земельною ділянкою можуть переходити лише для того цільового призначення, яке мала земельна ділянка під час його належності продавцю нерухомого майна.
Таким чином, обслуговування і реконструкція існуючих будівель пансіонату «Новий Світ»ще не надає позивачу право на постійне землекористування. Як встановлено судом, в оренді спірна земельна ділянка також не знаходилась. Тому, при таких обставинах, позивач не доказав, що його право, як законного землекористувача, порушено оспорюваним рішенням.
Само по собі знаходження позивача на землях лісового фонду свідчить про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки. У встановленому законодавством порядку компетентними органами дозвіл на зміну цільового призначення цих земель лісового фонду не надавався.
Так, судовою колегією встановлено, що постанову господарського суду Автономної Республіки Крим постановлено з порушенням норм матеріального права, а саме: розділу 22 Земельного кодексу України.
Статтею 141 Земельного кодексу України визначений вичерпний перелік підстав для припинення права користування земельною ділянкою.
Судова колегія вважає, що жодну з підстав цієї статті не можна застосувати до Судакського державного лісомисливського господарства для припинення права користування спірною земельною ділянкою.
Законом України «Про оренду землі»і статтями 123, 124 Земельного кодексу України регламентований порядок надання в користування земельних ділянок юридичним особам і порядок розробки та затвердження проектів відводів.
Частиною 2 статті 16 Закону України «Про оренду землі»передбачений розгляд заяв і надання земельної ділянки в оренду в порядку, який встановлений Земельним кодексом України.
Частиною 5 вказаної статті визначено, що у разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання його в оренду здійснюється за проектом відводу в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України надання земельної ділянки в користування здійснюється на підставі рішення органів виконавчої влади органів місцевого самоврядування за проектами відводів цих ділянок. Відповідна рада розглядає клопотання зацікавленої особи і у встановлений термін дає дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки.
Згідно з частиною 4 статті 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища лісового господарства.
Судовою колегією апеляційної інстанції встановлено, що дані вимоги чинного законодавства не були взяті до уваги господарським судом при прийнятті спірної постанови, внаслідок чого судом прийнято рішення яке не відповідає діючому законодавству України.
Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення" від 29.12.1976 № 11 встановлено, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Оскільки рішення господарського суду Автономної Республіки Крим винесене з порушенням норм матеріального права, воно підлягає скасуванню, а позов Закритого акціонерного товариства "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" - залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Судакського державного лісомисливського господарства задовольнити.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 29 серпня 2006 року у справі № 2-27/12549-2006А скасувати.
У позові закритому акціонерному товариству "Туристично-оздоровчий комплекс "Новий Світ" відмовити.
Суд апеляційної інстанції роз`яснює сторонам у справі, що відповідно до пункту 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Постанову суду апеляційної інстанції може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.С. Видашенко
Судді І.В. Антонова
В.А. Лисенко